Pagaidām nav zināms, kā Naujenē izplūdušās vielas ietekmēs cilvēkus

Veselības inspekcija (VI) vērtējumu par iespējamo piesārņojuma ietekmi uz cilvēku veselību, ko varētu nodarīt no Daugavpils novada Naujenē avarējušā kravas vilciena cisternām izplūdušās vielas, īpaši tehniskais šķīdinātājs R1, sniegs tikai pēc tam, kad būs zināmi analīžu rezultāti no Valsts vides dienesta.

Analīžu paraugi gan tika paņemti tikai vakar.

Neatkarīgā rakstīja, ka atbildīgie dienesti, pamatojoties uz informāciju no Latvijas dzelzceļa par to, kādas ķīmiskas vielas transportētas cisternās caur Latviju, pašlaik izdarījuši secinājumu, ka nekādi draudi iedzīvotāju veselībai nepastāv. Ūdens paraugos, kuri jau izanalizēti, nekādas bīstamas vielas pagaidām nav konstatētas, taču tas neizslēdz, ka tās pamazām iesūcas augsnē un varētu parādīties vēlāk. Speciālisti gan cer, ka ķīmiskās vielas līdz gruntsūdeņiem nenonāks.

Valsts vides dienesta ģenerāldirektors Vilis Avotiņš pastāstīja, ka vislielākās bažas rada tieši šis tehniskais šķīdinātājs R1, ko izmanto dažādu mehānismu notīrīšanā, piemēram, no eļļas. Šī viela atšķirībā no avārijā izlijušās minerālsmērvielas, kas āra temperatūrā kļūst viskoza un ir viegli savācama, rada nopietnas bažas par ietekmi ne tikai uz vidi, bet arī apkārtējo cilvēku veselību. Turklāt avārijā izlijis vismaz 120 tonnu šā tehniskā šķīdinātāja. Lielā daudzumā izlijušās ķīmiskās vielas tvaiki palielinās, un cilvēki var saindēties, tos ieelpojot.

Tajā pašā laikā V. Avotiņš norāda, ka visbīstamākais veselībai šķīdums bija tieši avārijas brīdī un saindēties varēja avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, ja viņi strādā bez aizsargmaskām. Tehniskā šķīdinātāja sadalīšanās process ir ļoti lēns, pilnībā grunti no tā attīrīt nevarēs un piesārņojums, arī smaka būs jūtama vēl vasarā. Speciālists arī norādīja, ka pagaidām grūti pateikt, kā šis piesārņojums izplatīsies, tas pa gruntsūdeņiem, ja tur nonāks, var izplatīties tālāk. Tomēr vides dienesti cer, ka tas nenotiks, to varētu aizkavēt mālainā augsne.

Tomēr tikai trešdien uz Naujeni tika aizsūtīta laboratorija, kas paņēma gan pašas izlijušās vielas, gan gaisa paraugu, lai novērtētu piesārņojumu. Līdz tam neesot bijis pamata uztraukties, jo informācija par vielu, kas izlijusi, apliecināja, ka būtiskam gaisa piesārņojumam nevajadzētu būt. Eksperti Neatkarīgajai apgalvoja, ka gaisā jūtamā smaka vēl nenozīmē, ka tas ir bīstami cilvēkiem. V. Avotiņš gan atzina, ka analīzes nolemts veikt drošībai un tāpēc, ka iedzīvotāji sūdzējušies. No tā izriet: ja sūdzību nebūtu bijis, dienesti gaisa piesārņojumu nemērītu. Analīzes, lai noteiktu, vai nav piesārņots ūdens, gan tika ņemtas uzreiz. Pēc Daugavpils novada domes sniegtās informācijas, pašreizējie rezultāti neuzrāda tuvējās apkārtnes ūdeņos bīstamu ķīmisko vielu klātbūtni.

Valsts vides dienests norāda: iespējamo piesārņojuma ietekmi uz cilvēku veselību var novērtēt tikai VI, tomēr inspekcija gaidīs analīžu rezultātus. «Uzreiz pēc rezultātu saņemšanas sniegsim vērtējumu par iespējamo piesārņojuma ietekmi uz cilvēku veselību, informējot sabiedrību,» Neatkarīgajai teica VI speciāliste Dagnija Būmane. VI arī apliecina, ka ir sazinājušies ar Daugavpils slimnīcas galveno ārstu un gūts apstiprinājums tam, ka trīs cilvēki ir vērsušies pēc palīdzības. Arī ārsti pauduši satraukumu, jo nav informācijas, kāds ir noplūdušās vielas ķīmiskais sastāvs un cik tā ir bīstama. Uz jautājumu, vai, zinot konkrēto noplūdušo vielu un uzzinot, ka cilvēki sūdzējušies par reiboņiem, sliktu pašsajūtu, VI nevajadzētu gaidīt analīžu rezultātus, bet izvērtēt iespējamo ietekmi uz cilvēku veselību, atbildi Neatkarīgā nesaņēma.

Latvijā

Pavisam nesen 360TV Ziņas bija liecinieki gadījumam, kad policisti reida laikā uzlika sodu transportlīdzeklim, kuram bija nodilušas riepas. Īpašnieks likumsargiem norādīja, ka viņa automašīnai ir Ceļu satiksmes un drošības direkcijas (CSDD) izsniegtā “slimības lapa”, taču tas no soda viņu neglāba.

Svarīgākais