Gadā vairāk nekā tūkstoš bērnu Latvijā saņem rehabilitāciju un atbalstu, jo cietuši no vardarbības – emocionālas, fiziskas, seksuālas, vai arī tāpēc, ka vienkārši pamesti novārtā.
Taču tie ir tikai reģistrētie skaitļi, vardarbības pret bērniem patiesie apmēri ir daudz lielāki, jo ne visos gadījumos bērni, kuri cieš no varmācības, nonāk atbildīgo dienestu redzeslokā. Tieši tāpēc Latvijas Bērnu fonda kopā ar Latvijas Televīziju rīkotā akcija Nepaej garām! aicina nepaiet garām vardarbībai un palīdzēt arī tad, ja bērns to neprasa.
Šogad akcijā Nepaej garām! tiek vākti līdzekļi, lai atbalstītu vardarbībā cietušus bērnus. Par akcijā saziedotajiem līdzekļiem plānots organizēt rehabilitācijas nometnes, kurās psihologi, pedagogi palīdzēs vardarbībā cietušiem bērniem, atveseļos viņus fiziski un garīgi, palīdzot bērniem iekļauties sabiedrībā kā līdzvērtīgiem un mīlētiem sabiedrības locekļiem. Atbalsts vajadzīgs arī krīzes centriem un audžuģimenēm, kas pieņēmušas vardarbībā cietušus bērnus. Visos Latvijas novados jau darbojas krīzes centri, kas strādā ar cietušajiem bērniem. Ir audžuģimenes, kas pieņem bērnus, ja tie nevar atgriezties savā bioloģiskajā ģimenē, tāpat ir izstrādātas programmas, kas palīdz rehabilitēt nelabvēlīgas ģimenes, māca sapratni un iziet elementāru ģimenes savstarpējo attiecību saskarsmes skolu.
«Vecāmāte mūs sit, ja mēs kaut ko nedarām tā, kā viņai gribētos. Mēs ar māsu strādājam kūtī, kopjam lopus, bet vecāmāte mums bieži nedod ēst. Mamma ar mums nedzīvo, viņa bieži dzer, un arī viņu bērnībā vecāmāte sita. Vecāmāte mani vienreiz turēja pagrabā, bet vēlāk piesēja ar ķēdi ap kaklu, man izdevās aizbēgt pie kaimiņiem,» – tāda ir divpadsmit gadus vecā Kārļa pieredze. Zēns nonācis krīzes centrā un tagad saka: es atriebšos vecaimātei, vēl nezinu – kā, bet es to izdarīšu. Tik skaudri stāsti liecina par krīzes centros dzīvojošo bērnu pieredzi, ko apkopojis Bērnu fonds. Lielākoties bērni cietuši no sev vistuvākajiem cilvēkiem – mammas, tēta, vecvecākiem. Gadā valsts apmaksātu rehabilitāciju saņem ap tūkstoš bērnu. Pēc psihologu stāstītā, ne vienmēr bērni tiek sisti trūcīgās, sociālā riska ģimenēs. No ārpuses daudzas ģimenes ir labvēlīgas, labi situētas, bet emocionāli – nelabvēlīgas. Informācija, ko Bērnu fonds apkopojis krīzes centros, liecina, ka bērni tiek pakļauti seksuālai vardarbībai no savu radinieku puses un nereti vecāki to zina un nevienam nestāsta. Šokējoši dzirdēt no mātes secinājumu «tas taču nenotika bieži» par noziegumu, kad dzīvesbiedrs seksuāli izmantojis viņas meitu.
«Vairāk nekā desmit gadus strādājot pie vardarbībā cietušo bērnu atveseļošanas, redzam, cik būtiska ir kvalitatīva palīdzība cietušajam bērnam, viņa ģimenei un cik liela ir tās nozīme visā turpmākajā bērna dzīvē. Tieši pateicoties savlaicīgai palīdzībai, iespējams pārtraukt vardarbības slēgto loku, apturēt iespējamo bērna vardarbību nākotnē jau pašam pret savu ģimeni un līdzcilvēkiem,» uzsver Bērnu fonda valdes loceklis Andris Bērziņš.
***
PALĪDZĒSIM!
Akcijas tiešraidē sestdien jau saziedoti 32 180 latu, taču akcija vēl turpinās un ir iespējams ziedot internetā (informācija mājas lapā www.lbf.lv).
Labdarības tālrunis 80006484.