Jaunais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītājs Jaroslavs Streļčenoks iepazīšanās vizītē ar premjeru Valdi Dombrovski konkrētus norādījumus par veicamajiem uzdevumiem nav saņēmis. Kā galveno pienākumu KNAB priekšnieks min biroja stiprināšanu, taču nekonkretizē, kā to grasās darīt.
Pagaidām viņš konkrētu risinājumu vietā pauž solījumus, viens no tiem – nākotnē nepieļaut atkārtotu informācijas noplūdi no KNAB. Kaut arī birojā viņš strādā jau vairāk nekā astoņus gadus, fakts, ka no iestādes noplūdina informāciju, J. Streļčenokam ir jaunums.
«Birojs ir identificējis problēmu un lietu nodevis Ģenerālprokuratūrai, lai tā neatkarīgi izvērtē visas informācijas noplūdē iesaistītās personas. Pats birojs iekšienē veic pārbaudi, lai identificētu riskus un lai līdzīgas situācijas neatkārtotos,» diplomātiski par konstatētajām noplūdēm saka J. Streļčenoks. KNAB viņš strādā ne pirmo gadu, un birojā nav tūkstošiem, bet nedaudz vairāk par 100 darbiniekiem, taču J. Streļčenokam nešķiet, ka problēmu varēja pamanīt agrāk. «Redziet, es līdz šim strādāju novēršanas, nevis apkarošanas jomā, un jautājumu, kas saistīti ar klasificētu informāciju, manā rīcībā nebija,» saka J. Streļčenoks.
Viņš kā galveno prioritāti sev izvirzījis stiprināt biroju kā iestādi, kā arī motivēt savus pakļautos, lai viņi pievērstos tieši veicamajiem pienākumiem, nevis prātotu par saimnieciskiem izdevumiem vai iekšējiem strīdiem. Var noprast, ka jaunais KNAB vadītājs nekāps uz grābekļa, uz kura kāpa viņa priekštecis Normunds Vilnītis, un ar padotajiem nenaidosies. Viņš uz vizīti pie premjera bija ieradies kopā ar saviem vietniekiem Jutu Strīķi un Alvi Vilku. Pēc tikšanās J. Streļčenoks sagaidīja abus vietniekus un prom devās kopā, neslēpjot, ka attiecības trijotnes starpā ir draudzīgas.
Premjers V. Dombrovskis norāda, ka pirmā tikšanās bijusi tikai iepazīšanās un konkrētus uzdevumus J. Streļčenokam viņš neuzdeva. «Pārrunājām redzējumu un darbības prioritātes, lai mazinātu korupciju Latvijā un Latvijas vietu korupcijas uztveres indeksā,» norāda premjers.
«Jautājums šajā gadījumā nav par uzdevumiem, bet to, kā valdība atbalstīs šo uzdevumu sasniegšanu,» saka V. Dombrovskis.
Vērtējot, cik pamatota bija pompozā bijušā iekšlietu ministra Dzintara Jaundžeikara aizturēšana, J. Streļčenoks atbild izvairīgi. «Šinī gadījumā lēmumu pieņēma procesuālās darbības izmeklētājs. Nešķirojot lietas, kurš tiek apsūdzēts, ja ir pamats kādu apcietināt, lai nostiprinātu procesuālos pierādījumus, tad tas ir jādara,» saka J. Streļčenoks. KNAB vadītājs aizbildinās, ka nevar atklāt Dz. Jaundžeikara aizturēšanas lietas nianses, tāpēc lietu nekomentē. Uz konkrētu jautājumu – kā jaunais KNAB vadītājs rīkotos, ja lēmums par apcietināšanu būtu bijis jāpieņem viņam – J. Streļčenoks atbild nepārprotami: «Pierādījumi aizturēšanai bija, un tā bija pamatota!»