Mazsalacas meteorīts nav radioaktīvs [fotoreportāža no notikuma vietas]

© Viesturs Radovics

Nacionālo bruņoto spēku un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) eksperti šonakt secinājuši, ka svētdien Mazsalacas novadā nokritušais meteorīts nav radioaktīvs, un cilvēkiem tas briesmas nerada.

„Pašā bedres dibenā radioaktīvais fons ir nedaudz virs normas, bet tas nekādā gadījumā nav bīstams,” notikuma vietā - Mazsalacas novadā pie Kundrātu mājām – ap plkst.2 naktī nra.lv stāstīja VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš.

Svētdien ap pusnakti meteorīta izrauti bedri izpētīja NBS speciālisti, tomēr bedres vidū esošais melnais caurums vēl netika izmeklēts, un darbi turpināsies šodien. Naktī meteorīta bedrē vēl neizdevās atrast jebkādas atlūzas vai meteorīta gabalus. „Melnais plankums un sakusušās smiltis liecina, ka tur ir bijusi augsta temperatūra. Atradām dzeltenīgas metāliskas nogulsnes, bet nav zināms, vai tās ir atstājis meteorīts,” stāstīja J. Skrastiņš. Vēl vairākas stundas meteorīta bedrei apkārt vēdīja spēcīga sēra smaka, kuras izcelsme arī pagaidām nav izskaidrota.

Speciālisti spriež, ka meteorīts pļavā ir triecies „stāvus” – perpendikulāri zemei, izsitot aptuveni piecus metrus dziļu bedri. Apkārt nav ne izārdītu koku, ne citu postījumu, jo meteorīts zemi sasniedzis klajā laukā. VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris J. Skrastiņš atzīst, ka viņa dienesta laikā nekas tāds Latvijā nav pieredzēts, un šis gadījums ir unikāls ne tikai Latvijas mērogā. „Par to liecina kaut vai fakts, ka mani jau meklēja žurnālisti no Krievijas un citām valstīm, kuriem ļoti interesē šis dabas fenomens.

Arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Zemes dzīļu daļas vadītājs Uldis Nulle, kurš svētdienas naktī bija ieradies apskatīt meteorīta bedri, atzina, ka šādi gadījumi Latvijā praktiski nav zināmi. U. Nulle spriež, ka meteorīts, sasniedzot zemes virsmu, nav bijis īpaši liels – tas, iespējams, bijis paprāva ābola lielumā.

Svarīgākais