Neskatoties uz faktu, ka privātpersonām drošības sistēmu, tostarp ugunsdrošības detektoru pārbaude nav obligāta, uzstādītās drošības sistēmas būtu jāpārbauda vismaz reizi gadā – līdzīgi kā tehniskā apkope transportlīdzekļiem, portālu nra.lv informē G4S Tirdzniecības un mārketinga departamenta direktore Jolanta Māziņa.
Piemēram, pēc G4S Latvia statistikas aptuveni 95% jauno klientu objektiem, lai arī iekārtas uzstādītas agrāk, apkope vai darbības pārbaudes nav veiktas.
Tāpat G4S Latvia dati liecina, ka regulāru tehnisko apkopi veic galvenokārt tikai juridiskas personas un tikai ugunsdrošības sistēmām, kam šādas prasības noteiktas likumdošanā. Proti, saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, obligātas pārbaudes jāveic vienīgi juridisku personu ugunsdrošības sistēmām, savukārt privātpersonām jebkādu drošības iekārtu apkope ir pašu iniciatīva.
Ja drošības sistēmām netiek veikta apkope, pastāv liels risks, ka tās funkcionē nepilnīgi un līdz ar to ārkārtas situācijas gadījumā var nostrādāt ar aizkavēšanos vai nenostrādāt vispār.
Attiecībā uz drošības sistēmām Latvijā ir plaši izplatīts viedoklis, ka signalizācijas sistēma ir vienreizēja investīcija ar mūža garantiju. Tomēr, signalizācijas sistēmām un detektoriem ir jāveic regulāra apkope, un nepieciešamības gadījumā pēc noteikta laika arī nolietoto iekārtu nomaiņa - gluži tāpat, kā transportlīdzekļiem jāveic tehniskā apkope.
Apsardzes signalizācijas un ugunsdrošības signalizācijas sistēmas paredzētas ilgtermiņa darbībai, taču veicot regulāru to apkopi, sistēmas mūžu var būtiski paildzināt un, kas nav mazsvarīgi, laicīgi konstatēt sistēmas darbaspējas traucējumus. Tāpat, ņemot vērā, ka visa veida drošības sistēmas attīstās soli solī ar jaunākajām tehnoloģijām, īpaši videonovērošanas sistēmas, ar laiku tās ieteicams modernizēt.
Jebkuras drošības iekārtu apkope tiek veikta ar mērķi nodrošināt sistēmas stabilu darbību. Lai to sasniegtu, svarīgi, lai darba kārtībā ir katrs detektors, piemēram, dūmu detektors, mitruma detektors, ūdens noplūdes detektors, kustības detektors u.tml., jo katrs no tiem pilda savu funkciju un ir būtisks vienotas drošības sistēmas elements.
Katram objektam ir savas specifiskas drošības prasības, un tās var būtiski atšķirties pat salīdzinoši vienkāršiem un līdzīgiem objektiem. Piemēram, drošības prasības tādā objektā, kā dzīvoklis, var būtiski atšķirties gan atkarībā no stāva, gan lodžijas vai balkona esamības, gan no objekta vecuma - vai tā ir jaunbūve vai desmitiem gadu vecs dzīvoklis.
Sistēmas darbību var apgrūtināt vai ietekmēt dažādi faktori - sākot no putekļiem vai grauzējiem un beidzot ar iespējamiem tīšiem vai netīšiem detektoru mehāniskiem bojājumiem. Piemēram, mēdz būt gadījumi, kad telpās novieto neparedzēti daudz dažādas mantas un priekšmetus (aizkrautas telpas), kas savukārt ietekmē detektoru darbības zonu. Tāpat ir gadījumi, kad detektori remonta laikā tiek aizkrāsoti. Tieši minēto iemeslu dēļ uzstādītās drošības sistēmas nepieciešams pārbaudīt vismaz reizi gadā, lai pārliecinātos, vai drošības sistēma pilda tai paredzētās funkcijas.
Atkarībā no drošības sistēmas specifikas un darba vides, apkopes tām parasti veic reizi gadā vai pusgadā, taču ir sistēmas, kurām apkope jāveic biežāk - reizi ceturksnī vai pat mēnesī.
Ikdienas pieredze liecina, ka tehniski nepārbaudītas drošības sistēmas vai neveikta apkope visbiežāk, kā problēma tiek izprasta tikai notiekot negadījumam – zādzībai vai ugunsgrēkam. Savukārt līdz tam iekārta vienkārši ir, taču tehniski nepārbaudīta un, iespējams, pārāk novecojusi u.tml.
Drošības pakalpojumu piedāvātājiem iekārtu tehniskā apkope ir pakalpojums, kuram jābūt iekļautam pamata komplektā, tieši tāpat, kā klienta informēšana un izglītošana – gan par esošo sistēmu uzturēšanu, gan par jaunākajām tehnoloģijām.