Lai atsevišķos gadījumos varētu pagarināt Eiropas Savienības (ES) fondu projektu īstenošanas termiņus un tādējādi attiecināt projekta ietvaros veiktās izmaksas, otrdien, 15. novembrī, Ministru kabineta (MK) sēdē tika apstiprināts Finanšu ministrijas sagatavots noteikumu projekts par kārtību, kādā ES fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina plānošanas dokumentu sagatavošanu un šo fondu ieviešanu.
Finanšu ministrija kā ES fondu vadošā iestāde ir konstatējusi, ka bieži vien dažādu apstākļu ietekmē ES fondu finansējuma saņēmējs nevar pabeigt ES fondu projektu sākotnēji noteiktajā termiņā. Ja nosacījums par projekta īstenošanu noteiktajā termiņā sākotnēji ir bijis noteikts kā projekta iesnieguma vērtēšanas kritērijs, rodas situācija, ka netiek ievērota projekta atbilstība vērtēšanas kritērijiem visā tā ieviešanas laikā.
Šādos gadījumos būtu jālauž līgums vai vienošanās par projekta īstenošanu un jāatgūst piešķirtais finansējums vai arī finansējuma saņēmējam pašam jānodrošina finansējums projekta pabeigšanai.
„Ar grozījumiem plānots nākt pretī tiem projektu īstenotājiem, kuri objektīvu iemeslu dēļ nav spējuši pabeigt projektus noteiktajā termiņā, paredzot iespēju vairākos gadījumos pagarināt ES fondu projektu īstenošanas termiņus uz laiku līdz 24 mēnešiem,” uzsver valsts sekretāres vietnieks ES fondu jautājumos Aleksandrs Antonovs.
Viens no šādiem gadījumiem ir situācija, kad projekta īstenošana tiek kavēta, jo ir iesniegums par pārkāpumiem finansējuma saņēmēja veiktajā iepirkumu procedūrā, un tas ar Iepirkumu uzraudzības biroja vai tā iesniegumu izskatīšanas komisijas lēmumu ir atzīts par nepamatotu, atstāts bez izskatīšanas u.tml.
Tāpat iespēja pagarināt termiņus būs projekta ietvaros nolīgtā pakalpojumu sniedzēja vai darbu veicēja maksātnespējas gadījumā, kā arī gadījumos, kad piegādātājs bez tiesiska pamata būs pārtraucis ar finansējuma saņēmēju noslēgtā iepirkuma līguma pildīšanu vai arī finansējuma saņēmējs būs lauzis līgumu ar piegādātāju līgumsaistību nekvalitatīvas vai kavētas izpildes dēļ.
Termiņa pagarināšana būs iespējama arī citu valsts, ES politikas instrumentu vai ārvalstu finanšu palīdzības projektu pārtraukšanas vai kavējumu rezultātā, kā arī tad, ja projektam būs piešķirts papildu finansējums papildu darbību veikšanai, tāpat arī nepārvaramas varas (dabas katastrofas, MK, Saeimas vai EK lēmumi u.c.) gadījumā.
Katrā no minētajiem gadījumiem finansējuma saņēmējam būs jāpierāda, ka projekta īstenošanas sākotnējā termiņa neievērošanas cēlonis ir kāds šķērslis, kuru viņš nevarēja kontrolēt, paredzēt vai novērst tā sekas.
Tāpat šie aprakstītie gadījumi būs attiecināmi tikai tajā gadījumā, ja ES fondu projekta īstenošanas termiņš sākotnēji būs noteikts kā projekta iesnieguma vērtēšanas kritērijs, un ES fondu projekta īstenošanas termiņa pagarināšana mainītu attiecīgā projekta iesnieguma kopējo vērtējumu un ar šādu vērtējumu attiecīgais projekta iesniegums nebūtu ticis apstiprināts.
Citos gadījumos ES fonda projekta īstenošanas termiņu būs iespējams pagarināt saskaņā ar līgumu vai vienošanos par projekta īstenošanu līdz aktivitātes īstenošanas noteikumos noteiktajam maksimālajam projekta īstenošanas termiņam.