Priekšlaicīgo pensionēšanos sola saglabāt

Priekšlaicīgās pensijas vidējais apmērs mēnesī ir tikai nedaudz virs simts latiem, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati. Novērojumi rāda, ka pirmspensijas vecuma cilvēki vēlas saņemt priekšlaicīgo pensiju, jo citādi tiem nebūs nekādu ienākumu.

Jaunākie VSAA dati apliecina, ka pensionāru skaits, kuri reāli saņem priekšlaicīgās pensijas, ir neliels – 13 000. Pieprasījuši priekšlaicīgo pensiju gan ir gandrīz divas reizes vairāk cilvēku – 22 200 cilvēku, bet pensiju nesaņem. «Likums paredz iespēju priekšlaicīgo pensiju pieprasīt, bet turpināt strādāt un šo pensiju nesaņemt. Cilvēki izmanto iespēju nodrošināties, ja nu gadījumā, piemēram, zaudē darbu, lai viņiem būtu vismaz kādi iztikas līdzekļi,» saka VSAA speciāliste Edīte Olupe.

Pašreiz pensiju likums noteic, ka līdz 2011. gada 31. decembrim personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir iespēja pensionēties priekšlaicīgi divus gadus pirms pensionēšanās vecuma, tas ir, 60 gadu vecumā. Šādu lēmumu – apturēt priekšlaicīgo pensionēšanos – valdība un pēcāk Saeima pieņēma 2010. gada nogalē. Neatkarīgās izpēte liecina, ka līdz 2009. gadam samazinājās to pensionāru īpatsvars, kuri izvēlas iet pensijā pirms laika, bet 2009. gadā, lai gan priekšlaicīgās pensijas apmērs bija tikai 50 procentu no piešķirtās pensijas lieluma, priekšlaicīgās pensijas prasītāju skaits pieauga un sasniedza 10 700 cilvēku jeb 21,1 procentu no jaunpiešķirtajām pensijām. Par zināmā mērā bezcerīgo situāciju liecina arī tas, ka pašlaik priekšlaicīgās pensijas saņem vēl lielāks cilvēku skaits, lai gan joprojām šīs pensijas izmaksā tikai 50 procentu apmērā un, tās saņemot, strādāt nedrīkst.

Pensiju likuma grozījumos, kuri tika izstrādāti šovasar, bet kurus Saeima neizskatīja, tika paredzēts, ka priekšlaicīgās pensionēšanās iespējas pagarinās vēl līdz 2015. gadam. Šos grozījumus izskatīt parlamentā vairs nevar. «Mēs konsekventi pieprasām, lai iepriekšējā likumprojektā iekļautās normas tiktu virzītas apstiprināšanai. Tur ir būtiskas normas, kuru darbības laiks šogad beigsies, bet mēs tam nepiekrītam,» saka Pensionāru federācijas vadītāja Aina Verze. Pensionāri aicina atļaut priekšlaikus pensionēties vismaz tik ilgi, kamēr nesaruks bezdarbs. «Ko valstij dos tas, ka šie cilvēki nevarēs iet pensijā un viņiem nebūs kur strādāt? Tas atkal būs slogs pašvaldību budžetiem,» spriež A. Verze.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības eksperte Irina Homko norāda, ka priekšlaicīgā pensionēšanās ir jāsaglabā sociāli ekonomiskās krīzes apstākļos. Augsta bezdarba līmeņa apstākļos un situācijas darba tirgū dēļ pirmspensijas vecumā cilvēkiem ir jānodrošina tiesības saņemt sociālās apdrošināšanas pakalpojumu. Turklāt šīs normas saglabāšana skar salīdzinoši nelielu cilvēku skaitu un neprasīs ievērojamus papildu līdzekļus no valsts budžeta. Aprēķini liecina: ja priekšlaicīgo pensionēšanos izmantotu visi cilvēki pirmspensijas vecumā, kuriem ir tiesības iet pensijā 60 gados, sociālajā budžetā vajadzētu papildus apmēram sešus miljonus latu.

Lai arī iepriekš iebilda, tagad Labklājības ministrija piekrīt iespējai tomēr likumā priekšlaicīgo pensionēšanos saglabāt līdz 2014. gadam. Saglabāt priekšlaicīgo pensionēšanos līdz 2014. gadam valdība piekristu, ja no tā paša gada sāktu paaugstināt pensionēšanās vecumu.

***

UZZIŅAI

Priekšlaicīgās pensijas no visām jaunpiešķirtajām pensijām saņem piektdaļa saņēmēju

Priekšlaicīgās pensijas piešķirtas 22 200 cilvēku, tās saņem 13 000 cilvēku*

Priekšlaicīgās pensijas vidējais apmērs ir 110 latu

* pensiju pirms laika var pieprasīt, bet turpināt strādāt, to nesaņemot

Svarīgākais