Pensijas indeksu šogad nosaka lielāku

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) noteikusi jauno apdrošināšanas iemaksu algas indeksu, ko izmanto vecuma pensijas aprēķināšanā. Salīdzinājumā ar iepriekšējo indeksu, kas izraisīja pensionāru sašutumu, jo būtībā samazināja pensijas kapitālu, jaunais indekss ir lielāks un tuvojas ciparam viens.

Salīdzinot ar 2010. gadam noteikto iemaksu algas indeksu, tas ir pieaudzis un 2011. gadam ir noteikts 0,9945. Pagājušajā gadā tas bija 0,7978. Konkrētajam gadam noteiktais apdrošināšanas iemaksu algas indekss tiek izmantots vecuma pensijas kapitāla aktualizācijai no tam sekojošā gada 1. janvāra. 2011. gadam noteiktais iemaksu algas indekss tiks piemērots vecuma pensijas kapitāla aktualizācijai no 2012. gada 1. janvāra, Neatkarīgajai skaidro VSAA speciāliste Edīte Olupe.

Samazināja pensiju

Cilvēki, kuri devās pensijā 2009. un 2010. gadā bija nepatīkami pārsteigti, jo daudziem no viņiem tika aprēķināta pensija mazāka nekā citiem, kuri pensijā devušies gadu ātrāk. Pensionāri norādīja, ka atšķirības bijušas būtiskas pat, ņemot vērā, ka darba stāžs un algas, no kuras tika veiktas iemaksas, – ļoti līdzīgas. Daugavpils pensionāri pat vērsās Saeimā, lai aicinātu, ja ne mainīt, tad vismaz pensionārus informēt, kāpēc šādas izmaiņas pensiju rēķināšanā. Vēstulē Saeimai pensionāri aprakstīja situāciju, ar kādu pašlaik saskaras visi cilvēki, kuri šogad dodas pensijā, proti, cilvēkiem ar vienādu darba stāžu un līdzīgām algām tiek aprēķinātas būtiski atšķirīgas pensijas, kuru apmērs atkarīgs no tā, kurā gadā cilvēks aizgājis pensijā. Ja paspējis īsi pirms krīzes, pensija būs ievērojami lielāka nekā tad, ja cilvēks dosies pensijā šogad.

Daugavpiliete Irīna Gorkina Neatkarīgajai norādīja: mums visu laiku saka: jo ilgāk strādāsiet, jo maksāsiet nodokli no visas algas, jo lielākas būs pensijas. Tomēr realitātē sanācis, ja cilvēks nostrādā vienu gadu ilgāk, viņš saņēmis mazāku pensiju, nekā tas, kurš jau gadu pelnītā atpūtā, turklāt mazāku pensiju viņš turpinās saņemt visu turpmāko mūžu.

Indekss atkal aug

Piešķirot valsts vecuma pensiju, tiek aprēķināts arī pensijas kapitāls, un, to aprēķinot, personas katra gada (no 1996. gada līdz pensionēšanās brīdim) apdrošināšanas iemaksu algu summa tiek reizināta ar atbilstošajiem kapitāla indeksiem. Šie kapitāla indeksi arī ir šie koeficienti, par ko satraucas pensionāri un pirmspensijas cilvēki. Katru gadu šis indekss ir cits, un, kā izrādās, tieši pēdējos divos gados tas ir nokrities zem vieninieka, kas nozīmē – pensijas apmērs būs būtiski mazāks nekā pensionāram identiskā situācijā pirms diviem gadiem, kad indekss bija 1,3. Šogad indekss pietuvojies ciparam viens un, iespējams, nākamgad vēl palielināsies.

VSAA eksperti skaidro, kā aprēķina šo indeksu: apdrošināšanas iemaksu algas indeksu nosaka, izmantojot informāciju par apdrošināšanas iemaksu algu summu izmaiņām valstī divos secīgajos periodos (no attiecīgā gada 1. augusta līdz nākamā gada 31. jūlijam). Piemēram, apdrošināšanas iemaksu algas indekss 2011. gadam tiek aprēķināts kā apdrošināšanas iemaksu algu summas par laiku no 2010. gada 1. augusta līdz 2011. gada 31. jūlijam attiecība pret apdrošināšanas iemaksu algu summu laikā no 2009. gada 1. augusta līdz 2010. gada 31. jūlijam.

Atspoguļo valsts situāciju

Valsts ekonomiskās attīstības augšupejas gados, pieaugot sociālo iemaksu veicēju skaitam un darba algai, atbilstoši augsti bija arī šajos gados aprēķinātie pensijas kapitālam piemērojamie ikgadējie indeksi. Savukārt ekonomiskās un finanšu krīzes izraisītais sociālo iemaksu veicēju skaita un algu samazinājums šos indeksus ir ietekmējis negatīvi.

Indekss būtībā atkarīgs no sociāli apdrošināto cilvēku skaita Latvijā un no apdrošināšanas iemaksu algu apmēra. 2010. gadā pensiju rēķināšanā tika piemērots viszemākais indekss, kāds vispār pēdējos vairāk nekā desmit gados bijis. Visaugstākais indekss tika piemērots 2007. gadā. Lai gan iepriekš Labklājības ministrijas speciālisti uzsvēra, ka lielie indeksi atgriezīsies, tomēr tiem pensionāriem, kuri nu jau ir aizgājuši pensijā, lielie indeksi neko nedos, viņu pensijas vēlreiz netiks pārrēķinātas. Viņi var cerēt tikai uz pensiju indeksāciju, kas gan pašlaik ir iesaldēta.

***

UZZIŅAI

Pēdējo 10 gadu indeksi:

2002. g. 1,0453

2003. g. 1,1645

2004. g. 1,1754

2005. g. 1,1712

2006. g. 1,2333

2007. g. 1,3593

2008. g. 1,3106

2009. g. 0,9622

2010. g. 0,7978

2011. g. 0,9945

Avots: VSAA

Svarīgākais