Apkures monopolists šantažē ar aukstiem radiatoriem

Neapkurinātos dzīvokļos klimatam kļūstot arvien nemīlīgākam, pašvaldības un apkures komersanti nodarbojas ar savstarpēju šantāžu gan apkures parādu piedzīšanai, gan izdevīgāku līgumu noslēgšanai.

Smagākā cīņa pagājušajā nedēļā norisinājās Ventspils novadā, kur uzņēmējs monopolists Boriss Vujadinovičs pašvaldībai, pēc mēra Aivara Mucenieka teiktā, grieza ārā rokas. Savulaik Ugāles pašvaldībai neizdevīgs līgums noslēgts ar uzņēmumu Bio Energi, kur B. Vujadinovičs ir valdes priekšsēdētājs. Šogad termiņš beidzās. Pašvaldība cer piesaistīt Eiropas fondu naudu, paņemt kredītu un uzcelt jaunu katlumāju, tiekot vaļā no komersanta diktāta. Taču pagaidām bez viņa nekādi neiztikt, tāpēc nācās vien sludināt konkursu par apkures nodrošināšanu pagastā, rēķinoties, ka vienīgais pretendents ir Bio Energi. Taču uzņēmējs konkursu ignorēja, nostādot pašvaldību teju bezizejā. Pat bērnudārzā un skolā siltums netika ielaists. Mazajiem grupiņās no rītiem bija vien 14 grādi, skolēniem rakstot rokas sala. Nedēļas garumā turpinājās kompromisa meklēšana, un vismaz bērniem siltums beidzot tika piegādāts. Uzņēmējs izbrāķēja jau divus pašvaldības sagatavotos līguma projektus, bet vietā sacerēja savu. Tas atkal paredz ilgtermiņa atkarību, tarifu celšanu, nepieņemamus norēķināšanās termiņus un drakoniskus soda procentus līguma laušanas gadījumā, nepieņemamus norēķināšanās termiņus. Pašvaldībai būtu

B. Vujadinovičam jāsamaksā 50% no viņa nesaņemtajiem ienākumiem trijos gados. Sazināties ar uzņēmēju Neatkarīgajai neizdevās, taču dienu iepriekš viņš apgalvoja: no prasībām neatkāpsies.

Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Aino Salmiņš atminas, ka arī citviet Latvijā bijuši līdzīgi gadījumi, kad komersants nodarbojies ar nekaunīgu šantāžu: Jūrmalā, Sedā, Ludzā. Viņaprāt, problēma meklējama Komerclikumā, kas siltuma monopolistiem ir ārkārtīgi draudzīgs, bet pašvaldībām neizdevīgs. «Šī nav godīga tirgus situācija. Pašvaldībai ir pienākums nodrošināt iedzīvotājiem siltumu, tā nevar vienkārši atteikties, jo ir slikts piedāvājums!»

Savulaik Ugāle pati par salīdzinoši nelielu naudu netālredzīgi pārdeva savu veco katlumāju. Tagad uzņēmējs piedāvā to atpirkt par trīskārt lielāku summu – 300 tūkstošiem. Starp Ugāli un B. Vujadinoviču beidzot panākts kompromiss. Līguma termiņš gan paliek uzņēmēja pieprasītie trīs gadi. Toties pašvaldības uzņēmumam Ugāles nami, un tātad – pastarpināti pašvaldībai, nenāksies maksāt par neiztērēto kilovatstundu normu, līguma laušana izmaksās vien 30%. Savukārt avanss apkures sezonas sākumā būs lielāks – savi 15 tūkstoši. Pašlaik uz vairāk nekā 500 Ugāles dzīvokļu radiatoriem jau plūst siltums.

Svarīgākais