Pētījums: Latvijas iedzīvotāju iemīļotākie svētki - dzimšanas dienas un Ziemassvētki

© Scanpix

Laulību gadadienas un izlaidumus atzīmē reti, bet dāvanu "antitopā" - mīkstās rotaļlietas. Latvijas iedzīvotāji par saviem mīļākajiem svētkiem uzskata Ziemassvētkus (79% gadījumu), dzimšanas dienas (60%), kā arī Jaunā gada svinības (46%), liecina tirdzniecības parka Alfa veiktā aptauja.

Pētījuma dati parāda, ka iemīļoti ir arī Līgo svētki (44%), bet Lieldienas (20%) un vārda dienas (15%) - ievērojami mazāk. Arī svētki, kas saistīti ar ģimeni un mīlestību, netiek ierindoti mīļāko svētku vidū, proti, laulību gadadienas vien 14% gadījumu, Mātes diena - 11%, bet Valentīna diena - 8%. Respondenti par saviem mīļākajiem svētkiem neuzskata arī valsts svētkus (8%), bet pavisam nelielu popularitāti sasnieguši svētki, kas saistīti ar mācībām - izlaidumi un 1.septembra atzīmēšana (6%).

Par būtiskākajām lietām, kas ir svarīgas, lai svētki izdotos, respondenti atzinuši svētku noskaņu (69% gadījumu), kompāniju (55%) un garastāvokli (40%). Dati akcentē, ka liela nozīme ir nemateriālajām vērtībām - iespējai izjust svētku noskaņu un pavadīt tos labā garastāvoklī kopā ar sev tuviem cilvēkiem. Pat tāda šķietami neatņemama svētku sastāvdaļa kā iespējas izklaidēties un atpūsties ir būtiska vien 27% gadījumu, līdzīgi kā tradīcijas (24%). Tikai vienā piektdaļā gadījumu iedzīvotājiem svarīgi ir svētkos labi paēst jeb svētku mielasts, bet dāvanas (18%) ir ierindojušās pēdējā vietā kā vismazāk būtiskā lieta svētkos.

T/p Alfa vadītājs Zigmunds Vīķis stāsta: "Šogad Alfa atzīmē savu 10. dzimšanas dienu. Līdzīgi kā vairākums aptaujas dalībnieku, arī mēs uzskatām, ka svētki vislabāk atzīmējami lieliskā kompānijā - tātad kopā ar saviem klientiem! Prieks redzēt, ka tādas lietas kā dāvanas un svētku mielasts nav būtiskākais, ko cilvēki sagaida no svētku dienām. Mūsu dzimšanas dienas sapnis ir satikt visus savus pircējus, lai dalītos priekā mūsu apaļās jubilejas mēnesī."

Lai arī aptaujas rezultāti liecina, ka dāvanas svētkos ir būtiskas vien piektdaļā gadījumu, tomēr ir brīži, kad, saņemot dāvanu, ir grūti atrast tai pielietojumu. Vismazāk tiek novērtētas dāvanas, kas pirktas pēc dāvinātāja, nevis dāvanas saņēmēja gaumes - nepiemērotas rotaslietas, grāmatas, smaržas un drēbes, jo īpaši izmēram neatbilstoši džemperi un apakšveļa. Dāvanu saņēmējiem nepatīk arī dāvanas, ko nav iespējams praktiski pielietot, piemēram, dažādi nieciņi un figūriņas, kā arī mīkstās rotaļlietas. Aptaujas dalībnieki kā nejēdzīgākās dāvanas norādījuši arī sadzīves un higiēnas preces - traukus, galda piederumus, vāzes, krājkases, sveces, ziepes, šampūnus u.c. Tāpat respondenti atzīmējuši, ka tie nevēlas saņemt dāvanā dzīvas būtnes vai biļetes uz ekstrēmiem pasākumiem, piemēram, lēcienu ar gumiju.

Nepiemēroto dāvanu vidū minētas arī jautrās un neordinārās dāvanas, piemēram, bērnu podiņš 17. dzimšanas dienā, kalns ar tualetes papīriem vai pilns zīdaiņu kopšanas komplekts cilvēkam, kuram nav bērnu. Tiek dāvinātas pat visneiedomājamākās lietas, piemēram, kāds aptaujas dalībnieks saņēmis burciņu ar marinētiem ziloņiem, bet cits - alus bundžu turamo jostu. Tomēr kā atzīst liela daļa aptaujas dalībnieku - nav bezjēdzīgu dāvanu, jo galvenais, ka tās pasniegtas no sirds.

Svarīgākais