Irbenes radioteleskopiem būvēs konkurētspēju

© Ventas Balss

Ieplūdinot 11 miljonus latu ar kosmosu saistītajās zinātnēs, Latvijai ir cerības nākotnē nekļūt šai jomā tikai par pircēju, bet arī ražot – izglītību, zinātni un pakalpojumus.

Par Eiropas reģionālās attīstības fonda piešķirto naudu tiks izveidots Informācijas, komunikāciju un signālapstrādes tehnoloģiju valsts nozīmes pētniecības centrs (IKSA centrs). Tajā spēkus apkopos Latvijas vadošās zinātniskās institūcijas, un grandiozas pārmaiņas piedzīvos abi Kurzemē esošie radioteleskopi – jauni segumi, vadības mehānismi, iekārtas. Pēc padomju armijas aiziešanas radioastronomijas centru Irbenē gadiem ilgi vadīja profesors Juris Žagars, un lielā mērā, tikai pateicoties viņa entuziasmam, ar radioteleskopiem nenotika tas pats, kas ar līdzās esošo armijas pilsētiņu Zvaigznīte. Tā pārtapa gruvešos, savukārt radioteleskopi turpina darboties – piedalās kopīgos Eiropas projektos, nosaka kosmisko atkritumu lokāciju. Pašu izlolots ir satelīts Venta1, kas paredzēts kuģu satiksmes automātiskai identifikācijai ar pavadoņu sistēmu. Šobrīd tas gaida rindā uz Indijas vai Krievijas nesējraķeti, lai tiktu orbītā.

Iecerētā modernizācija, papildināšana ar iekārtām un laboratorijām Ventspils starptautisko radioastronomijas centru Irbenē padarīs tehniski līdzvērtīgu Eiropas vadošajām novērojumu un datu apstrādes stacijām.

Profesors J. Žagars uzsver, ka sarkasmam par Latviju kā kosmosa lielvalsti nav pamata. «Protams, mēs nekad nevarēsim sacensties ar tām valstīm, kas savās kosmosa programmās iegulda miljardus. Mēs nebūsim kosmosa lielvalsts, bet tas nenozīmē, ka mums nebūs jāstrādā ar kosmosu un kosmosā. Atpalicība šai nozarē nozīmēs, ka vienmēr būsim tikai pircēji, tikai melnstrādnieki.» Iespējams, pat vairāk nekā citas tautsaimniecības jomas zinātne cieš no jaunu speciālistu trūkuma. Taču tas esot mīts, ka emigrācija notiek tikai naudas dēļ. Nepieciešami arī labvēlīgi darba apstākļi un pats galvenais – domubiedri. Tieši šī komponente, pēc J. Žagara domām, projektā ir svarīgākā.

Arī IKSA centra projekta vadītāja Jana Berka uzsver: «Pārrāvums zinātnes finansējumā radīja zinātnieku trūkumu, daudzi aizbrauca. Tagad cenšamies viņus atvilināt atpakaļ.»

Projekta vērtēšanas komisija Izglītības un zinātnes ministrijā vērienīgajai zinātnieku spēku apvienošanai ir devusi zaļo gaismu. Oktobra beigās gaidāma līguma parakstīšana ar ERAF, savukārt projekta īstenošanai atvēlēti trīs gadi.

Svarīgākais