Ofšoru ķēdē paslēpti investori piedāvā pirkt Latvijas Finiera akcijas

Ofšoru ķēdē paslēpti investori, kas Latvijā solīja investēt 50 miljonus latu, piedāvā pirkt Latvijas Finiera akcijas, ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".

Turpat pirms gada Rīgā ieradās Krievijas kokrūpniecības milža SVEZA vadītāji. Viņi bija noskatījuši Latvijas meža nozarē vienu no atslēgas uzņēmumiem – Latvijas Finieri. Krievu biznesmeņu plāns bija ātri un agresīvi pārpirkt Finiera akcijas. Lai arī viņi solīja Latvijas uzņēmumā milzu investīcijas, visticamāk tas bija mēģinājums atbrīvoties no konkurenta. SVEZAi tas varētu arī izdoties - Latvijas Finiera akcionāru struktūra ir sadrumstalota – uzņēmuma akcijas pieder ap 300 darbiniekiem, kurus katru SVEZA bija gatava pierunāt akcijas pārdot viņiem.

Lai šo pilnībā privāto, bet meža nozarei tik svarīgo kompāniju pasargātu, Latvijas valsts uz laiku kļuva par tās mazo akcionāru. Tas nozīmē – citiem akcionāriem savas uzņēmumu daļas pirms pārdošanas SVEZAi būtu jāpiedāvā valstij, kas ļautu krievu piedāvāto cenu pārsolīt un uzņēmumu pasargāt. SVEZA aizbrauca, bet solīja atgriezties.

Šobrīd šķiet sācies otrais vilnis mēģinājumam iegūt kontroli Latvijas Finierī. Augusta sākumā Latvijā uzradās noslēpumaini investori no Nīderlandes, kuri mūsu valstī sola ieguldīt 50 miljonus latu. Kas ir neskaitāmos ofšoros paslēptie uzņēmēji, viņu pārstāvji Rīgā neatklāj. Bet viss liecina, ka viņu mērķis ir arī viens no lielākajiem kokrūpniecības uzņēmumiem Latvijā.

Pirms divām nedēļām Vadima Jerošenko vadītā kompānija Laika Stars prezentēja Nīderlandē dibinātu kompāniju BGF.BV, kas Latvijā 5 gadu laikā ir gatava investēt 50 miljonus latu. Investorus pārstāv advokāts Artis Dāvidnieks. Viņš neatklāja, kas ir šie investoti un no kurienes nāks nauda.

Pēc Nekā Personīga veiktās izpētes atklājas, ka investori paslēpušies aiz profesionāli savītas ofšoru ķēdes. Nīderlandē reģistrētais uzņēmums BGF B.V. ir tikai pirmais posms. Tās īpašnieki vairs ne tuvu nav atrodami Nīderlandē. Tie paslēpušies tradicionālās ofšoru valstīs. BGF B.V. īpašnieks reģistrēts Maltā (Opal Bridge Limited), Maltas ofšors pieder divām Britu Virdžīnu salās reģistrētām firmām (Hodra enterprises Limited un Nalhoni investment LTD). Tās dibinātājs ir vēl kāds cits Britu Virdžīnu trasta fonds (Trident Trust Company Limited).

Vienlaikus ar investīciju fonda prezentāciju daži Latvijas Finiera akcionāri saņēmuši piedāvājumus pārdot savas akcijas. Cena ir nedaudz lielāka par summu, ko oktobrī piedāvāja Krievijas SVEZA – 10 500 latu par akciju ar balss tiesībām (SVEZA piedāvāja 10 000Ls) un 1050 latu par akciju bez balss tiesībām (SVEZA piedāvāja 1000 Ls). Nozares ministrs Jānis Dūklavs par BGF B.V. aktivitātēm uzzināja no žurnālistiem un jutās izbrīnīts. Arī ārlietu ministrija saka – šis uzņēmums nav zināms ne Latvijas vēstniecībai Nīderlandē, ne Nīderlandes vēstniecībai Latvijā, ne LIAA pārstāvniecībai Amsterdamā. Kā atklāja Nīderlandes - Latvijas tirdzniecības kamera par BGF.B.V. Neko plašāk pastāstīt nevarēja.

Par Investoru plāniem joprojām negrib atbildēt arī viņu juridiskais pārstāvis advokāts Artis Dāvidnieks. Viņš ir dzirdējis par agrākajiem SVEZA plāniem iekarot Latvijas FInieri, bet nezinot, vai nīderlandiešiem esot kāda saistība ar Krievijas kokapstrādes milzi. Ja ir, tad viņš par to neesot informēts. Bet nedaudz samulst, kad ierauga paša sūtīto vēstuli Latvijas Finiera akcionāriem, kurā piedāvāts 10 dienu laikā atsaukties aicinājumam akcijas pārdot.

Latvijas Finiera vadība un akcionāri pagaidām par nezināmo investoru interesi komentārus sniegt atsakās. Tikmēr investoru pārstāvji Latvijā sola, ka plašāk par saviem rezultātiem informēšot pēc mēneša. Cik zināms Nekā Peronīga, ofšoros paslēptie miljonu pārvaldītāji Latvijā interesējas par tādām nozarēm kā tranzīts, metālapstrāde un kravu pārkraušana. Bez Latvijas Finiera, pētīšanas vērti esot atsevišķi uzņēmumi Rīgas brīvostā un arī Ventspilī.

Latvijā

Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis Marākešas lidostā redzējis ko pagalam nepatīkamu. Turklāt, kā sociālajā vietnē "Facebook" raksta A. Hermanis, "tie nebija krievi, visi bija latvieši. Tādi normāli latviešu dukši. 40-50 gadu vecumā. Tipiski vidēji aritmētiskie Mārupes iedzīvotāji, kuri atgriezās no tūrisma ceļojuma".

Svarīgākais