Atsevišķos gadījumos nebūs nepieciešama otra vecāka pilnvara bērna izceļošanai no valsts

Šodien, 25.augustā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos "Kārtība, kādā bērni šķērso valsts robežu".

Grozījumi paredz, ka gadījumos, kad Latvijas tiesa vai ārvalsts tiesa vai kompetentā iestāde būs pieņēmusi nolēmumu par bērna atgriešanos viņa dzīvesvietas valstī, un vecāks, kas pieprasa bērna atgriešanos, minētā nolēmuma piespiedu izpildē pats nepiedalīsies, bērna nogādāšanu atpakaļ veiks bāriņtiesas pārstāvis.

Līdz ar to minētajos gadījumos bērns Latvijas valsts robežu varēs šķērsot bāriņtiesas pārstāvja pavadībā un attiecīgā vecāka notariāli apliecināta pilnvara nebūs nepieciešama. Šķērsojot robežu, būs jāuzrāda tiesas vai kompetentās iestādes nolēmums.

Līdz šim Ministru kabineta noteikumi „Kārtība, kādā bērni šķērso valsts robežu” neparedzēja iespēju bērnam šķērsot valsts robežu bāriņtiesas pārstāvja pavadībā gadījumos, kad ir pieņemts nolēmums par bērna atgriešanos viņa dzīvesvietas valstī.

Tāpat nebūs jāuzrāda otra vecāka pilnvara bērna izceļošanai no valsts gadījumos, ja bērns, kurš ir Latvijas valstspiederīgais, saskaņā ar Latvijas tiesas vai ārvalsts tiesas, vai kompetentās iestādes nolēmumu par bērna atgriešanos viņa dzīvesvietas valstī, izceļo no valsts tā vecāka pavadībā, kurš nav Latvijas pilsonis vai nepilsonis, vai Eiropas Savienības dalībvalsts piederīgais.

Lai ievērojami uzlabotu tiesas nolēmumu par bērna atgriešanos viņa dzīvesvietas valstī labprātīgas un piespiedu izpildes mehānismu, šī gada 4.augustā tika pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā un Bāriņtiesu likumā. Līdz ar to ir nepieciešami arī minētie grozījumi noteikumos "Kārtība, kādā bērni šķērso valsts robežu".

Grozījumi stāsies spēkā 1. oktobrī.

Latvijā

Daudz tiek runāts un darīts, lai sabiedrībā izskaustu vardarbību pret sievietēm. Bet kā ir ar vardarbību pret vīriešiem? Vīrieši un pusaudži lielākoties klusē un slēpj pret viņiem vērstās vardarbības faktus. Kāpēc? Tāpēc, ka viņi uzskata: vardarbības upura statuss ir apkaunojošs. Turklāt tiesībsargājošajās iestādēs uz vīriešiem lūkojas kā uz otrās šķiras upuriem, sak, ko tu te gaudo, savas problēmas tev kā vīrietim jārisina pašam! Par šo situāciju saruna ar pusaudžu psihoterapeitu, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāju Nilu Saksu Konstantinovu.