Tukumā svinēs Durbes pils 340.jubileju

Tukuma muzejā ar divām jaunām izstādēm par Durbes pils vēsturi, kamermūzikas koncertu un jaunas izglītojošas spēles prezentāciju piektdien atzīmēs pils 340 gadu jubileju.

Izstādē "Durbes pils fotogrāfijās un arhīva dokumentos" izmantoti maz zināmi attēli no Tukuma muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma, kas atspoguļo pils un tās apkārtnes izmaiņas laika gaitā. Izstādē būs skatāmi arī līdz šim neizrādīti dokumenti no Latvijas Valsts vēstures arhīva.

Izstādes centrā ir 1671.gada inventāra saraksts, kurā minēts, ka Durbes pusmuižai pieder 8 zemnieku sētas, 3 zvejnieku sētas Pura ciemā un māja ar dārzu Tukuma pilsētā, kā arī viena veca rija un četri veci lopu staļļi Durbē.

Svarīgākais, ka dokumentā minēts jaunuzceltais dubultais ērbēģis, kam tobrīd jau iebūvētas durvis, bet vēl nav ielikti logi. Ņemot vērā šī dokumenta saturu un SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" celtniecības arheologu pētījumus, Tukuma muzeja speciālisti izteikuši pieņēmumu, ka Durbes pils tagadējā ēka ir būvēta pirms 340 gadiem un laika gaitā piedzīvojusi vairākas paplašināšanas un pārbūves, norāda muzejs.

Durbes pusmuiža ir piederējusi Šlokenbekas muižai, tāpēc izstādē būs apskatāmi arī vairāki nozīmīgi vēstures avoti, tai skaitā nedatēta Šlokenbekas muižas hronika un 1580.gadā starp trim brāļiem - Tīsu, Eberhardu un Oro fon Šenkingiem - noslēgtais mantojuma līgums, ko 1613.gadā apstiprinājis Polijas karalis Sigismunds III, iespiežot vaskā savu spiedogu. Izstādē eksponēts arī vissenākais dokuments, kurā minēts Durbes vārds - 1644.gada pirkšanas-pārdošanas līgums, kas noslēgts starp Oto fon Šenkingu un Eberhardu fon Ludinhauzenu.

Dokumenti Durbes pilī būs skatāmi līdz 14.augustam.

Tāpat Durbes pils jubilejas sarīkojuma laikā tiks atklāta izstāde "19. gadsimta tērpi un to atdarinājumi no Durbes pils kolekcijas", ko veidos muzeja krājumā esošie unikālie vēsturiskie tērpi, kuru vidū īpaši izceļams 1867.gadā darināts sievietes kostīms, kas ir viens no retajiem šāda veida eksponātiem Latvijas muzejos, kā arī fon der Reku ģimenes jaundzimušo kristāmkleitiņa, ko muzejam dāvinājis pēdējā Šlokenbekas-Durbes īpašnieka dēls Vilhelms. Līdzās autentiskiem tērpiem izstādē būs eksponēti arī atdarinājumi, kas gatavoti pēc analoģijām ar citos muzejos esošiem priekšmetiem vai izmantojot mākslas darbos redzamu tērpu idejas. Kolekcijas tērpi atspoguļo modes tendences visā 19. gadsimta garumā un papildina Durbes pils interjera ekspozīciju.

Pils jubilejas pasākuma laikā tiks prezentēta arī jaunā izglītojošā spēle "Ceļojums Durbes pils vēsturē", ko izveidojuši muzeja darbinieki un izgatavojusi tipogrāfija SIA "Dardedze Hologrāfija", bet mūzikas interesentus priecēs latviešu kamermūzikas koncerts, kurā uzstāsies pianiste Santa Jākobsone un operdziedātāja Evita Zālīte.

Durbes pils jubilejas nedēļas laikā - no 8. līdz 14.augustam - būs apskatāmas ne tikai izstādes un ekspozīcijas, bet arī piedāvātas ekskursijas un spēles.

Latvijā

Kaļot nākotnes plānus par mājokļa iegādi ar hipotekārā kredīta atbalstu, bieži rodas daudz jautājumu. Kā zināt, kāda būs maksimālā kredīta summa, ko iespējams saņemt, un kā tā tiek aprēķināta? Atbildes uz šiem bieži uzdotiem jautājumiem skaidro Luminor bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais.

Svarīgākais