Latvijas iedzīvotāji visbiežāk baidās no čūskām, iespējas saslimt ar vēzi un augstuma

© Ojārs Lūsis

Visiem garīgi veseliem cilvēkiem piemīt bailes. Tās ir viens no mūsu psiholoģiskajiem aizsargmehānismiem, kas ļauj mums izsargāties no dažādiem dzīvības un veselības apdraudējumiem.

Taču mēdz būt cilvēki, kuriem saistībā ar atsevišķām lietām, procesiem vai parādībām piemīt tik lielas, paniskas, iracionālas un pastāvīgas bailes, ka tās jau ir raksturojamas kā traucējošas. Smagākos gadījumos šādas bailes tiek sauktas par fobijām.

Lai noskaidrotu, cik izplatītas ir dažādas fobijas Latvijas iedzīvotāju vidū, pētījumu centrs SKDS 2011.gada jūlijā veica šai tēmai veltītu Latvijas iedzīvotāju aptauju.

Pētījuma rezultāti liecina, ka Latvijā visbiežāk izplatītās fobijas ir bailes no čūskām (no tām baidās 41% iedzīvotāju), bailes saslimt ar vēzi (40%) un bailes no augstuma (39%).

Saskaņā ar aptaujas datiem saistībā ar dzīvām radībām un dabas parādībām salīdzinoši liela daļa iedzīvotāju izjūt bailes ne tikai no čūskām (41%), bet arī no žurkām (21%), zirnekļiem (16%), negaisa (11%) un suņiem (10%). Savukārt 8% iedzīvotāju apgalvo, ka baidās no tumsas.

Aptaujas rezultāti saistībā ar bailēm par savu dzīvību un veselību liecina, ka bez bailēm saslimt ar vēzi (40%) salīdzinoši plaši Latvijas iedzīvotāju vidū ir izplatītas arī bailes saslimt ar AIDS (24%), bailes saslimt ar kādām citām slimībām (14%), bailes no sirdstriekas (17%), bailes pēkšņi nomirt (15%) un bailes novecot (11%). Ne tik bieži Latvijas iedzīvotāji baidās no slimnīcām (8%), šļircēm (6%), mikrobiem un netīrumiem (5%) un ārstiem (4%).

Saistībā ar telpiskām bailēm aptaujas rezultāti liecina, ka bez bailēm no augstuma (39%) Latvijā ļoti izplatītas ir arī bailes no dziļuma (30%). Tāpat salīdzinoši bieži iedzīvotāji baidās no mazām un slēgtām telpām (13%) un lidot ar lidmašīnu (11%). Savukārt mazāk izplatītas ir bailes atrasties pūlī (7%), bailes pārvietoties ar liftu (6%) un bailes braukt ar automašīnu (2%).

Tāpat saskaņā ar aptaujas datiem apmēram katram simtajam iedzīvotājam piemīt bailes no lielām un atklātām vietām (1%) un pat bailes iziet no mājām (1%).

Savukārt saistībā ar dažādām sociālajām fobijām Latvijā visizplatītākās ir bailes uzstāties publikas priekšā (25%), bailes no atraidījuma (18%), bailes no apkārtējās sabiedrības nosodījuma (15%) un bailes no nepareizas uzvedības sabiedrībā (12%). Mazāk izplatītas ir bailes zvanīt nepazīstamiem cilvēkiem (9%), bailes, ka citi Tevi vēro (6%) un bailes no sapulcēm (3%).

Aptaujas rezultāti liecina, ka tikai katram piektajam (19%) Latvijas iedzīvotājam nepiemīt nevienas no iepriekš uzskaitītajām vai kādām citām bailēm tādā pakāpē, ka tās būtu raksturojamas kā traucējošas, pastāvīgas, paniskas un iracionālas.

Saskaņā ar aptaujas rezultātiem sociālās fobijas kopumā biežāk piemīt gados jaunākajiem iedzīvotājiem un vecumam pieaugot ir vērojama tendence to izplatībai pamazām samazināties. Cita veida fobijām šāda sakarība nav tik izteikta.

Interesanti, ka pilsētnieki biežāk baidās no čūskām (43%) un zirnekļiem (18%), bet laukos dzīvojošie – no negaisa (19%).

Tāpat aptaujas dati liecina, ka salīdzinoši biežāk dažāda veida bailes piemīt iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 34 gadiem (88%), mājsaimniecēm (88%), skolniekiem un studentiem (86%), fiziska darba strādniekiem (85%) un bezdarbniekiem (85%). Savukārt no Latvijas reģioniem visbailīgākie cilvēki dzīvo Rīgā – 84% rīdzinieku ir apgalvojuši, ka izjūt pastāvīgas, lielas, paniskas un iracionālas bailes.

Svarīgākais