Nelaimēs darbā cieš arī "simtlatnieki"

Darba vietās notikuši 569 nelaimes gadījumi, no kuriem 90 ir smagi, bet 17 – letāli nelaimes gadījumi, liecina Valsts darba inspekcijas (VDI) operatīvie dati par šāgada pirmo pusgadu. Visvairāk nelaimes gadījumu notikuši kokapstrādes nozarē – 64, no tiem – 11 smagi un četri letāli.

Darba negadījumos cietuši arī daudzi simtlatnieki, jo nav bijuši instruēti par darba drošību.

Kokapstrāde arī pērnā gada tādā pašā laika periodā kopējo nelaimes gadījumu skaita ziņā bija riskantāko nozaru līderpozīcijā (60 nelaimes gadījumu), taču pērn pirmajā pusgadā letāli nelaimes gadījumi šīs nozares uzņēmumos netika reģistrēti. «Kokapstrādes nozare atrodas pastiprinātā Darba inspekcijas uzraudzībā – gadu no gada tiek rīkoti preventīvi apsekojumi ar mērķi pievērst darba devēju uzmanību, ka nepieciešams sakārtot darba vietas atbilstoši darba aizsardzības prasībām, taču drošības situācija nozarē uzlabojas lēni,» norāda Valsts darba inspekcijas speciāliste Baiba Auzāne. Šāgada februārī un martā veiktajās pārbaudēs tika apsekoti 156 kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmumi visā Latvijā. Pārbaužu laikā inspekcija bija spiesta apturēt deviņu iekārtu darbību, jo tās apdraudēja darbinieku veselību un dzīvību.

Savukārt būvniecībā šāgada pirmajā pusgadā izmeklēti 39 nelaimes gadījumi (salīdzinājumam pērn pusgadā – 35 nelaimes gadījumi), no tiem seši smagi (pērn pirmajā pusgadā – astoņi smagi) un četri letāli (2010. gada pirmajā pusgadā – divi letāli). Arī būvniecības nozares uzņēmumos organizētajās tematiskajās pārbaudēs salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem konstatēts vidēji mazāks pārkāpumu skaits, tomēr situāciju par apmierinošu darba aizsardzībā var saukt galvenokārt lielajos uzņēmumos. Mazajās būvfirmās konstatēto pārkāpumu skaits ir ievērojami lielāks, kas darba apstākļus šajos uzņēmumos strādājošajiem padara bīstamus.

Sauszemes transporta un cauruļvadu transporta uzņēmumu nozarē šāgada pirmajā pusē reģistrēti un izmeklēti 39 nelaimes gadījumi (2010. gada 1. pusgadā – 49), no tiem 7 smagi (2010. gada 1. pusgadā – 8) un 2 letāli (2010. gada 1. pusgadā – 2). Kopējais nelaimes gadījumu skaits saglabājies augsts arī valsts pārvaldē, kurā reģistrēti 56 nelaimes gadījumi, no kuriem septiņi smagi. Pēc Darba inspekcijas datiem, nelaimes gadījumos galvenokārt cietuši tā dēvētie simtlatnieki, kuri pirms darbu sākšanas pašvaldībās netika pietiekami instruēti. Analizējot statistiku, atklājas satraucoša tendence – no 569 nelaimes gadījumos cietušajiem trešdaļa ir darbinieki ar darba stāžu līdz gadam. Tāpēc augustā VDI rīkos preventīvu kampaņu par darba aizsardzības apmācības prasību ievērošanu uzņēmumos.

Svarīgākais