Valsts ārkārtas situācijās varēs ierobežot masu mediju brīvību

Šodien Ministru kabinetā apstiprināts Aizsardzības ministrijas sagatavotais likumprojekts „Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli” un sagatavotie grozījumi Nacionālās drošības likumā, Civilās aizsardzības likumā, Veterinārmedicīnas likumā un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā.

Tiesību akti izstrādāti, pamatojoties uz Aizsardzības ministrijas sagatavoto koncepciju „Koncepcija par nepieciešamajiem tiesību aktu grozījumiem valsts aizsardzības vadības jomā ārkārtējās situācijas un izņēmuma stāvokļa laikā”.

Likumprojekta „Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli” un grozījumu Nacionālās drošības likumā un Civilās aizsardzības likumā mērķis ir nodrošināt nacionālo drošību valsts apdraudējuma, katastrofu vai to draudu gadījumos, kā arī iekšēju nemieru vai ārēju militāru draudu gadījumos, paredzot iespēju Ministru kabinetam noteikt papildu tiesības kompetentajām valsts iestādēm un noteikt juridisko un fizisko personu tiesību ierobežojumus ārkārtējās situācijas un izņēmuma stāvokļa laikā.

Piemēram, valdībai būs tiesības ārkārtas stāvokļa gadījumā veikt televīzijas un radio programmu retranslācijas bloķēšanu, noteikt pārraides staciju un elektronisko sakaru līdzekļu darbības aizliegumu, veikt publiskos elektronisko sakaru tīklos pārraidāmās informācijas kontroli un noteikt nacionālo drošību apdraudošas informācijas izplatīšanas ierobežojumus atbilstoši nacionālās drošības interesēm.

Tāpat grozījumi precizē atbildīgo amatpersonu un institūciju kompetenci, pilnvaras un lēmumu pieņemšanas procedūras militāra apdraudējuma gadījumā Latvijas Republikā, kā arī NATO - veicot konsultācijas par to dalībvalstu kolektīvo aizsardzību (5.panta aktivizācijas apspriešanu paredzēts veikt Nacionālās drošības padomes ietvaros).

Vienlaicīgi veikti grozījumi Elektronisko plašsaziņas likumā un Veterinārmedicīnas likumā, precizējot tās tiesību normas, kas atsaucas uz ārkārtējo situāciju vai izņēmuma stāvokli.

Svarīgākais