Valdība 28. jūnijā atbalstīja jaunus noteikumus par gaisa telpas pārvaldību, tās struktūru un mainīšanas kārtību, tādējādi ieviešot Latvijā elastīgas gaisa telpas izmantošanas principus, informē Satiksmes ministrijas (SM) Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece Ilze Eida.
Gaisa telpas pārvaldības mērķis ir efektīvi izmantot pieejamo gaisa telpu, dinamiski sadalot laiku un gaisa telpu dažādām tās lietotāju kategorijām atbilstoši to īslaicīgām vajadzībām, tādējādi nodrošinot gaisa telpas maksimālu izmantošanu.
Elastīgas gaisa telpas izmantošanas principu ieviešanai, tostarp civilās un militārās aviācijas sadarbības mehānisma izveidošanai, gaisa telpas pārvaldība ir noteikta trīs līmeņos ‒ stratēģiskajā, pirmstaktiskajā un taktiskajā. Ņemot vērā, ka atbildības sadalei starp civilām un militārām institūcijām visos gaisa telpas pārvaldības līmeņos ir jābūt atbilstošai to iesaistei gaisa satiksmes pārvaldībā, katrā gaisa telpas pārvaldības līmenī lēmumu pieņemšanā ir iekļautas gan civilās, gan militāras aviācijas kompetentās iestādes. Militārās aviācijas kompetentās iestādes iesaistās gaisa telpas pārvaldībā jautājumos, kas attiecas uz militāro aviāciju.
Viens no gaisa telpas pārvaldības elementiem ir tās struktūras izveidošana un mainīšana. Gaisa telpas struktūru veido tādi elementi kā gaisa satiksmes vadības rajoni un zonas, gaisa trase, bīstamā zona, ierobežotu lidojumu zona, aizliegtā zona, pārrobežu zona un citi.
Iesniegums par gaisa telpas struktūras elementa izveidošanu un tā mainīšanu ir iesniedzams Civilās aviācijas aģentūrā gan ilglaicīgajām, gan īslaicīgajām izmaiņām.
"Ieviešot Latvijā elastīgās gaisa telpas izmantošanas principu, tiks īstenotas Eiropas Savienības tiesību aktu prasības un izveidots mehānisms, kādā sadarbojas Latvijas civilās un militārās aviācijas atbildīgās institūcijas, lai nodrošinātu savietojamību starp gaisa telpas civiliem un militāriem lietotājiem, lai integrētos Eiropas vienotajā gaisa telpā,"norādīja Satiksmes ministrs Uldis Augulis.
Noteikumi attieksies ne vien uz Civilās aviācijas aģentūru, par gaisa satiksmes organizēšanu Latvijā atbildīgo "Latvijas Gaisa satiksmi", aviokompānijām, Aizsardzības ministriju un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, bet arī uz jebkuru privātpersonu, kura nodarbojas ar šaušanas, kas var apdraudēt lidojumu drošumu, akrobātisko lidojumu, izpletņlēcēju desantēšanas, svētku uguņošanas pasākumu organizēšanu.
Jaunie noteikumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".