Mūžībā devies izcilais Latvijas mākslas meistars - gleznotājs Andrejs Ģērmanis

© Foto kolāža/MN

Mūžībā devies gleznotājs, grafiķis, mākslas kritiķis Andrejs Ģērmanis (16.06.1941.-27.07.2025.), informē mākslinieka piederīgie.

"Andrejs Ģērmanis Beidzis J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (1959) un LVMA Glezniecības nodaļu (1965); diplomdarbs “Studentes” (vad. E. Kalniņš). Bijis Latvijas Republikas arodbiedrību padomes kultūras nama Tautas studijas vadītājs (1979-84), regulāri darbojies pašdarbības gleznotāju vasaras nometņu, izstāžu organizēšanā un dažādu studiju konsultēšanā. Izstādes piedalās kopš 1966. gada; Mākslinieku savienības biedrs kopš 1969. gada.

Mākslinieks bija sadzīves žanra, portretu, ainavu un kluso dabu meistars.

Raksturīga mākslinieciska interešu un paņēmienu daudzveidība: vienlīdz veiksmīgi darbojies glezniecībā, grafikā un mākslas kritikā. Gleznoja figurālas kompozīcijas, portretus, aktus, klusās dabas, ainavas galvenokārt eļļas tehnikā, bet strādāja arī ar akvareļiem, temperu, pasteli. Smalkās vērotāja spējas un labsirdīgā ironija īpaši atklājas portretu glezniecībā (L. Mūrnieka, J. Siliņa, F. Pauļukas u.c. portreti).

70. gados strādājis dažādās estampa tehnikās īpaši krāsainajā litogrāfijā. Daudz strādājis preses grafikā un grāmatu mākslā. 70. un 80. gados ieguvis autoritāti ar savām lietpratīgajām izstāžu recenzijām un literāri izkoptajiem mākslinieku portretējumiem (vairāk nekā 200 rakstu autors).

Kopš 1969. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedrs, bijis Latvijas Mākslinieku savienības Jūrmalas nodaļas ilggadējs priekšsēdētājs. Kopš 1966. gada piedalījies izstādēs Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Karēlijā, Vācijā, Somijā, Dānijā, ASV un citur, sarīkojis daudzas personālizstādes, tostarp arī Jūrmalā. Mākslinieka darbi atrodas Tretjakova galerijā Maskavā, ASV, Zviedrijā, Latvijas nacionālā mākslas muzeja "Arsenāls" un Latvijas Mākslinieku savienības muzeja krātuvēs, muzejos Krāslavā, Liepājā, Tukumā, Cēsīs un Alūksnē, arī daudzās privātkolekcijās Latvijā un citās valstīs.

Ģērmaņa darbi atrodami gan Latvijas, gan ārzemju muzejos, Tretjakova galerijā, kā arī privātkolekcijās visā pasaulē. Kritiku, recenziju un eseju publikācijas atrodamas žurnālos, rakstu krājumos un arī dienas presē," teikts klasiskās mākslas galerijas "Antonija" mājaslapā.

Atis Ieviņš/F64

Līdzjūtība tuviniekiem, dzīvesbiedrei Olitai. Lai Andrejam gaiša gaita debesīs virs mākslas metropolēm un Bigauņciema!