Skolu direktori un viņu vietnieki vairs nevarēs vadīt stundas paralēli administratīvajiem pienākumiem. To paredz izmaiņas pedagogu darba samaksas noteikumos. 360 Ziņas noskaidroja, ka skolu direktoriem un darba devējiem ir iebildumi pret tādu kārtību.
Līdz šim noteikumi ļāva direktoriem un viņu vietniekiem darīt papildu pedagoģisko darbu līdz septiņām stundām nedēļā par atsevišķu samaksu. Taču Valsts kontrole konstatējusi, ka šāda prakse neatbilst Darba likuma prasībām un rada risku pedagogu pārslodzei. Tam piekrīt arī Izglītības un zinātnes ministrija.
Skaidro IZM valsts sekretāra vietniece Kristīne Niedre-Lathere: “Ar šiem nosacījumiem mēs gribētu panākt vienlīdzīgu attieksmi gan pret skolu direktoriem, gan pret pedagogiem. Savukārt tas galvenais uzstādījums, kā vārdā mēs vispār uz šādu lēmumu ejam - ir tiešām domāt par skolas direktoru nepārstrādāšanos.”
Vairāki skolu direktori telefonsarunās atzīst, ka to, vai strādāt arī pedagoģisko darbu, būtu jāļauj izlemt pašiem skolu direktoriem. Kāpēc deputāti, valžu un padomju locekļi drīkst savienot amatus, bet skolu direktori - nē? Turklāt bieži vien direktori un viņu vietnieki māca tieši tos priekšmetus, kuros pedagogu trūkst.
Latvijas Darba devēju konfederācijas izglītības un nodarbinātības jomas vadītāja Liene Voroņenko stāsta: “Mums direktori un direktoru vietnieki ļoti daudzās skolās aizvieto STEM mācību priekšmetus. Tas nozīmē, ka mēs apdraudam vēl joprojām matemātikas apguvi, fizikas, šos mācību priekšmetus, kuros mums diemžēl trūkst skolotāji. Mēs nevaram ierobežot izglītības pieejamību skolēniem. Ko mēs darīsim, ja kādā skolā mums nevarēs notikt matemātikas stundas?”
Jaunie noteikumi gan stāsies spēkā tikai pēc trīs gadiem. Šajā laika periodā direktoriem būtu jānokomplektē štats vai arī jāvienojas ar pašvaldībām par virsstundu samaksu.
Kristīne Niedre-Lathere, IZM valsts sekretāra vietniece: “Mēs neaizliedzam veikt šos pienākumus. Skolas direktors arī savā skolā, to paredz arī noteikumi, ja kāds skolotājs ir ilgstošākā prombūtnē - līdz mēnesim - tad, protams, viņš to drīkst darīt. Savukārt, ja ir ļoti akūta nepieciešamība, tad viņš arī var vadīt šīs stundas, bet tad ir jāpanāk vienošanās ar darba devēju, ka tas tiek apmaksāts kā virsstundu darbs.”
Grozījumi noteikumos arī paredz, ka izglītības iestāžu vadītāju atalgojums drīkst pārsniegt ne vairāk kā 60% no zemākās mēneša darba algas likmes.
VIDEO: