Notriekts alnis uz autoceļa nesavākts guļ divas dienas; atbildīgie dienesti vien atrunājas

© Ekrānšāviņš

Ikvienam autovadītājam ir nācies redzēt beigtu meža dzīvnieku ceļmalā vai pat uz brauktuves. Notriekti aļņi, stirnas un citi zvēri diemžēl nav retums – īpaši pēdējos gados, kad meža dzīvnieku populācija pieaug, un līdz ar to aug arī ar tiem saistīto satiksmes negadījumu skaits. 360 Ziņu skatītājs atsūtījis video ar notriektu alni, norādot, ka beigtais zvērs ilgstoši guļ nesavākts. Kurš īsti ir atbildīgs par notriekto dzīvnieku aizvākšanu, skaidroja 360 Ziņas.

Šī gada pirmajā pusgadā reģistrēti jau 102 ceļu satiksmes negadījumi ar meža dzīvniekiem, taču patiesais skaits ir krietni lielāks, jo daudzi gadījumi paliek nepaziņoti Valsts policijai. Kāds aculiecinieks ziņoja par notriektu alni uz autoceļa P30, kur tas nesavākts gulēja divas dienas. Karstajās vasaras dienās dzīvnieks jau bija uzpūties, taču atbildīgie dienesti nesteidzās to savākt.

Iedzīvotāji par situāciju pauž neizpratni, tikmēr uzrunātie dienesti no intervijas atsakās, atbildot vien rakstiski.

Valsts SIA “Latvijas Valsts ceļi” komunikācijas daļas vadītāja Anna Kononova raksta: “Informācija par notriektu dzīvnieku uz P30 tika saņemta. LVC vai autoceļu uzturētāju pārstāvji apseko vietu, lai pārliecinātos, ka notriektais dzīvnieks netraucē satiksmi, nepieciešamības gadījumā ievieš satiksmes ierobežojumus.”

Dzīvnieks tiešām tika ierobežots ar zīmēm, lai neradītu bīstamību uz ceļa, un tas labi, taču joprojām nebija savākts. Taču tālāk iestādes norādīja citu uz citu, neuzņemoties atbildību. Latvijas Valsts ceļi apgalvo, ka tas ir meža dienesta uzdevums, tikmēr meža dienests norāda uz vietvaru atbildību.

Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Pavziniuka skaidro: “Dienesta amatpersona reģistrēja notriekto dzīvnieku un informēja pašvaldību. Saskaņā ar Veterinārmedicīnas likumu notriekts dzīvnieks ir jānovāc pašvaldībai, kuras teritorijā tas atrodas.”

Šim apgalvojumam pašvaldība nepiekrīt - meža dzīvnieku jautājumi esot meža dienesta pārziņā. Ja vien pašvaldībai ir iespējas un resursi, tā iesaistās, taču tas neesot pašvaldības pienākums. Galu galā notriekto alni tomēr novāca pašvaldība.

Iestādes turpina norādīt cita uz citu, patiesībā norādot uz robu likumdošanā, jo divas dienas ir pārāk ilgs laiks, lai nespētu rast iespēju savākt dzīvnieka līķi no ceļa.

Autovadītāju, uzdevums ir ziņot par notriektiem dzīvniekiem, zvanot 112. Jāņem vērā, ka dzīvniekiem, kuriem vēl ir dzīvības pazīmes, tuvoties ir bīstami, to darīt drīkst tikai speciālisti. Turklāt notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties. Par to var saņemt sodu līdz 250 eiro.

Svarīgākais