Kāda Latvijas iedzīvotāja Vika Standnika ievietojusi satraucošu video vietnē “tiktok”. Proti, jaunā sieviete bija spiesta bloķēt savu bankas lietotni pēc e-veselības apmeklēšanas!
Esam daudzkārt rakstījuši par krāpniekiem, kuri izmanto cilvēku uzticēšanos un izkrāpj naudas līdzekļus visneiedomājamākos veidos, taču šis ir viens no nejaukākajiem veidiem, jo tas var skart ikvienu, kurš lieto veselībai nepieciešamo lietotni e-veselība, jo uzradušies tehnoloģiju meistari, kas spējuši viltot šo iedzīvotājiem bieži lietojamo vietni.
Vika Stadnika, aizejot uz aptieku, bija aizmirsusi paņemt līdzi nepieciešamos dokumentus, lai iegādātos sev izrakstītos medikamentus, tāpēc aptiekā farmaceite palūdza autentificēties caur e-veselību, lai zāļu nepieciešamību apstiprinātu. Sieviete centusies rīkoties ātri, lai neaizkavētu rindu. Caur google sameklējusi e-veseliba.lv, autentificējusies, bet nekādas darbības tālāk nav notikušas, jo lapa īsti nav vērusies vaļā. Tad mēģinājusi atkal vairākkārt atkārtot darbību, bet atkal nekā, kamēr sapratusi, ka šai e-veselībai ir nedaudz citāda adrese. Turklāt, šī lapa bija starp google platformas sponsorētajām lapām.
Vikas gadījumā viss beidzās labi - viņa noreaģēja laikus, piereģistrējās īstajā e-veselības aplikācijā, pēc tam sazinoties ar banku, izveidoja sev jaunu lietotājvārdu internetbankā un naudas summu 999 eiro un 99 centi, ko krāpnieki bija jau paspējuši rezervēt, sievietei nenoskaitīja, bet šīs nianses aplikāciju atšķirībā varēja arī nepamanīt un naudu samaksāt.
Jau vairākkārt esam brīdinājuši par krāpniekiem, kuri savā darbībā ir visai radoši, piemēram, zvani no avārijas vietas, kur, krieviski kliedzoša sieviete stāsta, ka iekļuvusi avārijā, arī e-pasti, kas tiek sūtīti no mistiskiem mantojuma atstājējiem, jo esot nedziedināmi slimi un neticami bagāti vienlaikus, jau daudzkārt pieminētie amerikāņu atraitņi, kuri meklējot sev sievu no Eiropas, tikai pēc kāda laika viņiem, nez kāpēc, rodas problēmas ar naudu. Šos krāpniecības veidus mēs varam uzskaitīt un uzskaitīt, jo to ir ļoti daudz.
Brīdinām arī par mūsu kolēģu pieredzi - vairākiem no mums tika atsūtīta īsziņa it kā no DPD, kas apgalvoja, ka esot atnācis sūtījums, un pirms dažām dienām kādai no kolēģēm arī atsūtīja īsziņu no it kā CSDD ar saiti, kurai jāpieslēdzas, jo esot reģistrēts ceļu satiksmes negadījums.
Esiet modri un neuzticieties īsziņām. Pārbaudiet, no kādas lapas vai adresāta īsziņas tiek sūtītas, jo krāpnieku izveidotie paziņojumi un aplikācijas atšķiras no oriģināliem adresātiem - nereti tajos ir drukas kļūdas vai nedaudz izmainīts oriģinālais nosaukums.