Paplašinās dežūrārstu pieejamību slimnīcās

© pixabay.com

Valdībā šodien apstiprināja Veselības ministrijas (VM) izstrādāto noteikumu projektu, kas paredz centralizēt medicīniskā papilduztura un barošanas līdzekļu iepirkumu, paplašināt dežūrārstu pakalpojumu pieejamību slimnīcās un ieviest jaunu valsts apmaksātu programmu sarežģītu mugurkaula operāciju veikšanai ar navigācijas tehnoloģijām.

Turpmāk Nacionālais veselības dienests (NVD) veiks ar medicīniskās pārtikas iepirkumiem saistītās darbības, noslēdzot vispārīgās vienošanās gan par ambulatoro, gan stacionāro pacientu nodrošināšanu ar enterālās un parenterālās barošanas līdzekļiem. Saskaņā ar noslēgto vienošanos NVD noslēgs piegādes līgumu ar piegādātāju par ambulatoro pacientu nodrošināšanu ar medicīniskās pārtikas līdzekļiem, bet ārstniecības iestāde pēc vispārīgās vienošanās slēgs piegādes līgumu ar piegādātāju par stacionārā esošo pacientu nodrošināšanu ar medicīniskās pārtikas līdzekļiem.

Līdz šim pakalpojumu apmaksa Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) tika organizēta divos veidos. RAKUS apmaksa notika atbilstoši NVD organizētā iepirkuma rezultātā slēgtajam līgumam, savukārt BKUS pakalpojumi tika apmaksāti pēc rēķina saņemšanas.

Tāpat apstiprināts RAKUS iesniegtais priekšlikums papildināt enterālās un parenterālās barošanas pacientu aprūpes kabinetu ar dietologu, kurā pausts, ka ne māsai, ne uztura speciālistam nav tiesību nozīmēt analīzes, izrakstīt medikamentus vai izvērtēt visu slimību un izmeklējumu kopumu. Līdz ar to noteikumi paredz vienu no divām esošajām uztura speciālista slodzēm pārvirzīt dietologa amata izveidei.

Dietologa pakalpojumu ieviesīs, veicot slodžu pārprofilēšanu enterālās un parenterālās barošanas pacientu aprūpes kabinetā un vienu uztura speciālista slodzi novirzot dietologam. Līdz šim uztura speciālistam bija divas slodzes, bet izmaiņas paredz, ka viena slodze būs uztura speciālistam un viena - dietologam.

Papildus paplašinās dežūrārstu pakalpojumu pieejamību un izmaiņas fiksētā maksājuma apmērā par dežūrārsta kabineta nodrošināšanu.

Ārpus ģimenes ārstu darbalaika ir pieejami dežūrārsti, kas nodrošina medicīnisko palīdzību gadījumos, kad tā pacientiem nepieciešama ārpus ģimenes ārsta darba laika, bet veselības stāvoklis neļauj gaidīt. Ņemot vērā to, ka nereti pacienti ārpus ģimenes ārsta darba laika izmanto iespēju vērsties slimnīcu neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas nodaļās, noteikumu projekts paredz iespēju NVD šādu dežūrārstu apmaksu veidot arī klīnisko universitāšu slimnīcās, lai gadījumos, kad pēc pacientu sākotnējās novērtēšanas tiek konstatēts, ka pacientam nav nepieciešama neatliekamā palīdzība, viņu varētu novirzīt konsultācijai pie dežūrārsta.

NVD sadarbībā ar slimnīcām varēs vienoties par dežūrārsta darba laika noteikšanu, lai nodrošinātu maksimāli efektīvu pakalpojuma sniegšanu un samazinātu neatliekamo nodaļu noslodzi, dežūrārstu darba laiku nosakot atbilstoši katras slimnīcas "pīķa" stundām.

Lai uzlabotu dežūrārstu kabinetos strādājošo ārstu iespējas sniegt padziļinātu pacientu izmeklēšanu un sniegt palīdzību arī akūtos gadījumos, pārrēķinās fiksētās kabineta izmaksas, paplašinot kabinetā pieejamo ārstniecības līdzekļu klāstu un materiālus.

NVD paplašinās dežūrārstu kabinetos pieejamo pakalpojumu klāstu, lai pacienti, kas tur vēršas, netiktu nosūtīti saņemt šo palīdzību slimnīcu uzņemšanas nodaļās, tādējādi palielinot tur strādājošo ārstu noslodzi. Dežūrārstu kabinetos mēdz vērsties gan ģimenes ārstu kompetencē esoši pacienti, kam nepieciešama palīdzība ārpus ģimenes ārstu darba laika, gan pacienti, kam nepieciešama pirmā palīdzība.

Savukārt, lai nodrošinātu kvalitatīvu aprūpi pacientiem ar sarežģītām mugurkaula saslimšanām un traumām, ieviesta jauna stacionārā programma šādu operāciju veikšanai ar navigācijas tehnoloģijām un implantiem. VM skaidro, ka līdz šim šo manipulāciju sarežģītība radīja finansiālus zaudējumus ārstniecības iestādēm, tāpēc izstrādāti precīzi atlases kritēriji finansējuma piešķiršanai.

Tāpat veikts precizējums attiecībā uz nosacījumiem maksājumam par papildu darbinieka nodarbināšanu ģimenes ārsta praksē.

Iepriekš noteikumi paredzēja, ka maksājumu par papildu darbinieka nodarbināšanu var saņemt tikai tās ģimenes ārstu prakses, kurās reģistrēti vismaz 1800 pacienti, taču šāds nosacījums izslēdz no atbalsta arī tādas prakses, kas atbilstoši noteikumu definīcijai ir uzskatāmas par pilnām - piemēram, prakses ar tikai bērniem vai jauktu pacientu sastāvu. Lai novērstu šo pretrunu, precizēta kārtība, nosakot, ka maksājumu varēs saņemt visas pilnās prakses neatkarīgi no tajās reģistrēto pacientu vecuma un proporcijas.

Līdztekus cistiskās fibrozes agrīnai diagnostikai paplašināts jaundzimušo skrīnings - gadījumos, kad ir izmainīts imūnreaktīvā tripsinogēna rādītājs, noteiks CFTR gēna dF508 variantu. Tas ļaus savlaicīgi sākt ārstēšanu.

Divām veselības aprūpes programmām ilgstoši slimojošām personām darbspējas vecumā atcelta atsevišķa apmaksa, jo to saturs pārklājas ar citām programmām, un šī pārklāšanās tika atzīta par neefektīvu. Tāpat pārrēķināti mikroķirurģijas programmas tarifi, lai tie atbilstu faktiskajām izmaksām.

Savukārt, lai nodrošinātu nepārtrauktu neatliekamās medicīniskās palīdzības pieejamību reģionu slimnīcās un atslogotu augstāka līmeņa ārstniecības iestādes, noteikumos ieviests elastīgāks regulējums par ārstniecības personu nodarbināšanu slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Proti, turpmāk tajās varēs strādāt arī ārsti, kas nav neatliekamās palīdzības vai internās medicīnas speciālisti, ja vien tie darbojas savā profesionālajā kompetencē - spēj atpazīt akūtus stāvokļus, organizēt palīdzības sniegšanu un nepieciešamības gadījumā piesaistīt šaurākas specializācijas kolēģus. Vienlaikus slimnīcām būs jānodrošina, lai šāda pieeja neapdraudētu pacientu drošību un ārstēšanas kvalitāti.

Latvijā

Balvu novada pašvaldība saskaņā ar administratīvās teritorijas plānošanas dokumentiem plāno veikt grozījumus Balvu un ciemu robežās, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.

Svarīgākais