Šodien saņemtie Daugavas peldvietas "Rumbula" peldūdens laboratoriskie analīžu rezultāti vienā no pozīcijām neatbilst peldūdens kvalitātes prasībām. Zarnu enterokoku skaits joprojām ir palielināts, bet nav tik augsts, lai būtu jāsaglabā aizliegums peldēties Līdz ar to Inspekcija nosaka peldēšanās ierobežojumu, iesakot nepeldēties peldvietā "Rumbula".
Kā zināms peldsezonas laikā Inspekcijas speciālisti reizi mēnesī ņem oficiālo peldvietu paraugus. Laboratorijā tiek noteikti 2 mikrobioloģiskie rādītāji - zarnu nūjiņu (Escherichia coli jeb E.coli) un zarnu enterokoku koncentrācija ūdenī. Šie rādītāji kalpo par indikatoriem iespējamā fekālā ūdens piesārņojuma atklāšanai un var liecināt par slimību izraisošo patogēno baktēriju un vīrusu klātbūtni ūdenī.
Peldēties nav ieteicams, ja E.coli skaits ir lielāks par 1000, bet nepārsniedz 3000 mikroorganismu šūnas 100 ml ūdens un/vai zarnu enterokoku skaits pārsniedz 300, bet nepārsniedz 500 mikroorganismu šūnas 100 ml ūdens. 4.jūlijā ņemtajā peldvietas "Rumbula" ūdens paraugā zarnu enterokoku mikroorganismu šūnu skaits ir 350 uz 100ml ūdens, savukārt E. coli skaits ir uz normas robežas, proti, ir 1000 mikroorganismu šūnas uz 100ml ūdens.
Rīgas pašvaldība 8.jūlijā organizēs nākamā peldūdens parauga ņemšanu un tā laboratorisko analīzi. Inspekcija sadarbībā ar Rīgas pašvaldību informēs par Rumbulas peldvietas tālākajiem peldūdens analīžu rezultātiem
Iedzīvotāji var sekot oficiālo peldvietu ūdens paraugu kvalitātes aktuālajiem rezultātiem Veselības inspekcijas tīmekļvietnē sadaļā "Peldvietu ūdens kvalitāte", kur atrodama arī Latvijas oficiālo peldvietu karte un informācija par peldvietu drošības aspektiem.
Kā zināms Inspekcijas speciālisti padziļinātu peldvietu ūdens kvalitāti oficiālajās peldvietās kā laboratoriski tā vizuāli oficiālās peldsezonas laikā pārbauda reizi mēnesī līdz peldsezonas beigām 15.septembrī.
Nākošā oficiālo peldvietu ūdens paraugu ņemšana notiks 28. un 29.jūlijā.
Atgādinājums peldvietu apsaimniekotājiem.
Lai peldēšanās būtu droša, inspekcija atgādina peldvietu apsaimniekotājiem, proti, pašvaldībām par peldvietas izveidošanas, uzturēšanas un ūdens kvalitātes pārvaldības pienākumiem peldētāju veselības aizsardzības nodrošināšanai. Drošības prasības cita starpā paredz, ka peldvietu ūdens norobežojams ar bojām, lentēm vai citiem negrimstošiem materiāliem. Ja iespējams, izveido un norobežo peldēšanās sektoru bērniem ar dziļumu, kas nepārsniedz 70 cm. Tāpat jāseko peldvietas gultnes reljefa iespējamām izmaiņām, raugoties, lai neveidojas bedres, neuzkrājas akmeņi, dūņas, un regulāri pārbaudāma gultne vai tajā nav stikli, vai citi priekšmeti, kuri var apdraudēt peldētāju drošību. Bez tam nodrošināma ērta pieeja peldvietai, kā arī piebraucamais ceļš operatīvajam transportam. Ja peldvietā netiek nodrošināta glābšanas dienesta darbība, peldētājiem labi redzamā vietā un saprotami, izvietojama informācija, ka glābšanas dienests nav pieejams un brīdinājums peldētājiem būt īpaši uzmanīgiem. Tāpat jābūt izvietotai informācijai par glābšanas dienestu kontaktinformāciju. Peldvietās, kurās nav glābšanas dienesta, ieteicams izvietot glābšanas inventāru, piemēram, glābšanas riņķus. Apraksts par drošas peldvietas vides aspektiem atrodams inspekcijas tīmekļvietnē https://www.vi.gov.lv/lv/peldvietu-drosibas-aspekti
Inspekcija izstrādājusi arī Rokasgrāmatu peldvietu apsaimniekotājiem, kas paredzēta, lai sniegtu skaidrojošu atbalstu oficiālo peldvietu apsaimniekotājiem un palīdzētu veidot vienotu izpratni par peldvietu apsaimniekošanas un peldūdens kvalitātes prasībām un ieteikumiem.
Veselības inspekcija aicina iedzīvotājus īpaši pievērst uzmanību pašvaldību izvietotajām brīdinājuma zīmēm peldvietās! Tās satur svarīgu informāciju peldētāju drošībai!
Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departaments š.g. 3.jūlijā ir publicējis brīdinājumu par bīstamām straumēm Rīgas jūras līča peldvietās, kuras radīja stiprais vējš jūnija pēdējās un jūlija pirmajās dienās.