Uzbrūkošie kailgliemeži "apēd" Latviju

© daba.gov.lv

Ir pienākusi kārtējā vasara, kad Latviju pārņēmuši Spānijas kailgliemeži. Paršķirstot sociālo vietni “Facebook”, var secināt, ka katrs piektais ieraksts ir saistīts ar cīņu pret šiem spāņu izcelsmes invazīvajiem dzīvniekiem, kuri iznīcina Latvijas iedzīvotāju dārzus, aiz sevis neatstādami neko.

Kaut arī cīņa ar “nelūgtajiem viesiem” rit jau daudzu gadu garumā (kopš 2008. gada), tie aizvien turpina izplatīties, jo “vienā metienā” tie izdēj 20 līdz 30 oliņu, bet sezonas laikā izdēto oliņu skaits sniedzas līdz 500, liecina Viedās administrācijas un Reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sniegtā informācija.

Spānijas kailgliemeži visaktīvākie ir agrās rīta stundās, vakaros un naktīs. Viņi pārtiek no dažādiem lakstaugiem, tāpēc apdraudēti ir gan dārzi, gan pļavas, gan parka zonas. Spānijas kailgliemežu problēma Latvijā ir sasniegusi ne tikai bioloģisku, bet arī juridiska jautājuma līmeni, jo paredzēts, ka stāsies spēkā Ministru kabineta (MK) normatīvie grozījumi, kas iekļauj Spānijas kailgliemezi invazīvo sugu sarakstā. Tas savukārt paredz jaunus juridiskus pamatojumus zemju īpašniekiem aktīvā cīņā ar kaitēkli. Tomēr pagaidām iekļaušana invazīvo sugu sarakstā ir iesprūdusi varas gaiteņos.

“Mums tas ir jāpārrunā ar ministru, jo mums ir jauns ministrs,” problēmu komentē VARAM Dabas aizsardzības departamenta direktore Daiga Vilkaste. Viņa arī ir pārliecināta, ka iekļaušana sarakstā problēmu ar kaitēkļiem neatrisinās. Kā prognozē eksperti, Spānijas kailgliemeži Latvijā ir uz palikšanu. Šogad šiem dārzu un parku iznīcinātāiem ir īpaši piemēroti laikapstākļi - vēsais un lietainais vasaras sākums Spānijas kailgliemežu dzīvi uzlabo.

Laikā, kad beidzot VARAM kabinetos invazīvo sugu saraksts tiks papildināts ar Spānijas kailgliemežiem, stāsies spēkā sodi par apkarošanas pasākumu neievērošanu. Fiziskām personām tas būs līdz 1500 EUR, bet juridiskām - līdz 3000 EUR.

VARAM iesaka sekot līdzi pašvaldību darbinieku ieteikumiem, kuros detalizēti ir aprakstīts, kā visefektīvāk cīnīties ar invazīvo sugu. Tikpat svarīgi par Spānijas kailgliemeža atradnēm ir ziņot Dabas aizsardzības pārvaldei (daba.gov.lv).

Svarīgākais