Jūnija sākumā spēkā stājās būtiski grozījumi Krimināllikumā (un likumā Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību), kas nosaka kriminālatbildību par tabakas aizstājējproduktu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to uzpildes šķidrumu nelikumīgu glabāšanu, ražošanu, pārvietošanu un tirdzniecību. Turpmāk par šādām darbībām varēs sodīt arī ar brīvības atņemšanu.
Iepriekš regulējums attiecās tikai uz nelikumīgu tabakas izstrādājumu un alkoholisko dzērienu apriti, un līdz šim par nelikumīgu beztabakas nikotīna produktu tirdzniecību un glabāšanu bija paredzēta vien nenozīmīga administratīvā atbildība, kas praksē nespēja ierobežot nelegālo tirgu. Tabakas likumā noteiktie nelielie naudas sodi neuztrauca ne tirgotājus, ne patērētājus. Ņemot vērā straujo nelegālā tirgus attīstību tieši šajā produktu kategorijā, bija nepieciešams ieviest stingrāku regulējumu, kas paredz bargākus sodus visiem nelikumīgajā apritē iesaistītajiem, kā arī paplašināt tiesībsargājošo iestāžu tiesības veikt izmeklēšanas darbības.
Jaunais regulējums skaidri nosaka, ka turpmāk šāda rīcība pat minimālos apmēros, piemēram, tirgojot pat tikai divas e-cigaretes, ir klasificējama kā noziedzīgs nodarījums, par kuru var sodīt kā ar naudas sodu, tā brīvības atņemšanu, un par kuru vienlīdzīga atbildība jāuzņemas gan tiem, kas nelikumīgus produktus ražo un izplata, gan tiem, kas tos iegādājas, uzglabā.
Kā jau iepriekš tika minēts, ar likuma grozījumiem Valsts policijai piešķirtas plašākas pilnvaras izmeklēt šādus nodarījumus, tostarp veikt vairāk procesuālo darbību. Šīs izmaiņas ļaus tiesībsargājošajām iestādēm mērķtiecīgāk un aktīvāk cīnīties pret nelegālo tirgu, kurš būtiski apdraud gan sabiedrības veselību, gan valsts ekonomiskās intereses, kā arī grauj legālās nozares tēlu.
“Nelikumīga beztabakas nikotīna produktu aprite pēdējo gadu laikā ir kļuvusi par vērā ņemamu problēmu, kas, pirmšķietami, aromatizētāju aizlieguma rezultātā aizvien saasinājusies. Līdz šim lielākā uzmanība tika pievērsta tikai nelegālo tirgotāju sodīšanai, taču beidzot ir sperts solis tālāk un tiek veidots mehānisms, kas vienlīdz paredz atbildību arī patērētājiem, kuri rada pieprasījumu pēc nelegāliem beztabakas nikotīna produktiem. Cīņai pret nelegālo tirgu ir jābūt vērstai vienlaikus pret abām grupām. Beztabakas Produktu Asociācija atzinīgi vērtē likuma grozījumus un turpinās sadarboties ar tiesībsargājošajām iestādēm, lai identificētu pārkāpumus, pilnveidotu normatīvo aktu regulējumu un veicinātu sabiedrības drošību. Tāpat ikvienam patērētājam būtu nopietni jāizvērtē, vai, iesaistoties kādā no nelegālā tirgus pusēm, ir vērts riskēt ne tikai ar savu veselību, lietojot nezināmas izcelsmes produktus, bet arī potenciāli ar brīvības atņemšanu,” skaidro Beztabakas Produktu Asociācijas valdes loceklis Edmunds Kancēvičs.