VID Nodokļu un muitas policija pieķērusi sankciju pārkāpēju, kurš Latvijā ievedis 174 kravas nelikumīgu preču

© unsplash.com

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde Latgales tiesas apgabala prokuratūrai nosūtījusi kriminālvajāšanas sākšanai kriminālprocesu pret fizisku personu par iespējamu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, kas saistīti ar sankcijām pakļauto preču nelikumīgu ievešanu Latvijā, kā arī izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā, informē VID.

Nodrošinot Eiropas Savienības (ES) noteikto sankciju ievērošanas kontroli, 2023.gada septembrī VID Muitas pārvaldes amatpersonas veica muitas kontroli transportlīdzeklim, kas Latvijā iebrauca no Baltkrievijas. Veicot koksnes granulu kravas pavaddokumentu kontroli, muitas darbiniekiem radās aizdomas par iesniegtā Uzbekistānas preču izcelsmes sertifikāta autentiskumu.

Pastāvot aizdomām par iespējamo noziedzīgo nodarījumu, tālāka preču pārvietošana netika pieļauta, un VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē tika sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 84.panta par starptautisko organizāciju un Latvijas noteikto sankciju pārkāpšanu.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka persona, rīkojoties Latvijā reģistrēta komersanta interesēs, laika posmā no 2023.gada marta līdz septembrim organizējusi 174 koksnes granulu un brikešu kravu ievešanu Latvijas teritorijā.

Lai slēptu informāciju par preču patieso izcelsmes valsti - Baltkrieviju, tika izmantoti viltoti pavaddokumenti, kuros kā izcelsmes valsts norādīta Uzbekistāna. Šīs preces bija pakļautas ES noteiktajām sankcijām, un to kopējā muitas vērtība sasniedza vairāk nekā 835 000 eiro. Papildus tam, nepamatoti tika piemērotas priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, kā rezultātā valsts budžetam nodarīti zaudējumi vairāk nekā 173 000 eiro apmērā.

Kriminālprocesa laikā sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskai personai - Latvijā reģistrētam komersantam, kura interesēs iespējamie noziedzīgie nodarījumi tika veikti.

Kriminālprocess 2025.gada maijā nosūtīts Latgales tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai pēc Krimināllikuma 84. panta pirmās daļas, 190. panta pirmās un trešās daļas, kā arī atbilštoši 15. pantam un 218. panta otrajai daļai par šo nodarījumu mēģinājumiem.

Atbilstoši Kriminālprocesa likumam neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Svarīgākais