Pašvaldības pašas varēs lemt, par kādu maksu izīrēt sociālos dzīvokļus

Pašvaldības pašas varēs lemt, par kādu maksu izīrēt sociālos dzīvokļus, paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā otrdien konceptuāli atbalstītais grozījums likumā «Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām».

No likuma paredzēts izslēgt obligāto nosacījumu, ka sociālā dzīvokļa īres maksai jābūt vismaz trīs reizes zemākai par īres maksu, kas noteikta attiecīgās kategorijas pašvaldības dzīvokļiem, informē Saeimas preses dienests.

Tiks saglabāts nosacījums, ka sociālā dzīvokļa īres maksai jābūt zemākai par citu pašvaldības izīrēto dzīvokļu īres maksu.

Patlaban nav pamata noteikt trīs reizes mazāku sociālā dzīvokļa īres maksu, jo tas rada nevienlīdzīgu attieksmi pret tiem sociāli maznodrošinātajiem, kuri īrē sociālo dzīvokli, un tiem, kuri īrē citus pašvaldības dzīvokļus, norāda likumprojekta autori.

Sociālo dzīvokļu īpatsvars Latvijā ir ļoti zems, un īres maksa par šādu mājokli ir salīdzinoši neliela. Lielākie maksājumi maznodrošinātajiem ir par siltumu un citiem komunālajiem pakalpojumiem, taču tos pārsvarā sedz pašas pašvaldības.

Grozījums likumā izstrādāts, lai samērotu pašvaldībām pieejamos finanšu līdzekļus ar tiesību aktos noteiktajām funkcijām, uzdevumiem, tiesībām un pienākumiem.

Par grozījumu likumā trīs lasījumos vēl jālemj Saeimai.

Latvijā

Latvijā patēriņa cenas šogad septembrī salīdzinājumā ar augustu pieauga par 0,3%, bet gada laikā - šogad septembrī salīdzinājumā ar 2023.gada septembri - palielinājās par 1,4%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 0,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.