Militārās izlūkošanas un drošības dienests informē kā atpazīt Krievijas un Baltkrievijas izlūku-diversantu grupas

© pixabay.com

Latvijas Militārās izlūkošanas un drošības dienests šogad pirmo reizi publiskojis gada pārskatu, kurā aprakstījis tai skaitā Krievijas un Baltkrievijas izlūku-diversantu grupu pazīmes, informē portāls pardrosibu.lv.

Atbilstoši Krievijas kara vešanas operāciju procedūrām, tuvojoties potenciālam militārajam konfliktam, Krievija uzbrukuma mērķa valstī aktivizē aģentūru un iesūta izlūku-diversantu grupas trīs līdz četru kaujinieku sastāvā. Minētās personas var būt ieceļojušas mērķvalstī gan legālā, gan nelegālā veidā, slepus (nelegāli) šķērsojot robežu. Kā leģenda (ticams pamatojums) var tikt izmantots radu vai draugu apmeklējums, tūrisma, biznesa, kultūras vai sporta pasākumu apmeklēšana, politiskā vajāšana vai mobilizācijas draudi. Krievija šādi rīkojās uzsākot pilna mēroga militāru iebrukumu Ukrainā 2022. gada 24. februārī.

Izlūku-diversantu grupu uzdevumos ietilpst kritiskās infrastruktūras un militāro objektu, militāro vienību (un citu valsts tiesībsargājošo struktūru) novērošana (aktivitāšu konstatēšana, rekogniscēšana), graujošu darbību veikšana (objektu ieņemšana, iznīcināšana, paralizēšana), sabiedriski nozīmīgu personu likvidēšana (slepkavības), mērķa valsts sabiedrības nostājas izzināšana un vedināšana uz nemieriem, kas vērsti pret pastāvošo varu.

Dažas no būtiskākajām izlūku-diversantu grupu identifikācijas pazīmēm ir:

  • izskats - paramilitārs, sporta vai tūrisma apģērbs ar atsevišķiem ekipējuma elementiem (mugursomas, uzkabes, medicīnas somiņas), specializētas savstarpēji līdzīgi apģērba elementi un īss matu griezums, nevīžīgs, nekopts izskats un nepietiekama higiēna, sportiska miesasbūve; līdzi agresorvalsts dokumenti (iespējams vairākas pases) vai valūta;
  • ekipējums - ekipējuma elementi un līdzi esošās pārtikas veids liecina par izdzīvošanu neikdienišķos apstākļos vai specifiskām vajadzībām (radioiekārtu elementi, kartes, navigācijas iekārtas, iespējams, bruņoti; speciālie līdzekļi);
  • uzturēšanās vietas - grupas uzturas nomaļās vietās, mežos un pie ūdenstilpēm, lai gan to apģērbs un līdzi esošais ekipējums neliecina par atpūtas pasākumiem; apmešanās pamestās ēkās, mežaudzēs (nakšņošanas vietu slēpšana), pie vientuļiem vai sabiedriski asociāliem cilvēkiem;
  • uzvedība publiskās vietās - neorientējas vai vāji orientējas vietējā apvidū,; pārvietošanās pēc militāra parauga un apvidus izpēte/ novērošana; vietējo iztaujāšana par politisko nostāju, aicinājumi uz nemieriem; mērķa valsts valodas no zināšanas tikai vienam grupas pārstāvjiem; nav raksturīgā vietējās valodas dialekta zināšanu (akcents, frazeoloģismi); tādu pārtikas produktu iegāde lielākā daudzumā, kuri pakļauti samazinātai bojāšanās ietekmei, gatavie produkti; iespējama uzdošanās par ANO, Sarkanā krusta, EDSO vai citu humanitāru organizāciju pārstāvjiem;
  • uzdevumu izpilde - pastiprināta interese par kritiskās vai pamatvajadzības nodrošinošas infrastruktūras objektiem, tiesībsargājošajām iestādēm un bruņotajiem spēkiem - to novērošana, vietējo iztaujāšana, iekļūšanas mēģinājumi tiem nepiederošās vietās.

Ukrainas pieredze rāda, ka Krievijas specdienesti spēj pielāgoties videi un apstākļiem, kuros tiek izmantotas izlūku-diversantu grupas, proti, to dalībnieki var arī vizuāli neatbilst klasiskam izlūka-diversanta profilam. Līdz ar to augstāk minētie indikatori jāizvērtē kontekstā ar vidi un apstākļiem, kuros tiek novērotas aizdomīgas personas vai aktivitātes.

SVARĪGI: Latvijas valsts drošības interesēs ir kavēt, apturēt un novērst izlūku-diversantu grupu uzdevumu izpildi Latvijas teritorijā - aktīva sabiedrības iesaiste izlūku-diversantu grupu konstatēšanā ir nenovērtējama!

Konstatējot aizdomīgas personas jāņem vērā, ka kāds viens atsevišķs indikators nav pierādījums personas saistībai ar Latvijai naidīgām ārvalstu specdienestu aktivitātēm. Tomēr, ja Tev rodas pamatotas aizdomas:

  • uzsāc komunikāciju ar, iespējams, aizdomīgām personām, noskaidro to atrašanās konkrētā vietā iemeslus un nodomus;
  • sarunas laikā neizpaud savus personas datus, nesniedz tiem norādes vai cita veida palīdzību (piemēram, lūgumus veikt telefona zvanus)
  • Izlūku-diversantu grupu dalībnieki uzskatāmi par bīstamiem, tāpēc apzinies risku un necentieties šādas grupas apturēt patstāvīgi.

Ja uzskati, ka Tavā rīcībā ir informācija, kas liecina par izlūku-diversantu iespējamo klātbūtni valstī un citām naidīgām darbībām, ziņo pirmā iespējamā veidā par to Valsts policijai, VDI vai tuvākajā NBS vienībā cik vien ātri iespējams - vairumā gadījumu ātra reakcija ir izšķiroša.

Svarīgākais