Valsts aizsardzības dienesta (VAD) laikā karavīri šogad turpinās zaudēt vairākus pabalstus, tajā skaitā apgādnieka zaudējuma pensiju un pabalstu bārenim, bet situācija varētu mainīties nākamgad, izriet no Labklājības ministrijas (LM) atbildes tiesībsargam.
Kā aģentūru LETA informēja Tiesībsarga birojā, tiesībsargs Juris Jansons saņēmis atbildes no Aizsardzības ministrijas (AM) un LM saistībā ar apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksas pārtraukšanu uz VAD laiku. Tiesībsargs pauž, ka ministrijas problemātiku ir atzinušas un gatavas rīkoties.
AM skaidro, ka VAD nav nedz mācības, nedz studijas vispārējās, profesionālās izglītības iestādēs, koledžās vai augstskolās pilna laika klātienē, turklāt VAD karavīri saņem kompensāciju un saskaņā ar Valsts aizsardzības dienesta likumu atrodas daļējā valsts apgādībā.
Līdz ar to, AM vērtējumā, apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksas pārtraukšana VAD laikā nav nepamatota.
Vienlaikus AM piekrīt tiesībsargam, ka personām, kuras atsāk studijas pēc VAD un kurām apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksa turpinās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, tiek ierobežotas tiesības saņemt apgādnieka zaudējuma pensiju maksimāli iespējamo laiku, salīdzinot ar personām, kuras VAD netiek iesauktas.
Tāpēc AM aicina LM pārskatīt pastāvošo regulējumu attiecībā uz apgādnieka zaudējuma pensijas saņemšanas nosacījumiem un kārtību personām, kuras pilda VAD.
LM papildus AM minētajam norāda, ka par personām, kas pilda VAD, no valsts pamatbudžeta tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pensiju, invaliditātes un bezdarba apdrošināšanai, kā arī maternitātes, paternitātes, slimības un vecāku apdrošināšanai.
Turklāt LM skaidro, ka bez apgādnieka zaudējuma pensijām uz VAD laiku tiek pārtraukta arī atlīdzības par apgādnieka zaudējumu (ja apgādnieka nāve ir saistīta ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību), valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apgādnieka zaudējuma gadījumā (ja nav tiesību uz apgādnieka zaudējuma pensiju), kā arī pabalsta ikmēneša izdevumiem bārenim vai bez vecāku gādības palikušam bērnam izmaksa.
LM uzskata, ka personai, kas iestājas VAD, nebūtu jāpārtrauc izmaksāt minētos pabalstus, taču, veicot šādas izmaiņas likumdošanā, tām ir finansiāla ietekme. Attiecīgi, šādas likumdošanas iniciatīvas ir izskatāmas budžeta 2026.gadam izstrādes procesā, atzīmē ministrija.
LM norāda, ka iesniegs attiecīgus priekšlikumus prioritārajiem pasākumiem 2026.gada budžetā, īpaši ņemot vērā to, ka minētās iniciatīvas ir saistītas ar budžeta izstrādē noteiktajiem prioritārajiem pasākumiem aizsardzībai, un papildu finansējuma apstiprināšanas gadījumā sagatavos attiecīgus grozījumus tiesību aktos.
Kā vēstīts, tiesībsarga ieskatā, tiesības saņemt apgādnieka zaudējuma pensiju VAD karavīriem nebūtu jāierobežo. Kā norāda birojā, šī brīža tiesiskais regulējums to pieļauj.
Valstī spēkā esošās tiesību normas noteic, ka apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksas turpināšana pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas tiek saistīta tieši ar studijām pilna laika klātienē. Savukārt, ja jaunietis ir pārtraucis studijas, piemēram, piešķirts akadēmiskais atvaļinājums, arī minētās pensijas izmaksu pārtrauc, skaidro birojā.
Tas, kā norāda birojā, šobrīd attiecas arī uz tiem, kuri studijas ir pārtraukuši, lai veiktu VAD. Pēc studiju atsākšanas, apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksa turpinās, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai. Tādējādi var rasties situācija, ka VAD karavīram tiek ierobežotas tiesības saņemt apgādnieka zaudējuma pensiju maksimāli iespējamo laiku, skaidro Tiesībsarga birojā.
Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska norāda, ka biroja ieskatā apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksas pārtraukšanu nav pareizi attiecināt uz tiem, kas pilda valstij ļoti būtisku funkciju, lai stiprinātu tās drošību. "Aicinām abas atbildīgās ministrijas izvērtēt iespēju to mainīt," uzsver Rezevska.