Armijā dienošas sievietes valodnieki nolemj saukt nevis par kareivēm, bet karavīrēm

© Kaspars Krafts/F64

Valsts valodas centra (VVC) eksperti vienojušies par vārda "karavīrs" atbilstošo sieviešu dzimtes formu noteikt vārdu "karavīre".

VVC Latviešu valodas ekspertu komisija 2021. gadā ieteica vārdu "kareive" kā vārdam "karavīrs" atbilstošo sieviešu dzimtes formu.

Tomēr ir nonākts pie secinājuma, ka lietvārda "kareivis" (un "kareive") pamatnozīme ir "pirmā (zemākā) dienesta pakāpe armijā". Tāpat jāņem vērā, ka Latvijas bruņotajos spēkos iesaistās arvien vairāk sieviešu. Tāpēc komisija šī gada pavasara sākumā pārskatīja iepriekš pieņemto lēmumu.

Pēc iespējamo variantu izvērtēšanas komisija atbalstīja vārdu "karavīre" kā profesijas nosaukuma "karavīrs" sieviešu dzimtes formu.

Komisijā mierina, ka, lai arī "karavīre" sākotnēji varētu šķist neierasta sieviešu dzimtes vārda forma, latviešu valodā jau ir līdzīgi darinātas sieviešu dzimtes formas, piemēram, "ģenerālis" un "ģenerāle" vai "mērs" un "mēre". Turklāt "karavīre" latviešu valodas morfoloģiskajā sistēmā iederoties labāk nekā publikācijās dažkārt lietotie varianti "karavīrs-sieviete" vai "karavīre-sieviete".

Latvijā

Jūrmalā notiekošajā jauniešu šaha turnīrā "Rudaga Kaissa 2025" kā īpašais viesis piedalās arī bijušais Krievijas premjerministra vietnieks - pašreizējais Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) prezidents Arkādijs Dvorkovičs. Viņa vietniece – bijusī ekonomikas ministre, šaha lielmeistare Dana Reizniece Ozola – izvairās komentēt un pat pieminēt šo faktu, lai gan turnīra atklāšanā ar Dvorkoviču stāvēja plecu pie pleca.

Svarīgākais