Līdzšinējie zarnu nūjiņas infekcijas izmeklēšanas dati liecina par vismaz diviem inficēšanās avotiem, šodien Valsts operatīvās medicīniskās komisijas (VOMK) sanāksmē par aktuālo epidemioloģisko situāciju ar E.coli izraisītās infekcijas saslimstību informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti.
Kā informēja Veselības ministrijā (VM), līdz šim SPKC veiktie pacientu paraugu sekvencēšanas rezultāti liecina par vairākiem infekcijas ierosinātājiem, kuriem ir dažādi avoti.
SPKC speciālisti informēja, ka ir saziņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) ekspertiem par īstenotajiem epidemioloģiskajiem pasākumiem.
Šovakar Latvijā ieradīsies divi ECDC eksperti - epidemiologs un bakteriologs -, kuriem ir liela pieredze Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E. Coli izraisītu slimību uzliesmojumu izmeklēšanā, lai sniegtu atbalstu Latvijas speciālistiem.
Speciālistu vērtējumā šobrīd ir maz ticams, ka inficēšanās ar zarnu nūjiņu būtu notikusi ārpus izglītības iestādēm, jo netiek novēroti saslimšanas gadījumi tiem, kas nav apmeklējuši izglītības iestādes.
Saslimstības analīze šobrīd nenorāda uz tālāku infekcijas izplatīšanos kontaktpersonu vidū.
Vienlaikus izglītības iestādes un vecāki ir aicināti rūpīgi sekot speciālistu ieteikumiem - izglītības iestādēm ir jānoskaidro bērnu prombūtnes iemesli grupā, kurā reģistrēts saslimšanas gadījums, kā arī to darbinieku prombūtnes iemesli, kas bija kontaktā ar saslimušo bērnu. Par to jāinformē SPKC attiecīgās reģionālās nodaļas epidemiologs.
Tāpat nedrīkst pieņemt izglītības iestādē slimus bērnus, kuriem ir sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Saslimušais bērns nekavējoties jāizolē no pārējiem un telefoniski jāinformē vecāki.
Jau vēstīts, ka esošā saslimstības uzliesmojuma laikā līdz šim kopā ir apstiprināti 57 saslimšanas gadījumi, no kuriem 50 ir bērni un septiņi pieaugušie.
Līdz šim kopumā hospitalizēts bija 31 pacients - 30 bērni un viens pieaugušais.
VOMK ir konsultatīva un koordinējoša institūcija, kuras darbības mērķis ir nodrošināt veselības nozares institūciju saskaņotu darbību ārkārtas medicīniskajā situācijā un ārkārtas sabiedrības veselības situācijā.
VOMK veido pārstāvji no VM, Nacionālā veselības dienesta, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, SPKC, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Zāļu valsts aģentūras, Veselības inspekcijas, Valsts asinsdonoru centra un Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra.
Jau vēstīts, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā pašlaik smagā stāvoklī ārstējas jau seši bērni ar akūtu zarnu nūjiņas infekciju.
Salīdzinoši pagājušajā piektdienā intensīvās terapijas nodaļā ārstējās pieci bērni.
Šobrīd BKUS ar apstiprinātu Šiga toksīnu producējošu E.coli infekciju kopā vēl joprojām ārstējās 16 bērni, no kuriem desmit bērnu veselības stāvoklis ļauj ārstēties aprūpes nodaļā.
Kopš infekcijas izplatības sākuma Bērnu slimnīcā ar apstiprinātu zarnu nūjiņas infekciju tikuši stacionēti 30 bērni. No šiem 30 bērniem līdz šim brīdim no slimnīcas izrakstīti 14 bērni, kuriem infekcija tika diagnosticēta, bet veselības stāvoklis pēc novērošanas perioda ļāvis ārstēšanos turpināt ambulatori.