Elektroenerģijas tirgotājiem plānots ieviest stingrākus ierobežojumus, nosakot tirdzniecības līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksu, liecina Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) sagatavotie grozījumi Ministru kabineta (MK) Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos.
Šobrīd elektroenerģijas tirgotājiem ir tiesības noteikt līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksu. Noteikumi paredz, ka līgumā, kas ar lietotāju noslēgts uz noteiktu laiku, paredzot maksu par līguma pirmstermiņa izbeigšanu, "tā jānosaka proporcionāli elektroenerģijas piegādes laikam līdz līguma pirmstermiņa izbeigšanai, sadalot to vismaz triju mēnešu periodos". KEM skaidro, ka šobrīd regulējumā nav konkretizēts, kas tiek saprasts ar jēdzienu "proporcionāla maksa", līdz ar to radot tirgotājiem iespēju noteikt pārmērīgu līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksas apmēru.
Lai novērstu minētos riskus elektroenerģijas lietotājiem, noteikumu projektā paredzēts veikt precizējumu.
Noteikumu projekts paredz, ka līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksa ir jānosaka tādā veidā, lai no līguma spēkā stāšanās brīža maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu ne retāk kā katrus trīs mēnešus tiktu samazināta proporcionāli elektroenerģijas piegādes laikam līdz līguma pirmstermiņa izbeigšanai. Vienlaikus noteikts, ka maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu nevar pārsniegt prognozēto tirgotāja peļņu no attiecīgā līguma tā darbības laikā.
Savukārt attiecībā uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) noteikumu projekts paredz ieviest tiesības elektroenerģijas tirgotājam piedāvāt fiksētās cenas elektroenerģijas tirdzniecības līgumus bez pirmstermiņa izbeigšanas maksas.
KEM skaidro, ka 2021. un 2022.gadā globālo ekonomisko un politisko procesu ietekmē arī Latvijā bija novērojams ārkārtējs un iepriekš neprognozēts elektroenerģijas cenas pieaugums. Meklējot risinājumus cenu pieauguma radīto risku mazināšanai, daudzi komersanti lauza iepriekš noslēgtos dinamiskās elektroenerģijas cenas līgumus, to vietā izvēloties fiksētas elektroenerģijas cenas līgumus. Tirgus nenoteiktības apstākļos fiksētā cena šajos līgumos bija augstāka, nekā tā būtu prognozējamos tirgus apstākļos.
Elektroenerģijas tirgus procesiem stabilizējoties, enerģijas cenu krīzes laikā noslēgtie fiksētas elektroenerģijas cenas līgumi komersantiem kļuva neizdevīgi, radot tiem zaudējumus un negatīvi ietekmējot to konkurētspēju. Fiksētas cenas līgumi tipiskos gadījumos noteic, ka, izbeidzot līgumu, komersantam ir pienākums maksāt elektroenerģijas tirgotājam tirdzniecības līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksu, bet šādu saistību izpilde var radīt būtiskas izmaksas komersantiem, īpaši negatīvi ietekmējot MVU.
Šobrīd elektroenerģijas tirgotāji nepiedāvā komersantiem iespēju noslēgt fiksētas elektroenerģijas cenas līgumu bez līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksas noteikšanas. Lai veicinātu šādu produktu ienākšanu tirgū, KEM piedāvā veikt grozījumus MK noteikumos, nosakot, ka elektroenerģijas tirgotājiem ir tiesības piedāvāt fiksētas cenas līgumus bez līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksas. Grozījumu ietekmi uz elektroenerģijas tirdzniecības produktu piedāvājumu attīstību plānots vērtēt pēc to pieņemšanas.
Tāpat noteikumos piedāvāti grozījumi tirgotāju līgumsaistību izpildes nodrošināšanai pret sadales sistēmas operatoru AS "Sadales tīkls" tādā veidā mazinot "Sadales tīkla" finanšu riskus situācijās, kad tirgotājs nespēj norēķināties par elektroenerģijas lietotāju saņemtajiem sistēmas pakalpojumiem. MK noteikumu projektā paredzēts, ka "Sadales tīkls" būs tiesīgs pieprasīt tirgotājam nodrošināt līgumsaistības, ja prognozējamais saistību apmērs pārsniedz 5000 eiro un tirgotājam nav noteikts kredītreitings atbilstoši projektā ietvertajiem kritērijiem.
Šāds risinājums piedāvāts, jo Latvijas pašreizējais regulējums neparedz mehānismu "Sadales tīkla" pasargāšanai no būtiskiem finansiālajiem zaudējumiem, piemēram, elektroenerģijas tirgotāja vai elektroenerģijas lietotāja maksātnespējas gadījumā. Spēkā esošais regulējums "Sadales tīklam" dos tiesības pieprasīt tirgotāja finanšu garantijas tikai gadījumā, kad jau ir konstatēts maksājuma kavējums.