4000 eiro ballītei, 3000 eiro vērti aizkari, vairāki simti alkohola iegāde - KNAB vētī partiju tēriņus

© Depositphotos

Trīs politiskās organizācijas – “Progresīvie” 4649,83 eiro apmērā, politisko partiju apvienība “Jaunā Vienotība” (JV) 34 731,18 eiro apmērā un “Saskaņa” 869,56 eiro apmērā – nav ievērojušas algas izmaksas ierobežojumus attiecībā uz valsts amatpersonas atalgojuma segšanu, kopsummā pārtērējot 40 250,57 eiro valsts budžeta finansējuma, vēsta TV3.

To, ka politiskās partijas - gan tās, kas Saeimā, gan ārpus parlamenta - izmanto tām piešķirto nodokļu maksātāju naudu, uzrauga Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Tagad iestāde nākusi klajā ar jaunu apkopojumu par šiem tēriņiem 2023. gadu.

Attiecīgajā periodā 12 dažādu politisko organizāciju no valsts budžeta pārskaitīti kopumā gandrīz seši miljoni eiro. Lielākā daļa šīs summas iztērēta partiju biroja labiekārtošanai, uzturēšanai un darbinieku algām, komunikācijai un politiskajām reklāmām, savukārt aptuveni tikai 15% - tā sauktajai saturiskajai darbībai, piemēram, pētniecībai, semināriem, arī aptaujām, kongresiem un citiem pasākumiem.

KNAB partiju uzraudzībā konstatējis daudzus pārkāpumus, gan piemērojot sodus, tiesa gan, samērā nelielus, proti, kopumā ap 15 000 eiro, gan liekot atmaksāt nepamatoti iztērēto naudu. Politiskie spēki, piemēram, pārsnieguši limitus tēriņu kategorijās, neatļauti maksājuši algas darbiniekiem, kuri vienlaikus ir valsts amatpersonas, arī citā veidā izpelnījušies uzraugu uzmanību.

Starp interesantiem piemēriem var minēt, ka partiju apvienība “PLI”, ko kādreiz zināja kā savulaik veselības jomu pārraugošo “Attīstībai/Par!”, alkohola iegādei neatļauti iztērēja 360 eiro, “Progresīvie” nepamatoti samaksājuši gandrīz 4000 eiro klubam “Skapis” par pasākumu, tai skaitā ar “Drag” izrādi, kurā ierasti vīrieši saģērbušies sieviešu apģērbā.

KNAB uzmanību piesaistīja ZZS par teju 3000 eiro iegādātie “DEKO” aizkari, bet par pārkāpumu tas atzīts netika.

Birojā skaidro, ka vērtē arī, vai netiek, tā teikt, uzdzīvots pasākumos vai pirktas pārāk smalkas lietas. “Šeit ar aizkaru iegādi bija tāda kā faktiski pelēkā zona. Uz tādas kā sliekšņa robežas, ka, iespējams, pie kaut kādiem citiem apstākļiem varētu atzīt arī par likumpārkāpumu,” norāda KNAB Politisko organizāciju pārkāpumu izmeklēšanas nodaļas priekšniece Amīlija Raituma.

Savukārt paši politiķi - kā kurais. Vieni atzīst kļūdas, vienlaikus atzinīgi novērtējot sadarbību ar KNAB, citu ieskatā uzraugi varbūt pat pārāk piekasās katram čekam.

“No vienas puses, es saprotu cilvēku interesi un vajadzību cilvēku interesi par to, ka šie izdevumi tiek rūpīgi vētīti, no otras puses, tur aiziet līdz tādai detalizācijai “Kāpēc jūs pirkāt šādus aizkarus, par šādu summu”? (TV3: Bet kāpēc jūs pirkāt šādus aizkarus par vairākiem tūkstošiem eiro?) KNAB acīmredzot nepietiek ar to, kā mēs skaidri norādījām. Dabā tā ir apskatāma studija, kur tiek veikt filmēšanas darbi, skaņu ieraksti. Tas ir mūsu biroja telpās,” stāsta ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis.

“Zaļajai partijai bija 35. gadu jubilejas pasākums. Svinīgā domes sēde. Nebija nekādas milzīgās balles, disko bumbas negriezās. (TV3: Galdi nelūza?) Tavars Nē, galdi nelūza. Arī Reģionu apvienības kolēģim bija savs gads pasākums. “Liepājas partijai” varbūt mazāk, viņi ir reģionālāki. Ļoti būtiski ir šie biedru saliedēšanās pasākumi,” uzskata “Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars.

“Šis arī bija tas brīdis, ka “Progresīvie” saņēma diezgan apjomīgu valsts finansējumu. Partijai var paiet laiks, kamēr mēs saprotam pareizās pozīcijas, kur drīkst un kur nedrīkst tērēt. Mūsu ieskatā tas ir mācīšanās process, kam mēs tagad esam izgājuši cauri,” klāsta “Progresīvo” līdzpriekšsēdētājs Andris Šuvajevs.

“Progresīvie” savu pasākumu klubā “Skapis” tolaik sasaistījuši ar Partnerattiecību regulējumu, lai pievērstu plašāku uzmanību arī laulību vienlīdzībai.

Vienlaikus viena no partijām, kas nepamatoti maksājusi algas birojā, neievērojot ierobežojumus valsts amatpersonām, ir pie varas esošā “Jaunā Vienotība”. Vairāk nekā 30 000 eiro apmērā.

“Cenšamies atzīt kļūdas, ja tās ir, un labot. Tas bija reorganizācijas laiks, 2023. gads. Gadījās kļūda. Tāda tā situācija bija,” lakoniska ir “Vienotības” ģenerālsekretāre Signe Jantone.

Vērtējot kopējo ainu ar politisko organizāciju pārkāpumiem, KNAB atzīst, ka tie tomēr iet mazumā. Un arī viens no mērķiem, ko izvirzīja nu jau pirms vairākiem gadiem, būtiski ceļot finansējumu partijām, ir piepildījies. Tās kļuvušas mazāk atkarīgas no sponsoru naudas.

Uz jautājumu, vai nav tā, ka politiķi iedzīvotājiem, vēlētājiem, nodokļu maksātājiem solīja pētījumus un konferences, domnīcas un vispārēji kvalitatīvāku politiku, bet pamatā rezultātā ir apmaksāti biroji un ballītes, KNAB pārstāve saka: “Informatīvajā ziņojumā mēs tieši kā vienu priekšlikumiem esam izvirzījuši pārskatīt to slieksni, cik varētu partijas obligāti tērēt otrajai mērķa grupai, saturam. Mēs esam visi - ne tikai mēs kā kontrolētāji, bet arī sabiedrībā kopumā - ieinteresēti saņemt kvalitatīvu politiku pretim, ja valsts maksā tādu būtisku finansējumu politiskajām partijām.”

Pieminētais informatīvais ziņojums ar idejām par iespējamiem uzlabojumiem sistēmā sācis savu ceļu varas gaiteņos, bet vēl nav zināms, kad tas varētu parādīties Saeimā.