Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) rosina pārskatīt dažāda veida atbalsta sistēmas mehānismus, ceļot atbalsta apmēru ģimenēm ar bērniem, aģentūru LETA informēja LBAS.
Kā klāsta arodbiedrībā, atvieglojums par apgādībā esošām personām nav pārskatīts un paaugstināts piecus gadus, un ir 250 eiro mēnesī, kas strādājošam vecākam "uz rokas" veido 62 eiro.
LBAS piedāvā atvieglojumu paaugstināt līdz 80% līmenim no neapliekamā minimuma, to piesaistot neapliekamā minimuma apmēram, līdzīgi kā neapliekamais minimums ir piesaistīts minimālajai algai. Arodbiedrības ieskatā šāds risinājums "neļautu turpmāk atvieglojumu iesaldēt, kā tas noticis pēdējos piecos gados".
Atvieglojuma apmēram pēc LBAS priekšlikuma nākamgad būtu jābūt 440 eiro jeb 110 eiro "uz rokas" strādājošajam ar apgādājamo personu jeb par 48 eiro vairāk nekā šobrīd. Arodbiedrības vērtējumā šī brīža atvieglojuma apmērs nav motivējošs, īpaši jauniem cilvēkiem, izdarot izvēli par ģimenes veidošanu, vai māmiņām, lemjot par laicīgu atgriešanos darbā pēc bērna piedzimšanas.
Vienlaikus pozitīvs risinājums varētu būt atvieglojumu daļēji aizstāt ar ģimenes valsts pabalstu, lai ģimenes valsts pabalsts mājsaimniecībā nodrošinātu līdzvērtīgu atbalsta līmeni ar atvieglojumu, uzskata arodbiedrībā.
LBAS ir rosinājusi arī ieviest mehānismu, kurā atvieglojums par apgādībā esošu personu un pabalsts viens otru papildina, piemēram, pabalstu paaugstinot ar daļu, ko no piekritīgā atvieglojuma un neapliekamā minimuma strādājoši vecāki nav spējuši attiecināt uz saviem ienākumiem, ja tie ir pārāk zemi.
Tādējādi tiktu kompensēts potenciāli zaudētais labums, ko iespējams iegūt no neapliekamā minimuma un atvieglojuma par apgādājamajiem, kas šogad neļauj izmantot visu atvieglojumu, ja strādājošais saņem minimālo algu un viņa apgādībā ir viena persona.
Mehānisms, kas ļauj neapgūto atvieglojumu aizstāt ar papildu pabalstu, būtu īpaši svarīgs ģimenēm ar zemu ienākumu līmeni, tostarp viena vecāka ģimenēs, kas pērn veidoja 10,3% no kopējā mājsaimniecību skaita Latvijā, norāda arodbiedrībā.
Vienlaikus LBAS iebilst Labklājības ministrijas (LM) iecerei celt bērnu kopšanas pabalstu līdz 50% no minimālās ienākumu mediānas. Lai arī 50% no minimālās ienākumu mediānas ir 377,37 eiro, kas pārsniedz šī brīža bērnu kopšanas pabalstu 171 eiro apmērā, LBAS to vēl joprojām uzskata par nepietiekamu. Arodbiedrībā skaidro, ka 20% pensiju apdrošināšanai no bērnu kopšanas pabalsta veido minimālus uzkrājumus, kas ir pat zemāki nekā no minimālās algas.
Tāpat LBAS ir izteikusi priekšlikumus par aprūpētāja atvaļinājumu, paredzot nevis pilnveidot to, kā iesaka LM, bet gan apmaksāt no valsts vai darba devēja līdzekļiem, un jau pēc pirmās saskaņošanas LBAS ir panākusi nelielu progresu, jo jaunā informatīvā ziņojuma redakcija paredz "daļēji apmaksātu aprūpētāja atvaļinājumu".
Līdztekus LBAS aicina pārskatīt bērna piedzimšanas pabalsta apmēru, ņemot vērā inflācijas pieaugumu kopš 2010.gada. Kā apgalvo arodbiedrībā, patēriņa cenu pārmaiņas šogad attiecībā pret 2010.gadu veidoja 60,8% pieaugumu. Pabalsta apmērs šobrīd ir 421,17 eiro un nav ticis mainīts kopš 2010.gada, uzsver LBAS.
Piektdien, 21.februārī, plkst.10 Rīgas pilī notiks tikšanās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, lai apspriestu demogrāfijas politiku. Tajā piedalīsies arī LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns.
Uz sarunu aicināti arī Latvijas Pašvaldību savienības un Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvji, kā arī pētījumu centra "SKDS" pārstāvis un nevalstiskās organizācijas ģimeņu labklājības jomā un demogrāfijas pētnieki un eksperti.
Piedalīties aicināti arī Saeimas frakciju un atbildīgo komisiju pārstāvji, ministri, pārstāvji no Centrālās statistikas pārvaldes un Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes.