Pagājušajā nedēļā vidējā elektroenerģijas cena Latvijā pieauga par 24% un bija 125,74 eiro par megavatstundu (MWh). Tāds pats pieaugums fiksēts arī Lietuvā, bet Igaunijā tas ir vēl lielāks – 25%. Taču šis lēciens nav saistīts ar Baltijas valstu atslēgšanos no Krievijas elektrotīkla (BRELL), tam ir pavisam citi iemesli.
Vismaz tā Latvijas Radio 4 raidījumā “Домская площадь” apgalvo Latvijas elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Ivars Zariņš.
“Kad atslēdzāmies no BRELL, tas nekādi neietekmēja elektrības cenu, jo mēs jau daudzus gadus neesam pirkuši elektroenerģiju no Krievijas un Baltkrievijas. Mēs bijām BRELL tikai tāpēc, lai uzturētu sistēmas līdzsvaru,” skaidroja eksperts.
Elektroenerģijas cenu pieauguma cēloņi ir dažādi un saistīti ar vairāku faktoru sakritību, vēsta LSM+. “Kļuva ļoti auksts, tāpēc pieauga elektrības patēriņš. Tajā pašā laikā ir samazinājies to skaits, kas var nodrošināt lētu elektroenerģiju,” sacīja Zariņš.
Galvenais “robs” elektroapgādē, pēc viņa teiktā, izveidojies Lietuvas dēļ.
"Lietuva nav izpildījusi mājasdarbu. Pēc Ignalinas atomelektrostacijas slēgšanas nekas jauns tur netika atklāts. Galvenā uzmanība tika pievērsta vēja elektrostacijām, bet, ja nav vēja, tās ir neefektīvas. Un tagad nebija vēja. Papildus vēja elektrostacijām ir vajadzīgas arī bāzes stacijas, kas var darboties neatkarīgi no laikapstākļiem," saka Zariņš.
Turklāt cenu pieaugumu ietekmēja arī tas, ka tika bojāts kabelis, kas savieno Baltijas valstis ar Somiju. Tomēr bažām nākotnē nav pamata. Pēdējā laikā elektrības cena jau ir nedaudz samazinājusies, un šis process, pēc Zariņa teiktā, turpināsies.