Ģimenes ārste: Pārmērīga vitamīnu lietošana ir tikpat kaitīga kā to deficīts

© pixabay.com

Lieka vai dubulta vitamīnu devu uzņemšana ir tikpat bīstama kā vitamīnu deficīts, skaidro "Veselības centru apvienības" poliklīnikas "Aura" ģimenes ārste Jevgeņija Soboļevska.

Viņa norāda, ka daudzi izvēlas pastāvīgi lietot vitamīnus vai to kompleksus slimību profilaksei. Nereti cilvēki domā, ka tas noteikti palīdzēs izvairīties no saslimšanas, īpaši ar sezonālajām vīrusu infekcijām, vai arī pagarinās mūžu.

Soboļevska novērojusi, ka pacienti, nekonsultējoties ar ārstu vai farmaceitu un sekojot reklāmu vai sociālo tīklu padomiem, lieto par daudz vitamīnu un minerālvielu. Dažkārt izrādās, ka cilvēks lieto kompleksu, kurā jau iekļauts, piemēram, D vitamīns, taču to lieto arī vēl atsevišķā preparātā.

Tas nozīmē, ka attiecīgais vitamīns vai minerālviela tiek uzņemts dubulti, tādējādi nepanākot vēlamo efektu un vairāk kaitējot veselībai.

Ārste norāda, ka "pareizā formula" ir ikdienā uzņemt tieši tos vitamīnus un minerālvielas, kas katram nepieciešami un trūkst, nevis lietot daudz dažādus uztura bagātinātājus.

Tāpat populārs mīts ir uzskats, ka cilvēks sev nepieciešamos vitamīnus var uzņemt pats un papildu līdzekļi nav nepieciešami.

Lai gan veselīgs uzturs un dzīvesveids var ietekmēt vitamīnu un minerālvielu līmeni, svarīgi atcerēties, ka līdz ar vecumu vai citiem apstākļiem var rasties grūtības uzņemt vitāli svarīgas vielas. Piemēram, ar vecumu organisms sliktāk uzņem D un B12 vitamīnus. Savukārt grūtniecības laikā būtiski uzņemt tieši folijskābi.

Vienlaikus vitamīnu un minerālvielu uzsūkšanos var ietekmēt arī lietotie medikamenti, un tādā gadījumā tas jākompensē ar īpašu uzturu vai uztura bagātinātājiem.

Līdztekus Soboļevska atgādina reizi gadā nodot asins analīzes un noteikt D vitamīna līmeni organismā. Viņa uzsver vairāku speciālistu atzinumu, ka profilaktiski D vitamīns jālieto visiem Latvijas iedzīvotājiem visu gadu, par pareizo devu konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.

Kopumā vitamīnu un minerālvielu lietošana vienmēr jāvērtē individuāli, vienlaikus piedomājot arī pie atbilstoša uztura. Tos nevajadzētu uzņemt haotiski un bezmērķīgi - farmaceits var palīdzēt saprast, kādu kompleksu ieteicams lietot un kā to darīt pareizi, atzīmē speciāliste.

"Svarīga ir vitamīnu deva, kursa ilgums, kā arī tas, vai pastāv individuālas kontrindikācijas to lietošanai," norāda Soboļevska.

Latvijā

Aizvadītajā gadā gaļas pārstrādes uzņēmums AS "Maag Latvija" un tā zīmols "Rīgas miesnieks" sasniedzis jaunus eksporta rekordus un nostiprinājis savas pozīcijas vietējā tirgū, intervijā aģentūrai LETA stāsta "Maag Latvija" valdes loceklis Heino Lapiņš. Tirgus daļa Latvijā sasniegusi 28%, un eksports ārpus Baltijas valstīm pieaudzis par 27%. "Rīgas miesniekam" ir ambiciozi attīstības plāni nākotnei, ieguldot vairāk nekā viena miljona eiro investīcijas svaigās un marinētās gaļas sortimenta paplašināšanā. Tomēr, kā norāda Lapiņš, šis laiks pārtikas ražotājiem ir ļoti izaicinošs līdz ar būtisku izejvielu un energoresursu cenu kāpumu. Lielais nezināmais ir arī zaļais kurss, kas jau tagad rada būtiskas papildu izmaksas ražotājiem un noteikti neveicina Latvijas uzņēmumu konkurētspēju Eiropā.

Svarīgākais