Dombrovskis: Tuvāko nedēļu laikā būs arī pirmie konkrētie priekšlikumi birokrātijas mazināšanai

© Dmitrijs Suļžics/MN

Birokrātijas administratīvā sloga samazināšana ir viens no pasākumiem, ko mēs īstenojam ES konkurētspējas uzlabošanai, un uz to pirmām kārtām ir jāskatās šajā plašākajā kontekstā, kur ES ir pietiekami daudz izaicinājumu gan īstermiņā saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā un tās negatīvo ekonomisko ietekmi, gan arī strukturāli izaicinājumi, piemēram, produktivitātes pieaugums ES jau vairākas desmitgades ir lēnāks nekā citās lielajās ekonomikas, kā ASV un Ķīnā, āģentūrai LETA vēsta Eiropas ekonomikas un produktivitātes, īstenošanas un vienkāršošanas komisārs Valdis Dombrovskis (JV).

Viens no jūsu tiešajiem uzdevumiem jaunajā komisāra amatā ir birokrātijas mazināšana. Ko ir paredzēts darīt, jo nereti tieši ES prasības tiek uzlūkotas kā viena no galvenajām ļaunuma saknēm birokrātijai?

Birokrātijas administratīvā sloga samazināšana ir viens no pasākumiem, ko mēs īstenojam ES konkurētspējas uzlabošanai, un uz to pirmām kārtām ir jāskatās šajā plašākajā kontekstā, kur ES ir pietiekami daudz izaicinājumu gan īstermiņā saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā un tās negatīvo ekonomisko ietekmi, gan arī strukturāli izaicinājumi, piemēram, produktivitātes pieaugums ES jau vairākas desmitgades ir lēnāks nekā citās lielajās ekonomikas, kā ASV un Ķīnā. Attiecīgi konkurētspējas stiprināšana ir noteikta kā viena no galvenajām ES prioritātēm šiem pieciem gadiem. Nesen Eiropas Komisija publicēja arī konkurētspējas kompasu, iezīmējot galvenos darba virzienus konkurētspējas uzlabošanai. Birokrātijas administratīvā sloga mazināšana ir viens no šiem darba virzieniem. Šonedēļ arī tiek paziņots, kādā veidā mēs strādāsim pie birokrātijas un administratīvā sloga samazināšanas. Tuvāko nedēļu laikā būs arī pirmie konkrētie normatīvo aktu priekšlikumi birokrātijas mazināšanai ilgtspējas jomā. Līdz ar to darbs jau notiek.

Esam noteikuši arī kvantitatīvu mērķi - kopumā administratīvā sloga samazināšana par 25% un mazajiem un vidējiem uzņēmumiem par 35%.

Vai zināmu bažu nav par to, kas notiek dalībvalstīs? Piemēram, Latvijā ļoti daudzas prasības nereti tiek aizbildinātas ar argumentu, ka to prasa Eiropa, bet, kad pēta tuvāk, izrādās, Eiropa nemaz visu no minētā nav prasījusi un tā ir vietējo iestāžu ideja, ka jāpajautā uzņēmējiem vēl tāds un tāds dokuments.

Daudzas prasības tiešām nāk no ES puses. Līdz ar to tas, kas mums ir jādara Eiropas līmenī, ir jāizvērtē visas prasības un tās attiecīgi arī jāmazina. Bet pastāv arī šis fenomens, ka dalībvalstis nereti papildus Eiropas prasībām liek vēl papildu dažādas prasības. Mēs aicinām dalībvalstis to vērtēt un bez vajadzības šādas papildu prasības neizvirzīt, jo tas birokrātisko slogu palielina vēl vairāk.

Vai jau ir skaidrs, uz kā rēķina birokrātisko slogu varētu mazināt?

Uzstādījums ir, ka mēs pārskatīsim visu ES normatīvo bāzi un, balstoties uz secinājumiem, virzīsimies ar konkrētiem priekšlikumiem dažādās jomās. Kā es jau minēju, ilgtspējas jomā pirmie priekšlikumi ir plānoti jau tuvāko nedēļu laikā. Esam jau iezīmējuši arī darbu plānu šim gadam ES normatīvās bāzes vienkāršošanai.

Jāuzsver, ka šis administratīvā sloga mazināšana ir visas Eiropas Komisijas darbs, katrs Eiropas komisārs atbild par birokrātijas mazināšanu savā jomā. Mans uzdevums ir visu šo darbu Eiropas Komisijā koordinēt.

Vai tas pamatā attieksies uz prasībām, kas ir saistītas ar dalību ES fondu projektos?

Tostarp, bet tas var attiekties uz visām jomām, kurās ir ES reglamentējošie normatīvi, jo, kā es jau minēju, mērķis ir pārskatīt visu normatīvo bāzi un katram komisāram to izvērtēt savas kompetences ietvaros un nākt ar priekšlikumiem administratīvā sloga mazināšanai. Tādēļ, protams, tas var attiekties uz ES fondiem, bet arī uz daudzām citām jomām, kurās ir noteiktas prasības uzņēmumiem.

Cik ilgā laikā jūs gribat sasniegt mērķi mazināt administratīvo slogu par 25%?

Mēs esam veikuši novērtējumu, cik liels administratīvais slogs ES kopumā ir, un novērtējums ir, ka ikgadējās administratīvās izmaksas veido ap 300 miljardiem eiro. Samazinājums par 25% nozīmē samazinājumu par 37,5 miljardiem eiro. Šo mērķi mēs gribam sasniegt esošajā Eiropas Komisijas mandāta laikā jeb piecos gados.