"Mums ir jābūt gataviem reaģēt." Premjere sagaida no amatpersonām "ģeopolitiskajai situācijai atbilstošu rīcību"

© Dmitrijs Suļžics/MN

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) ir uzdevusi Satiksmes ministrijai (SM) līdz 5.februārim izvērtēt līdzšinējos rīcības algoritmus un iespējamos tos uzlabojumus, kā arī sniegt amatpersonu atbildības vērtējumu saistībā ar dronu incidentu 13.janvārī Rīgas lidostā.

SM uzdots izvērtēt, vai saistībā ar situāciju Rīgas lidostā varēja rīkoties citādi un kā rīkoties, ja šādās situācijas atkārtosies. SM jāsniedz priekšlikumi, kā īstermiņā risināt šo situāciju un kāds būtu ilgtermiņa risinājums.

Premjere uzdevusi SM sadarboties ar Aizsardzības ministriju (AM), kura, pēc premjeres vārdiem, ir iegādājusies gaisa aizsardzības sistēmu un šobrīd strādā ar jaunu sensorsistēmu, lai identificētu dronus.

"Es uzskatu, ka visām sistēmām, kas Latvijā tiktu uzstādītas no valsts puses, savstarpēji jābūt sadarboties spējīgām, tāpēc jāizvērš sadarbība starp AM, SM un Iekšlietu ministriju, skatoties no gaisa aizsardzības, objektu identifcēšanas un notriekšanas spējām," sacīja premjere.

Valdības vadītāja pirmdien žurnālistiem stāstīja, ka sagaida no amatpersonām "ģeopolitiskajai situācijai atbilstošu rīcību". "Mēs nevaram gaidīt, kad Eiropā būs kādi ātrāki priekšlikumi - mēs esam šobrīd pirmie, kas bieži dažādu apdraudējumu jūt visātrāk, mēs dzīvojam hibrīdapdraudējuma apstākļos, mums ir jābūt gataviem reaģēt visām iesaistītajām pusēm, tai skaitā arī SM aģentūrām," pauda Siliņa.

Ministru prezidente pirmdienas rītā slēgtā sanāksmē tikās ar Satiksmes ministrijas, Iekšlietu ministrijas, valsts drošības iestāžu, kā arī aviācijas nozares pārstāvjiem, lai pārrunātu janvāra vidū Rīgas lidostā notikušo dronu incidentu un to, kā turpmāk uzlabot sadarbību un operatīvu rīcību šādos gadījumos.

Siliņa norādīja, ka Latvija jau trīs gadus dzīvo saspringtā ģeopolitiskā situācijā, tāpēc viņa vēlējusies noskaidrot, vai visām iesaistītajām institūcijām, it sevišķi Rīgas lidostai, "Latvijas gaisa satiksmei", Civilās aviācijas aģentūrai (CAA), ir skaidrs, kā jaunajos apstākļos reaģēt. Ministru prezidente pauda, ka ir skaidri pārliecināta, ka jāspēj reaģēt daudz ātrāk un "jāiet notikumiem pa priekšu".

Jau ziņots, ka 13.janvārī Latvijas gaisa telpā trīs reizes tika noteikti īstermiņa ierobežojumi. Visi bija saistīti ar konstatētiem bezpilota lidaparātu lidojumiem Rīgas lidostas teritorijā.

Lidojumos tika izmantoti vairāki droni. Pēc CAA skaidrotā, aizsardzības sistēmas neidentificēja attiecīgos dronus, jo tiem bija deaktivizēta funkcija, kas ļauj tos uztvert.

CAA rīcībā esošā informācija liecina, ka bezpilota lidaparātu lidojumi, iespējams, ir veikti apzināti ar mērķi apdraudēt civilās aviācijas lidaparātu lidojumu drošumu vai apzinātu Latvijas civilās aviācijas nozares darbības traucēšanu.

CAA saistībā ar notikušo vērsās Valsts policijā un Valsts drošības dienestā, lūdzot civilās aviācijas nozarei radīto apdraudējumu izmeklēt kriminālprocesa ietvaros.

Valsts policija paziņojusi, ka tā izmeklēs kriminālprocesu par nelikumīgi pilotētajiem droniem Rīgas lidostas teritorijā.

Svarīgākais