Svētdienas agrā rītā ir bojāts VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) Baltijas jūrā esošais zemūdens optisko šķiedru kabelis, aģentūru LETA informēja LVRTC.
Pl. 19:31. Starptautiskās jūras tiesības ir pietiekami komplicētas, tāpēc Baltijas jūrā esošā zemūdens optisko šķiedru kabeļa bojājuma incidentā, iespējams, iesaistītā kuģa aizturēšanai ir vajadzīga kopīga un skaidra NATO nostāja, aģentūrai LETA atzina Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).
Vaicāts, cik liela būs iespēja aizturēt incidentā, iespējams, vainīgo kuģi, ministrs atbildēja, ka, kuģim atrodoties Latvijas teritoriālajos ūdeņos, Latvijas varasiestādes to varētu īstenot, bet ārpus Latvijas ūdeņiem tas nebūtu tik vienkārši, jo starptautiskās jūras tiesības ir gana komplicētas.
Pl.18:25. Baltijas jūrā bojātā kabeļa lietā Zviedrija cieši sadarbojas ar Latviju un NATO, platformā "X" svētdien paziņoja Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristersons. "Ir informācija, kas liecina, ka Baltijas jūrā ir bojāts vismaz viens datu pārraides kabelis starp Zviedriju un Latviju. Kabelis pieder Latvijas struktūrai," norādīja Kristersons.
Pl. 17:48. Siliņa par LVRTC kabeļa bojājumu: Latvija ir gatavojusies šādām potenciālām krīzēm. Plašāk šeit.
Pl. 17:30. Valsts policija sākusi kriminālprocesu par Baltijas jūrā esošā zemūdens optisko šķiedru kabeļa bojājumu, aģentūrai LETA apliecināja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.
Kriminālprocess sākts pēc diviem Krimināllikuma pantiem, proti, par mantas tīšu iznīcināšanu un bojāšanu, ja tas izraisījis smagas sekas, un par publiskā elektronisko sakaru tīkla tīšu iznīcināšanu un bojāšanu, ja tas izraisījis smagas sekas. Vienlaikus viņš neizslēdza, ka nākotnē varētu parādīties papildu kvalifikācija.
Patlaban policija izmeklēšanā sadarbībā ar prokuratūru iedarbinājusi tiesiskās sadarbības mehānismus ar ārvalstu partneriem.
Pl. 15.30. Identificēts LVRTC kabeļa bojājumā iespējami iesaistītais kuģis. Plašāk šeit
LVRTC skaidro, ka centra datu pārraides uzraudzības sistēmā tika fiksēti datu pārraides pakalpojumu traucējumi posmā Ventspils - Gotlande. LVRTC turpina sniegt pakalpojumus, izmantojot citus datu pārraides maršrutus. Šobrīd ir iespējama datu pārraides ātruma aizture, bet lielākoties tā neietekmē galalietotājus Latvijā, skaidro centrā.
Sadarbībā ar tehnoloģiskajiem partneriem LVRTC ir veicis sistēmas darbības pārbaudi, kā arī mērījumus tīklā no iekārtām Ventspilī. "Šobrīd ir pamats uzskatīt, ka kabelis ir būtiski bojāts un ka bojājums ir ārējas iedarbības," uzsver LVRTC Korporatīvās komunikācijas daļas vadītāja Vineta Sprugaine.
LVRTC par notikušo ir informējis atbildīgos dienestus. Centrs arī rosinājis sākt kriminālprocesuālas darbības.
Ievērojot to, ka kabelis atrodas vairāk nekā 50 metru dziļumā, bojājumu veidu varēs noteikt tikai uzsākot kabeļa remonta darbus, piebilda Sprugaine.
Saskaņā ar LVRTC rīcībā šobrīd esošo informāciju, elektronisko sakaru komersanti, kas līdz šim izmantoja optiskās šķiedras jūras kabeli, pakalpojumu nodrošināšanai izmanto citus datu pārraides maršrutus.
LVRTC turpina sarunas ar uzņēmumu, kas tehniski var nodrošināt jūras kabeļa remontu. Centrā norāda, ka tas ir ārvalstu uzņēmums ar lielu pieredzi šādu tehnoloģiski sarežģītu uzdevumu veikšanā. Bojājumu novēršana tiks uzsākta līdz ko būs panākta vienošanās par remonta kuģa iziešanu jūrā, skaidroja Sprugaine.
Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) sasaukusi atbildīgo ministriju un dienestu sanāksmi saistībā ar notikušo. Premjere norāda, ka Latvija turpina sadarboties ar NATO un Baltijas jūras reģiona valstīm, lai noskaidrotu apstākļus un izmeklētu notiekošo.
Pēc starpresoru sanāksmes plānota preses konference, kurā amatpersonas informēs par notikušo un tālākajām darbībām. Preses konference varētu sākties plkst.15.30.
LVRTC ir galvenais radiofonijas un televīzijas programmu zemes apraides tīkla operators Latvijā. LVRTC pārvalda valstij piederošās mobilo sakaru operatora "Latvijas mobilais telefons" (LMT) daļas.
Jau ziņots, ka iepriekš notikuši vairāki incidenti Baltijas jūrā, kad iespējamas Krievijas sabotāžas dēļ bojāta kritiskā zemūdens infrastruktūra.
NATO janvāra sākumā paziņoja, ka sāks jaunu misiju zemūdens kabeļu aizsardzībai Baltijas jūrā.