Uz pastāvīgu dzīvi Latvijā no ārzemēm pērn atgriezušies 774 cilvēki

© f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Pērn remigrācijas koordinatori palīdzējuši atgriezties Latvijā 774 personām, informē Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija.

Remigrācijas koordinatoru atbalsts pieejams katrā reģionā. Kurzemē aizvadītajā gadā ar remigrācijas koordinatora palīdzību atgriezās 201 cilvēks, Rīgas reģionā - 193, Vidzemes reģionā - 169, Latgales reģionā - 112, bet Zemgales reģionā - 99.

Kopumā koordinatori sagatavojuši un nosūtījuši 2850 individuālus piedāvājumus personām, kas interesējas par atgriešanos uz dzīvi Latvijā. Ievērojamu vairākumu no mājās pārbraucējiem veido ģimenes - ar koordinatoru palīdzību Latvijā uz dzīvi aizvadītajā gadā pārcēlušās 277 ģimenes.

Ņemot vērā, ka atgriešanās uz dzīvi Latvijā ir lēmums, kas prasa rūpīgu apsvēršanu un ir saistīts ar vērā ņemamām pārmaiņām, īpaši, ja ģimenē aug bērni, ļoti svarīgi ir atgriezties sagatavotiem, skaidro VARAM.

Remigrācijas koordinatori Latvijā strādā kopš 2018.gada, konsultējot un sniedzot atbildes uz ārvalstīs dzīvojošo tautiešu jautājumiem par atgriešanos dzimtenē. Reģionu koordinatori var palīdzēt potenciāliem remigrantiem nepalaist garām būtisku informāciju par formalitātēm, kas jānokārto mītnes zemē, lai pārcelšanās uz dzīvi Latvijā būtu gludāka un raitāka.

Koordinators norāda pirmos, svarīgākos soļus atgriešanās procesa uzsākšanā, sniedzot pārbaudītu, ar valsts un pašvaldību iestādēm saskaņotu informāciju, lai neapjuktu plašajā informācijas klāstā. Nereti remigranta un koordinatora savstarpējā saskarsme turpinās arī pēc atgriešanās Latvijā, kad nepieciešams atbalsts, lai ātrāk integrētos jaunajos apstākļos. Koordinatori reģionos rīko arī remigrantu tikšanās, kur praktiskus padomus viens otram sniedz un pieredzē līdzīgos izaicinājumos dalās paši remigranti.

VARAM arī uzsvēra, ka šogad 23 Latvijas pašvaldībās pieejams valsts atbalsts remigrācijas veicināšanai - uzņēmējdarbības atbalstam. Tam var pieteikties Latvijas valstspiederīgais, kurš Latvijā atgriezies ne senāk kā pirms diviem gadiem un ārvalstīs dzīvojis ne mazāk kā divus gadus.

Tāpat valsts atbalstam var pretendēt arī jau esoši uzņēmumi, kuri vēlas pieņemt darbā remigrantus, izveidojot darbavietas konkrēti šai mērķa grupai. Vienam projektam var saņemt valsts atbalstu 8000 eiro apmērā, ko papildina pašvaldību līdzfinansējums, bet pretendentam jānodrošina arī sava līdzfinansējuma daļa.

Pagājušajā gadā uzņēmējdarbības atbalsta konkursā valsts un pašvaldības atbalstu saņēma 25 pretendenti, no kuriem 14 ir jaunizveidoti uzņēmumi un radītas 11 jaunas darbavietas remigrantiem.

Atbalstīto ideju vidū bija dizaina paklāju ražošana, mobilās aprūpes nodrošināšana, bērnu attīstību veicinoši pakalpojumi, ēšanas paradumu un emocionālā atbalsta centra pakalpojumi, piedzīvojumu spēles, kā arī jauna koncepta ēdināšanas uzņēmumu veidošana, mūsdienīgu ražotņu attīstīšana un citi sabiedrībai noderīgi projekti.

Latvijā

VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) optiskās šķiedras sakaru tīkla bojājumi posmā Ventspils-Gotlande neietekmē Latvijas gala lietotāju datu pārraidīšanu, svētdien preses konferencē apliecināja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) un LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.