Bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumi Latvijā netiek nodrošināti vienlīdzīgi pilsētās un reģionos visā Latvijā, secinājusi Veselības ministrija (VM) Ministru kabineta atbildes vēstules projektā Tiesībsargam par bērnu paliatīvās aprūpes normatīvo regulējumu.
Faktiskā situācija liecinot, ka paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamība bērniem Rīgā un reģionos atšķiras, taču tas neesot saistīts ar nepilnībām normatīvajā regulējumā, uzsver ministrijā.
Pašlaik bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumi paredz dažādu veselības aprūpes speciālistu mājas vizītes visā Latvijā pie Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē reģistrētajiem bērniem.
Lai pilnveidotu bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumus, nodrošinot visā Latvijā bērniem vienlīdzīgu to pieejamību un klāstu, ministrijas pārstāvji pērn vairākas reizes tikušies ar BKUS un Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāvjiem, diskutējot par pakalpojumu attīstību.
Sarunās apspriesta gan bērnu paliatīvās aprūpes statusa piešķiršana, gan reģionos nodrošināmo paliatīvās aprūpes pakalpojumu klāsta, cilvēkresursu un attīstības iespējas.
Nepilnības paliatīvās aprūpes kabinetu darbā konstatētas gan Valsts kontroles veiktajā revīzijā "Vai paliatīvā aprūpe ir pilnvērtīga veselības aprūpes sastāvdaļa?", gan NVD analīzē, kas rosināja uzsākt darbu pie paliatīvās aprūpes kabinetu reorganizācijas.
Tāpat arī BKUS pārstāvji pārrunājuši paliatīvās aprūpes pakalpojumu attīstības iespējas ar reģionālajām ārstniecības iestādēm. To rezultātā plānots īstenot divus izmēģinājuma projektus paliatīvās aprūpes kabinetu darbības pilnveidei, kas paplašinātu bērniem pieejamos paliatīvās aprūpes pakalpojumus ārpus Rīgas.
Minēto projektu laikā Latgalē paredzēts pārstrukturēt esošo paliatīvās aprūpes kabinetu Daugavpils reģionālajā slimnīcā, nodrošinot konsultācijas un aprūpi bērniem diennakts režīmā. Savukārt Kurzemē plānots, ka Liepājas reģionā slimnīca sadarbībā ar biedrību "Dižvanagi" izveidos mobilās paliatīvās aprūpes komandu bērniem, nodrošinot visaptverošu aprūpi un atbalstu pacientiem gan slimnīcā, gan dzīvesvietā.
Kā norāda VM, pieaugušajiem pacientiem pieejamo mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu personas dzīvesvietā nevar tiešā veidā pārnest uz bērnu paliatīvās aprūpes jomu. Pakalpojumi dzīvesvietā abās izmēģinājuma projekta īstenošanas vietās tiks nodrošināti sasaistē ar paliatīvās aprūpes kabinetiem reģionālajās slimnīcās, savukārt BKUS nodrošinās speciālistu apmācību un metodisko atbalstu, informē VM.
Minēto pakalpojumu sniegšanu plānots īstenot izmēģinājuma projektu veidā, regulāri izvērtējot rezultatīvos rādītājus, kas ļaus secināt par pakalpojumu attīstību nākotnē, tostarp pakalpojumu attīstību atkarībā no reģistrēto pacientu skaita, norāda ministrijā.
Projektus plānots sākt šī gada februāri, tos īstenojot esošā valsts budžeta un NVD noslēgto līgumu ietvaros.
Pēc projekta rezultātu izvērtēšanas 2026.gadā ministrija plāno attiecīgi virzīt grozījumus Paliatīvās aprūpes noteikumos. Noteikumu pilnveide tiks īstenota sadarbojoties ar Labklājības ministriju.
BKUS sniegtā informācija liecina, ka pērn Kurzemē reģistrēti ap 160 paliatīvajā aprūpē esoši bērni, bet Latgalē - aptuveni 25.