STEM skolotāju piesaistes kampaņas izmaksas tiek turētas noslēpumā

© pixabay.com

Nodibinājums "Iespējamā misija" neatklāj, cik kopumā izmaksājusi skolotāju piesaistes programma "Enefit Iespējamā misija: izglābt STEM".

Programmas finansējumu sedz arī tās galvenais partneris energokompānija "Enefit", bet pašvaldības iesaistās ar līdzmaksājumu, aģentūrai LETA norādīja "Iespējamās misijas" pārstāvji. Vienlaikus Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) saņem valsts finansējumu savu pedagogu atalgojumam un citām izmaksām.

"Iespējamā misija", RTU un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vadība 2023.gada nogalē parakstīja memorandu, apņemoties trīs gadu laikā piesaistīt līdz 180 augsti kvalificētus dažādu nozaru ekspertus un sagatavot viņus darbam skolās dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju mācību priekšmetos.

Programmas izveidei, kā arī praktiskajām apmācībām ar modernajām tehnoloģijām no valsts budžeta paredzēti 310 000 eiro katru gadu no 2024. līdz 2026.gadam, ko saņem tikai RTU.

"Iespējamā misija" valsts finansējumu nesaņems, tāpēc IZM nesaskata interešu konfliktu, slēdzot memorandu ar izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas (JV) padomnieces Ramonas Urtānes vadīto nodibinājumu "Iespējamā misija".

Kā vēstīts, programmas pirmajā gadā skolās darbu sākuši pieci dalībnieki no Kurzemes, Latgales un Rīgas reģiona, lai gan interesi par dalību izrādīja teju 2000 cilvēku.

Mērķtiecīgai mācībspēku papildināšanai programmas laikā iecerēts katru gadu sagatavot skolotājus noteiktu reģionu skolām. Šogad tās bija skolas Latgales un Kurzemes reģionos.

Lai tomēr izpildītu mērķi par 150 jauniem STEM skolotājiem, nākamajā piesaistes posmā plānots aptvert visus Latvijas reģionus. Tas arī ļautu meklēt jaunus veidus, kā piesaistīt vietējos cilvēkresursus Kurzemes un Latgales reģionos, norādīja nodibinājuma pārstāvji.

"Iespējamā misija" bija iesaistīta arī skolotāju sagatavošanas programmas "Mācītspēks" īstenošanā. Valdība "Mācītspēkam" no Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem bija atvēlējusi 2,2 miljonus eiro.

Sadarbības līgumu par "Mācītspēks" īstenošanu "Iespējamā misija" un Latvijas Universitāte parakstīja 2019.gada rudenī, bet 2022.gadā IZM un LU atteicās no turpmākas sadarbības ar nodibinājumu.

Programmas "Mācītspēks" lielākais izaicinājums ir aptuveni 20% dalībnieku atbirums pēc atlases un pirms darba uzsākšanas skolā, secināts IZM informatīvajā ziņojumā, ar ko valdība iepazinās 2022.gada vasarā. Atbiruma dēļ 2020./2021. un 2021./2022.mācību gados faktiski darbu skolā sāka mazāk par 100 dalībniekiem.

Divos gados vairāk nekā 250 skolas bija pieteikušas 844 vakances, taču "Mācītspēka" dalībnieki aizpildījuši vien 20% no tām. 34% programmas dalībnieku pasniedza kādu no STEM priekšmetiem, teikts ziņojumā.

Svarīgākais