Eksperti Latvijas rūpniecībā šogad paredz izaugsmi

© Dmitrijs Suļžics / F64

Šogad turpmākajos mēnešos tiek gaidīta labāka situācija gan vietējā, gan eksporta tirgū, tāpēc apstrādes rūpniecībā var gaidīt izaugsmi, aģentūrai LETA pavēstīja banku ekonomisti.

"Luminor Bank" ekonomists Pēteris Strautiņš norāda, ka 2024. gada novembris bija otrais mēnesis pēc kārtas, kad apstrādes rūpniecības izlaide gada laikā gandrīz nemainījās, pieaugot par 0,3%. Atšķirībā no oktobra datiem redzamas krasas svārstības mēneša laikā apakšnozarēs un apakš-apakšnozarēs.

Daži skaitļi ir tiešām pārsteidzoši, uzsver Strautiņš. Pārtikas pārstrāde novembrī salīdzinājumā ar oktobri auga par 8,5%. Ekonomists skaidro, ka šai nozarei ir raksturīgs stabils ražošanas apjoms, to nevar no mēneša uz nākamo mainīt, teiksim, kuģa nolaišana ūdenī, taču šādu ietekmi var radīt jaunu jaudu iedarbināšana.

Piemēram, ekonomists norāda, ka novembris bijis lielisks zivju pārstrādē. Ražošanas apjoms bija tāds, kāds gandrīz, izņemot 2024. gada jūniju, nav piedzīvots kopš laikiem pirms Krievijas šprotu importa embargo 2015. gadā. Strautiņš atgādina, ka tieši dienu pirms aplūkojamā perioda jeb 2024. gada 31. oktobrī uzņēmums "SyFud" atklāja jaunu zivju pārstrādes rūpnīcu Liepājā.

Tāpat novembris bijis lielisks mēnesis konditorejas un miltu izstrādājumu ražošanā, apjomam pēkšņi paceļoties ceturto daļu virs vidējā apjoma laikā kopš dižķibeles laikiem, turklāt apakšnozares izlaides līkne šajā ilgajā periodā ir bijusi gandrīz plakana. Strautiņš pieļauj, ka beidzot datos redzama "Orkla" jaunās Ādažu rūpnīcas ietekme.

Labs, bet mēreni labs mēnesis bija arī piena un gaļas pārstrādātājiem. Pateicoties tam visam, novembris pārtikas pārstrādātājiem bija ražīgākais mēnesis kopš 2008. gada aprīļa, bet gada izteiksmē izlaide pieauga par 6,7%.

Pārsteidzoši strauji mēneša laikā ražošana augusi arī kokapstrādē, par 5,7%, tādējādi "aizvelkot" gada pieaugumu līdz 8,9%. Strautiņš uzsver, ka tas ir kopš 2022. gada marta neredzēts skaitlis. No nozares puses nav ziņu par lielu rūpnīcu atklāšanu tieši šobrīd, taču kopējais investīciju līmenis kokapstrādē 2024. gadā bijis patiesi iespaidīgs, pirmajos deviņos mēnešos salīdzinājumā ar 2023. gada attiecīgo periodu pieaugot par 27%, turklāt pēc strauja kāpuma par 48% arī iepriekšējā gadā.

Kokzāģētavās ražošanas apjoms bija lielākais kopš 2022. gada jūlija, un Strautiņš domā, ka tas visdrīzāk ir saistīts ar svārstībām jau esošo jaudu noslodzē, kas divus gadus bijusi zema. Novembris bija veiksmīgs mēnesis arī koksnes tālākpārstrādē, kurā vērojams milzīgs investīciju bums, kas jūtami ietekmēs ekonomikas statistiku šajā un nākamajā gadā, prognozē ekonomists.

Novembrī strauji svārstījās apjomi arī inženierijas nozarēs, norāda Strautiņš. Atšķirībā no koksnes un pārtikas pārstrādes, kurās darbojas ļoti daudz dalībnieku, elektronikā (kritums par 7,6% pret oktobri) un elektrotehnikā (pieaugums par 26,6%) katrā dominē trīs uzņēmumi, tāpēc te daudz lielāka nozīme ir sakritībām, skaidro Strautiņš, norādot, ka tās diemžēl nevar radikāli mainīt kopumā neveiksmīgos aizvadītā gada rezultātus ar metālu saistītajās nozarēs.

"Swedbank" jaunākais ekonomists Ralfs Kalniņš atzīst, ka kopumā 2024. gads apstrādes rūpniecībā bija sarežģīts, tomēr šis gads sācies ar labu vēsti par attīstības tendencēm pērnā gada nogalē. Apstrādes rūpniecības izlaides apjomi kopš pērnā augusta no mēneša uz mēnesi nedaudz uzlabojas.

Centrālās statistikas pārvaldes apkopotajos datos redzams, ka nozares izlaide bija par 0,3% lielāka nekā 2023. gada novembrī, un pret 2024. gada oktobri manāms pat 1,5% kāpums. Kalniņš pauž cerību, ka zemākais punkts šajā ciklā tika sasniegts pērnā gada jūlijā, un "esam uz laba skrejceļa izaugsmei 2025. gadā".

Kalniņš akcentē, ka 2025. gads vieš pozitīvas gaidas ražotāju sirdīs - tiek gaidīta labāka situācija gan vietējā, gan eksporta tirgū turpmākajos mēnešos. Apgrozījuma svārstības novembrī nebija lielas, pieredzēts 0,1% kritums pret 2023. gadu, galvenokārt šo kritumu dzina vietējais tirgus (kritums par 1,3%), bet eksporta tirgū, tuvojoties gada beigām, pat manāms neliels apgrozījuma kāpums par 0,6%.

Pērn novembrī, salīdzinot ar 2023. gada novembri, par 8,9% kāpa koksnes ražošana. Kalniņš skaidro, ka tas bija būtiskākais pozitīvais devums apstrādes rūpniecības izaugsmei, un šo lēno, bet tomēr stabilo atkopšanos var novērot jau kopš augusta. Iekārtu un ierīču remontā izlaide auga gandrīz uz pusi (par 49,3%), straujš kāpums reģistrēts arī poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā (par 21,8%). Novembrī pārtikas produktu ražošana pēc vairāku mēnešu krituma uzrādīja izaugsmi pret pērno gadu (par 6,7%), galvenokārt šo izaugsmi dzenot gaļas un zivju rūpniecībai.

Savukārt kritumu pērnā gada novembrī piedzīvoja datoru (par 26,9%) un elektrisko iekārtu (par 2,8%) ražošana. Ievērojami kritās arī dzērienu ražošanas apjoms (par 24,2%). Šis kritums Kalniņam nav pārsteigums, jo apakšnozares jau visu pērno gadu uzrādīja vājāku sniegumu nekā 2023. gadā.

Skaidru bildi par apstrādes rūpniecības sniegumu 2024. gadā varēs redzēt februārī, kad būs apkopoti dati par pērnā gada decembri, norāda Kalniņš. Šobrīd publicētie dati ekonomistam jau ļauj ieskicēt galvenās pērnā gada tendences. Vērojot sniegumu 2024. gada 11 mēnešos, redzams, ka apstrādes rūpniecības izlaide pērn bijusi par aptuveni 3% zemāka nekā 2023. gadā.

Kalniņš skaidro, ka galvenokārt negatīvais devums nāk no lejupslīdes gatavo metālizstrādājumu, datoru un elektrisko iekārtu ražošanā, kā arī mehānismu ražošanā un ar autobūvi saistītajā rūpniecībā. Arī lielākajā ražošanas nozarē - kokapstrādē - gada laikā kopumā nav gājis viegli. To ekonomists skaidro ar vājo būvniecības tirgus aktivitāti Latvijas galvenajās koksnes eksporta partnervalstīs, piemēram, Zviedrijā un Lielbritānijā.

Vienlaikus Kalniņš vērš uzmanību, ka "aiz mākoņiem iemirdzas pa saules staram". Ievērojama izaugsme pieredzēta iekārtu remontā, un spēcīgs pozitīvais devums nācis arī no poligrāfijas un ierakstu reproducēšanas apakšnozares. Lai gan nemetālisko minerālizstrādājumu ražošanā nebija straujākais kāpums, tendence no mēneša uz mēnesi kopš gada sākuma līdz septembrim bija ļoti pārliecinoši augšupvērsta.

Svarīgākais