Janvārī visā Latvijā notiks 1991. gada barikāžu atcerei veltīti pasākumi, aģentūru LETA informēja "Barikādēm 34" komunikācijas vadītājs Reinis Druvietis.
Šogad aprit 34 gadi kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem.
1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais uzsver, ka 1991. gada janvāra barikādes ir spilgts apliecinājums latviešu tautas vienotībai, drosmei un nesalaužamai gribai aizstāvēt savas valsts neatkarību. "Tas bija brīdis, kad cilvēki ne tikai runāja par brīvību, bet praktiski rīkojās - viņi atstāja savas mājas, ģimenes un ikdienas rūpes, lai stātos pretī nezināmajam un stāvētu sardzē par Latviju," atgādina Zaļais.
Viņš uzsver, ka barikāžu gars ir dzīvs pierādījums, ka brīvība prasa aktīvu iesaisti un vienotu apņemšanos. Šomēnes, pieminot šo nozīmīgo notikumu, cilvēki ne tikai atceras pagātni, bet arī stiprina savu apziņu par to, cik svarīgi ir aizsargāt un kopt Latviju. Barikāžu laikā katrs indivīds kļuva par daļu no kopēja spēka, kas cēla tautu uz neatkarības ceļa - un šī vienotība ir vērtība, kuru nedrīkst zaudēt arī mūsdienās, akcentē Zaļais.
Šogad, 20. janvārī, Latvija atzīmēs 1991. gada barikāžu 34. gadadienu ar pasākumu programmu, kas aicina pieminēt tos drosmīgos cilvēkus, kas bija Latvijas neatkarības balsts.
Zaļais īpaši aicina ikvienu apmeklēt 1991. gada barikāžu muzeja veidoto izstādi "Plakāts 1991. gada barikādēs" Doma laukumā. Šie plakāti atspoguļo Atmodas laika būtiskākos uzsvarus ceļā uz neatkarību - tie atgādina par okupācijas fakta atzīšanu, PSRS režīma noziegumiem un tautas vēlmi dzīvot brīvā Latvijā. Šī izstāde ir unikāla iespēja izjust tā laika gaisotni un apzināties brīvības cenu.
Pirmdien, 13. janvārī, plkst. 18 notiks 1991. gada barikāžu aizstāvju tradicionālais atceres pasākums Zaķusalā. Pasākumā piedalīsies Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs no 1990. līdz 1992. gadam Romualds Ražuks, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Zaļais. Vairāk nekā 100 jaunsargi dos svinīgo solījumu un sadziedāsies, spēlēs Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Štāba orķestris, diriģents kapteinis Aleksandrs Kreišmanis, sadziedāšanos vadīs zemessardzes koris "Stars", mākslinieciskais vadītājs Ārijs Šķepasts. Atceres pasākumam Zaķusalā ir dziļi simboliska nozīme, ņemot vērā, ka barikāžu laikā Latvijas Televīzijai bija svarīga loma patiesas informācijas nodrošināšanai sabiedrībai.
Ceturtdien,16. janvārī, plkst. 12 notiks atceres brīdis Mārupes kapos pie Roberta Mūrnieka atdusas vietas, savukārt plkst. 16 tradicionālais atceres pasākums 1991. gada barikāžu tilta aizstāvjiem piemiņas vietā "Baltais krusts" pie Vecmīlgrāvja tilta, kas veltīta pirmajam 1991. gada barikādēs kritušajam - Mūrniekam. Viņu Rīgas omonieši sašāva 1991. gada 16. janvārī uzbrukuma laikā barikādēs pie Vecmīlgrāvja tilta. Tajā pašā dienā Rīgas 1. slimnīcā viņa sirds pārstāja pukstēt. Mūrnieka bēres 1991. gada 19. janvārī pārvērtās par tautas manifestāciju, un uz bērēm ieradās tūkstošiem ļaužu.
20. janvārī, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienā, būs kultūras programma visā Latvijā.
Visu dienu individuāla ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos. Plkst. 14 valsts amatpersonu un visu dienu arī individuāla ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem.
Pirmdien, 20. janvārī, plkst. 10 Rīgā, Doma laukumā, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltītu uzrunu teiks Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un kopā ar Latvijas valsts augstākajām amatpersonām iedegs ugunskuru. Doma laukumā piemiņas ugunskurs degs līdz plkst. 21. Vakarā tradicionāli visi interesenti aicināti uz sadziedāšanos pie ugunskura.
No plkst. 10 līdz 20 Doma laukumā būs skatāma izstāde "Plakāts 1991. gada barikādēs", kur tiks izrādīti plakāti no 1991. gada barikāžu muzeja krājuma, kuri spilgti atspoguļo Atmodas laika būtiskākos uzsvarus ceļā uz neatkarību - atzīt okupācijas faktu un PSRS režīma veiktos noziegumus pret Latvijas iedzīvotājiem, kā arī vēlmi un alkas dzīvot brīvi savā zemē. Izstādes veidotājs - 1991. gada barikāžu muzejs. Izstāde tapusi ar Rīgas domes finansiālo atbalstu projektā "Līdzfinansējuma piešķiršanas kārtība privāto akreditēto muzeju atbalstam".
No plkst. 10 līdz 18 Doma laukumā būs apskatāma 1991. gada barikāžu muzeobusa ekspozīcija. Muzeobuss, autobuss "Ikaruss", darbojas kā pārvietojamā ekspozīcija kopš 2010. gada, piedaloties visos 1991. gada barikāžu muzeja rīkotajos brīvdabas pasākumos gan Rīgā, gan visā Latvijā. Pēdējos gados Muzeobuss sāka veikt regulārus skolu apmeklējumus, darbojoties kā mobilā muzeja telpa ar iespēju izglītot vienas klases skolēnu grupas par aktuālām tēmām, saistītām ar jaunāko laiku Latvijas vēsturi un pasaules notikumiem, par Ukrainas un Krievijas karu.
No plkst. 10 līdz 18 Doma laukumā būs aplūkojamas arī 12 maskēšanās tīklu gleznas. Izstādes mērķis ir ne tikai popularizēt maskēšanās tīklu darbnīcas, kurās tiek veidoti tik ļoti nepieciešamie kamuflāžas tīkli Ukrainas aizstāvjiem, bet arī atgādināt sabiedrībai par nepārtraukto cīņu un nepieciešamību saglabāt vienotību. Izstādes laikā apmeklētājiem būs iespēja ziedot maskēšanās tīklu projekta atbalstam.
Pirmdien, 20. janvārī, plkst. 18 Rīgas Domā notiks koncerts "Barikādes un bērni", kas būs veltīts 1991. gada barikāžu atceres 34. gadadienai. Koncertu rīko orķestris "Rīga", piedaloties diriģentam Valdim Butānam, ērģelniekam Aigaram Reinim, solistei Ievai Segliņai, ar emocionāli piesātinātiem audio lasījumiem, kas savij mūziku ar barikāžu laika bērnu atmiņām. Šogad koncerta centrā ir tieši tā laika bērni, kuriem 1991. gadā bija pieci, seši vai desmit gadi un kuri šodien pārstāv Latvijas četrdesmitgadnieku paaudzi. Šo bērnu personīgās atmiņas tiks apkopotas mākslinieciskās esejās, kuras koncertā izskanēs audio lasījumu formā, sasaistot tās ar īpaši izvēlētiem un pirmatskaņotiem skaņdarbiem.
1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcija klātienē apmeklējama muzejā Krāmu ielā 3, Rīgā, darba dienās no plkst. 10 līdz 17.
1991. gada barikādes bija nozīmīgs latviešu tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un starptautiski unikāls nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.