Latvijā no šodienas ieviesta sociālo nosacījumu sistēma, kas attiecas uz lauksaimniekiem - darba devējiem, kuri saņem tiešos maksājumus vai ikgadējo agrovides atbalstu, liecina grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem".
Jau ziņots, ka sociālo nosacījumu sistēmā darba devējiem, kuri saņem tiešos maksājumus vai ikgadējo agrovides atbalstu, konstatējot netaisnīgus darba apstākļus un tiesības var piemērot atbalsta samazinājumu. Atbalsta samazinājumu varēs piemērot, ja Valsts darba inspekcija (VDI) administratīvo pārkāpumu procesā iepriekš piemērojusi naudas sodu.
Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji aģentūru LETA informēja, ka Kopējās lauksaimniecības politika nosaka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, sākot no 2025.gada, obligāti ieviest sociālo nosacījumu sistēmu, nodrošinot saikni starp atbalsta maksājumu saņemšanu un atbilstību jau spēkā esošām prasībām darba tiesību, nodarbinātības, veselības un drošības jomās, nodrošinot, ka lauksaimnieki un lauksaimniecības uzņēmumi ievēro taisnīgus darba apstākļus un darba tiesības.
Sociālā nosacījuma sistēma izveidota, lai veicinātu sociāli ilgtspējīgas lauksaimniecības attīstību un integrētu sociālos problēmjautājumus.
LETA jau vēstīja, ka sociālās nosacījuma sistēmas kontroles strīdu izšķiršanai VDI sadarbosies ar Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomi (LOSP).
LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis atzīmēja, ka ikdienā šī sistēma īpašas izmaiņas lauksaimniekiem neradīs. Sistēmā VDI kontrolēs divas pārkāpumu grupas - darba līgumus un to esamību, kā arī to, kas tajos ietverts, un darba drošību, tostarp traumu izmeklēšanu.
Sistēma paredz, ka gadījumos, kad lauksaimniekiem tiks fiksēti šo divu grupu pārkāpumi, kuros piemēros naudas sodus, pārkāpējiem piemēros arī tiešmaksājumu samazinājumu. Tāpēc ar sistēmas stāšanos spēkā nav sagaidāmas lielas izmaiņas lauksaimnieka ikdienas darbībā, bet, ja tiks fiksēti pārkāpumi, būs papildu sodi.
Gūtmanis akcentēja, ka LOSP ar VDI nolēma sadarboties situācijās, kad starp lauksaimniekiem un VDI notiek strīdi. Šādās situācijās LOSP eksperti piedāvās palīdzēt, lai saprastu, vai pārkāpums ir bijis netīšs vai tīšs. Tomēr LOSP valdes priekšsēdētājs atzīmēja, ka pārkāpumu patlaban ir ļoti maz un arī turpmāk to skaits varētu nepaaugstināties.
Savukārt zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) iepriekš paudis, ka sociālo nosacījumu sistēma jāatceļ, kas ir neadekvāts papildus administratīvais slogs, jo kontroles nodarbinātības jomā attiecībā uz lauksaimniecībā strādājošajiem Latvijā tiek veiktas pilnvērtīgi.