Valsts valodas politikas īstenošanai šogad iztērēti 1,215 miljoni eiro, aģentūra LETA uzzināja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).
No tiem 452 626 eiro atvēlēti, lai paplašinātu latviešu valodas apguves iespējas dažādām mērķa grupām un pilnveidotu prasmju vērtēšanu. Uzsākta valsts valodas apguves sistēmas pieaugušajiem pilnveide, pakāpeniska ieviešana un mācību procesa atbalsts.
Sniegts arī atbalsts latviešu valodas un kultūras apguvei ārvalstu augstskolu lektorātos un studiju programmās, kā arī nodrošināts valsts valodas prasmes vērtēšanas process Latvijā un diasporā, tajā skaitā digitālajā vidē.
Vēl 447 715 eiro izmaksājusi latviešu valodas izpēte. Šogad īstenoti četri valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai" projekti, izdots pētījums par lietpratību latviešu valodas apguvē, īstenots informatīvi izglītojošs pasākumu cikls skolu jaunatnei, kā arī veikta datu analīze un sagatavots pētījums latviešu valodas situācijas izpētei Latvijā un diasporā.
Lībiešu valodas atbalstam atvēlēti 100 000 eiro, tostarp sniegts atbalsts lībiešu valodas izpētei, normēšanai un attīstībai, kā arī noslēgts līgums ar Latvijas Universitātes Lībiešu institūtu.
Latviešu valodas speciālistu karjeru izaugsmei iztērēti 80 920 eiro, tostarp modernizētas filoloģijas un starpnozaru studiju programmas, izveidotas latviešu valodas pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmas un īstenoti metodikas kursi.
66 000 eiro iztērēti, lai nodrošinātu latviešu valodas apguves un metodikas resursu daudzveidību. Izstrādāti digitāli brīvas pieejas resursi, kā arī mācību un informatīvie materiāli latviešu valodas apguvei dažādām mērķa grupām.
42 500 eiro šogad atvēlēti, lai veidotu mērķtiecīgu saziņu ar sabiedrību par valodas lietojuma jautājumiem, iesaistītu jauniešus lingvistiskās vides veidošanā un latviešu valodas prestiža stiprināšanā.
Lai nodrošinātu iespēju ikvienam iedzīvotājam pilnveidot latviešu valodas prasmi, atvēlēti 23 500 eiro. Šogad sniegtas valodas konsultācijas par latviešu valodas lietojuma jautājumiem, citvalodu personvārdu atveidi un identifikāciju, sniegti lingvistiskie atzinumi. Tāpat regulāri papildinātas datubāzes "Valodas konsultācijas" un "Citvalodu personvārdu atveide latviešu valodā".
Savukārt latgaliešu rakstu valodas attīstībai un nostiprināšanai atvēlēti 2000 eiro - veikti atbalsta pasākumi latgaliešu rakstu valodas apguvei vispārējā izglītībā, organizēti skolotāju kursi.
Šogad LU tika turpināta diasporas skolotāju tālmācības programma "Latviešu valodas kā svešvalodas skolotājs", tādējādi mītnes zemju latviešu diasporas pārstāvji varēja iegūt padziļinātas zināšanas par latviešu valodas mācību priekšmeta saturu un latviešu valodas un literatūras mācīšanas metodēm.
Programmas ietvaros tika nodrošināts, ka iegūtās zināšanas ir izmantojamas diasporas nedēļas nogales skolās, vasaras vidusskolās vai nometnēs. 2024./2025. mācību gadā šajā studiju programmā tika uzņemti 20 jauni studenti.
Latviešu valodas un lībiešu valodas atbalsta pasākumiem šogad IZM budžetā tika atvēlēti 1,256 miljoni eiro. Savukārt diasporas atbalsta pasākumiem paredzēti 942 650 eiro.