Šī gada pirmajos deviņos mēnešos reģistrēti 9 716 jaundzimušie, kas ir par 1 419 jaundzimušajiem jeb 12,7 % mazāk nekā 2023. gada attiecīgajā laika periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati. Diemžēl, bet gadu no gada Latvijā dzimst arvien mazāk bērni.
Par demogrāfijas problēmu soctīklos savas pārdomas publicējis mācītājs Pēteris Sproģis,
"Nav noslēpums, ka demogrāfija ir ļoti komplicēts jautājums, taču būtībā tā sakņojas vērtībās. Ja sabiedrībā ir pietiekami daudz cilvēku, kuri nevēlas bērnus, lai nezaudētu savu komfortablo dzīvesveidu, tad tur pat pabalsti nelīdzēs. Šādi cilvēki ir “neauglīgi” savā pasaules redzējumā - viņi samaina nebūtiskas ērtības un pārejošas “ekstras” pret savas dzimtas un tautas nākotni. Ne vairs VĒRTĪBAS, tikai ĒRTĪBAS. Tas ir kā prāta un vērtību vīruss, kas noārda tā nesēju. Slimais to neapzinās, jo dzīvo it kā vieglā, ērtā tagadnē, aizmirstot par rītdienu.
Taču vēl vairāk satrauc tas, ka Latvija - Eiropas valsts ar vienu no zemākām dzimstībām - spēj pieņemt valsts budžetu, pat formāli nemēģinot meklēt risinājumus dzimstības veicināšanai. No valdības vai Rīgas pils puses nav dzirdams ne satraukums, ne vīzija par to, kā novērst tautas izmiršanu.
Šķiet, ka politiskā elite tam ir pieņēmusi nāvei nolemtā cilvēka attieksmi, kam vairs atlicis tikai pasūtīt savu pēdējo maltīti. Vai tiešām Latvija beigsies restorāna vagonā uz “Rail Baltica”, iekāpjot Salaspils stacijā? Tomēr, kā saka, padoties vienmēr paspēsim. Mums ir jāmobilizējas, jāmeklē visas iespējas - sociālās kampaņas, pabalsti, nodokļu atlaides, jebkādi risinājumi, - lai iedrošinātu ģimenes laist pasaulē un audzināt bērnus un turpināt tautas pastāvēšanu. Par to būtu jārunā katru nedēļu sabiedriskajos medijos, Saeimā un no Prezidenta tribīnes. Jebkas cits ir valsts NODEVĪBA! Jāceļ bērnu vērtība kā Dieva svētība, kā dāvanas, kā dzīves lielākais piepildījums. Mums jāmācās no valstīm, kas ir atradušas ceļus dzimstības uzlabošanai. Ungārijas piemērs pierāda, ka pārdomāta politika darbojas: ieviešot lielākus ģimenes pabalstus, mammas ar četriem bērniem atbrīvojot no ienākuma nodokļa un sniedzot citus atvieglojumus, dzimstība pieauga no 1,23 līdz 1,55 bērniem uz vienu sievieti. Savukārt Izraēla rāda, ka viss sākas no vērtībām. Tur sabiedrībā valda pārliecība, ka bērni ir svētība, nevis traucēklis, un dzimstība sasniedz gandrīz 3 bērnus uz vienu sievieti. Mēs nedrīkstam ignorēt, ka demogrāfija ir valsts pastāvēšanas pamatā. Ja mēs necelsim ģimenes vērtību un neveicināsim dzimstību, mūsu tautas nākotne kļūs tikai neskaidrāka, kamēr izdzisīs. Šobrīd ir pēdējais brīdis, lai rīkotos - par vērtībām, par bērniem, par Latviju," raksta P. Sproģis.
Viedoklis aktīvi tiek pārpublicēts un ar atzīmi "patīk" cilvēki pauž savu atbalstu uzrakstītajam.
Vaivare: Kā būtu, ja jūs pieminētu arī uzturlīdzekļu godprātīgu maksāšanu no tēvu puses, arī viņiem atsakoties no ērtībām jau dzimuši bērnu labā? Lielisks un jau esošs veids, kā jau tagad stimulēt dzimstību, lai sievietei var būt paļāvība, ka varēs bērnus uzaudzināt.
Ķīps: r jāmaina sabiedrības attieksme, sieviešu emancipācijas mērķi. No patreizējās maskulinizācijas uz feminizāciju. Sievietei būt skaistai, mīļai, mācēt gatavot ēst šobrīd skatās apkaunojoši, mietpilsoniski. Atļauties bērnu nozīmē apturēt karjeru un piedzīvot materiālas problēmas.
Kaspars: Piekrītu katram vārdam. Nolemtības teksti no atbildīgo ministriju ierēdņiem, ka visur jau ir slikti un ko tad mums cerēt, ka būsim izņēmums un nekāda brīnuma jau nebūs bla bla bla... ir nožēlojami un vistīrākā atrunāšanās, lai varētu turpināt neko nedarīt
Uldis: Tieši tāpēc ir jāmaina politika, lai bērni būtu komfortabli vecākiem.
Agnu: Ne jau ērtības vien. Mana māte piedzīvoja smagu pēcdzemdību depresiju, kad piedzimu, plus tam sekojošais alkoholisms. Negribu, lai man būtu šādas pašas problēmas, tāpēc neriskēšu un bērnus neradīšu. Tā tomēr ir atbildība visa mūža garumā. Ne visi var kļūt par labiem vecākiem.
info
Uzzini pirmais
kas interesants noticis Latvijā un pasaulē,
pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā