LIAA notikusi revolūcija? Nestrādās vairs "ķeksīša pēc"

© MN

Novembra vidū Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktores amatā stājās Ieva Jāgere, kuras uzdevums būs vadīt aģentūru pēc reorganizācijas. Intervijā aģentūrai LETA Jāgere uzsver, ka galvenie LIAA darba uzsvari nemainīgi ir investīcijas un eksports, bet turpmāk daudz lielāks uzsvars tiks likts uz to, kāds rezultāts ir LIAA īstenotajām aktivitātēm, lai nebūtu tā, ka Latvija ar savu nacionālo stendu kādā starptautiskā izstādē piedalās tikai "ķeksītim", bet taustāmu ieguvumu no tā nav. Būtiski tiks palielināts LIAA darbinieku skaits, kuru uzdevums būs investīciju piesaiste.

Kāda izskatīsies LIAA pēc reorganizācijas? Uz ko aģentūra liks darbības uzsvarus?

Divi lielie uzsvari, protams, ir investīcijas un eksports. Iepriekš LIAA varbūt vairāk darbojās kā Latvijas mārketinga aģentūra un vairāk koncentrējās uz procesu, nevis rezultātu. Līdz ar reorganizāciju, kurā tiek pilnībā mainīta arī organizācijas struktūra un darbinieku pienākumi, ikviena darbinieka darbs, kurš strādās ar klientiem, tiks vērtēts pēc rezultātiem. Tas attieksies gan uz ārvalstu pārstāvniecībām, kas šobrīd ir 22, gan uz 25 Latvijas reģionālajām pārstāvniecībām. LIAA reģionālās pārstāvniecības vairs nestrādās tikai ar inkubācijas programmu, bet nodrošinās LIAA pārstāvību arī investīciju un eksporta jautājumos, sniedzot reģionu uzņēmējiem un investoriem nepieciešamo atbalstu. Tiks uzlabots sadarbības modelis Rīga-pārstāvniecības ārvalstīs-pārstāvniecības reģionos.

LIAA arī būtiski tiek palielināts cilvēku skaits, kas strādā ar investīciju piesaisti. Ja iepriekš tie bija deviņi darbinieki, tad tagad būs 33. Ikvienam projektam būs piesaistīts konkrēts klientu menedžeris. Tāpat mēs proaktīvi meklēsim iespējas pasaulē, kas saskanēs ar Latvijas vajadzībām un nozaru prioritātēm, kas ir iezīmētas Latvijas Viedās specializācijas stratēģijā, proti, zināšanu ietilpīga bioekonomika, biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija, fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas, viedā enerģētika un mobilitāte, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

Ir arī lietas, ko LIAA vairs nedarīs vai darīs mazākā apjomā? Piemēram, vai reģionālās pārstāvniecības joprojām turpinās strādāt ar inkubācijas projektiem tikpat aktīvi kā līdz šim?

Nekas no tā, ko LIAA darīja iepriekš, netiek pārtraukts. Turpināsim gan darbu ar valsts tēlu, gan ar tūrisma aktivitātēm, gan ar inkubācijas programmām. Taču mēs vērtēsim katras aktivitātes lietderību un pievienoto vērtību, ko rezultātā saņemam. Ja redzēsim, ka kāda no aktivitātēm nedod tik labu rezultātu, vērtēsim alternatīvas. Tas nenozīmē, ka mainīsies mūsu darbības fokuss, bet drīzāk, ka uzsvars varētu tikt likts uz tām aktivitātēm, kas uzņēmējiem nodrošina vislielāko ieguvumu. Piemēram, izvērtēsim dalību izstādēs, konferencēs un citos pasākumos, tieši skatoties, kuri dod lielāku pievienoto vērtību.

Tiks izveidots Digitalizācijas un datu analītikas departaments, kura galvenais uzdevums būs apkopot datus, lai jaunās programmas tiktu izstrādātas, pamatojoties uz rūpīgu datu analīzi. Nevēlamies turpināt kādas aktivitātes tikai tāpēc, ka tās ir veiktas pēdējos 20 gadus. Mūsu mērķis ir balstīties uz datiem, lai pārliecinātos, ka uzņēmumi, kas piedalījās konkrētā izstādē, būtiski palielināja eksportu vai ieguva daudz jaunu sadarbības partneru. Šādā gadījumā mēs noteikti piedalīsimies šajā izstādē arī turpmāk. Savukārt, ja redzēsim, ka kāda aktivitāte nav devusi gaidīto rezultātu, tad izvērtēsim alternatīvas, jo pasaulē katru dienu notiek izstādes, tirdzniecības misijas, un loks, no kā izvēlēties, ir milzīgs. Ir jāmāk atrast īstās. Tāpat ir jākoncentrējas uz nozarēm, kuras esam definējuši kā prioritārās, nevajag sevi izšķaidīt un pazaudēt fokusu.

Svarīgākais