Kas jāņem vērā, iegādājoties zemes īpašumu apbūvei?

© Ģirts Ozoliņš/MN

Valsts vides dienests (VVD) ir sagatavojis savus ieteikumus, kas, dienesta skatījumā, būtu jāņem vērā, iegādājoties zemes īpašumu tā apbūvei.

Kā informē VVD sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska, informatīvajos materiālos apskatītas plūdu riska teritorijas, aizsargjoslas un ierobežojumi, piesārņojuma vietas, aizsargājamas dabas teritorijas, blakus esošās piesārņojošās darbības, trokšņi un gaisa kvalitāte, kā arī piekļuve pie īpašuma.

VVD Atļauju pārvaldes direktore Daina Kalēja atzīmē, ka, iegādājoties zemes īpašumu apbūvei, būtiski ņemt vērā, vai īpašums atrodas pilnīgi vai daļēji kādā aizsargjoslā, kur būtu aizliegta vai ierobežota būvniecība. Jāizvērtē arī piesārņojuma risks - vai zemes gabals vai apkārtējās teritorijas ir reģistrētas kā piesārņotas vai potenciāli piesārņotas vietas.

Vienlaikus jāpārbauda, vai izvēlētais zemes īpašums nav īpaši aizsargājama teritorija, kur būs ierobežota būvniecība, piemēram, kāda aizsargājamā putna ligzdošanas vieta. Būtisks aspekts ir arī blakus esošās piesārņojošās darbības, tāpēc svarīgi pārliecināties, vai blakus neatrodas kāda ražotne vai atkritumu poligons, uzsver VVD speciāliste.

Trokšņi un gaisa piesārņojums arī ir risks, ja neiedziļinās, ka plānotais īpašums nav pārāk tuvu lielceļiem vai industriālām zonām, lidlaukiem, klāsta VVD. Ne mazāk svarīgi ir pārliecināties, vai arī piekļuve īpašumam ir likumīga, jo bez tās nebūs iespējams veikt apbūvi, piemēram, vai zemesgabalam izveidota likumīga piekļuve, proti, piebraucamais ceļš.

Svarīgākais